Субота, 04 лютого 2017 03:59

Назвемо експертів поіменно! Увага: пропонуємо спільно укласти базу експертів для ЗМІ та НУО

Ви вже не дивитеся розкручене політичне телешоу,  бо обличчя в ньому – одні й ті ж і говорять вони переважно про себе, найкращих? Ви потребуєте консультанта з певного питання, але не знаєте, де його знайти? Ви хочете отримати коментар щодо якихось подій на місцевому рівні, але у записнику – три прізвища осіб, яких запрошують усюди й усі?..

Проблема знайома: експертне середовище, особливо – на місцевому рівні, «ріденьке». Між тим, десь неподалік нас сидять за своїми справами справді фахові люди, яких ми не знаємо. Знайти їх, скласти базу експертів із різних галузей і проблем вирішили обласний прес-клуб спільно з каналом UA.Суми.

ДЛЯ ЧОГО?

Адже часто є потреба дізнатися не лише про факт чи подію, а й отримати тлумачення, оцінку, підсумок чи й просто судження людини, яка розуміється на питанні. Саме таких експертів ми хочемо знайти, аби саме їх запрошували до спілкування медіа чи до оцінювання та консультацій – громадські організації.

ХТО ЦЕ?

Втім, аби складати базу, варто зрозуміти, кого в неї ввести; хто такі власне експерти і якими вони повинні бути?

Минулого року медіа-експертів прес-клубу попросили висловити свої судження щодо матеріалу одного зі ЗМІ, з приводу якого надійшла скарга.  Скаржник, невдоволений отриманим результатом, почав скаржитися вже на експертів (знайома ситуація, чи не такJ).  Одним із аргументів неспроможності експертного висновку (до речі, кілька цілком відособлених людей дали цілком схожі оцінки) для скаржника був такий: що це за експерти і чому вони експерти? Він, мовляв, не знайшов фаху «експерт» у загальному офіційному переліку професій.

Справді, законодавчі визначення сточуються переважно кримінальних, судових експертів.  Утім, є медична, наукова, мистецька, технічна експертизи… Порившись у вікі та інших педіях, можемо знайти військово-лікарську, метрологічну, будівельну експертизи, експертизу проектів і промислової безпеки тощо. Протягом минулого двадцятиліття ми прийшли до розуміння громадської експертизи.

За обсягом дослідження є основні та додаткові експертизи. За послідовністю проведення – початкові та повторні, за чисельністю експертів… за завданнями… і так далі… і так далі…

Нас цікавить саме поняття експерт. Аби розуміти, що це не фах у переліку професій. Узагальнюючи різні визначення, доходимо спільного знаменника: від латинського expertus – досвідчений, ЕКСПЕРТ – це спеціаліст у тій чи іншій галузі, якого залучають для надання кваліфікованого висновку чи судження з питання, що розглядається чи вирішується людьми, менш компетентними у цій галузі. Окрім того, наголосимо: експерт – особа, незацікавлена у питанні, яке його запрошують розглядати.

ЯКИЙ ВІН?

Якими рисами має володіти людина, аби її вважали експертом? Звичайно, не сама себе вона має так назвати й представлятися таким чином. Експертів переважно обирає соціум або ж колеги, враховуючи такі основні показники експертного потенціалу: високий рівень інтелекту, значний досвід роботи, визнання колег, активна наукова діяльність, існування публікацій у престижних виданнях, престижна освіта, високий особистий статус.

ВИ ГОТОВІ НАЗВАТИ?

Отже, запрошуємо розумних і компетентних  назвати тих наших земляків, які є справді експертами з того чи іншого питання. Як, наприклад, експертами з виборчих питань є Віктор Волонтирець чи Олексій Захарченко; з питань підприємництва – Світлана Іченська; з питань вірусного гетатиту С – лікар Андрій Сніцар чи громадський діяч Олексій Загребельний… Список має бути достатнім, аби ми були переконані, що людина, з якою ми спілкуватимемося, справді володіє питанням і може задовольнити наші інтереси.

Отже, називаймо імена! Надсилайте їх на Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.. База експертів буде розміщена на сайті Медіа-коло. Слід назвати галузь; прізвище-ім᾽я експерта в ній; його координати. Якщо Ви самі вважаєте себе експертом у тому чи іншому питанні, надсилайте свої дані, пославшись при цьому, звичайно, на власні показники експертного потенціалу.

Прочитано 1358 разів