Середа, 09 вересня 2020 16:59

Володимир Лободін: щоб люди хотіли залишатися в Сумах

Сумчанин Володимир Лободін – з тих людей, які не лише мають власну активну життєву позицію, а й здатні повести за собою інших. Ініціатор та засновник громадської ініціативи «Інститут розвитку міста Суми», сьогодні він разом з командою однодумців працює над реалізацією комплексу заходів, покликаних зробити Суми містом, комфортним для життя.

Наразі успішний проектний менеджер, директор ТРЦ «Мануфактура», він почав трудитися з підліткового віку. Перші власноруч зароблені гроші отримав у далекому 1995-му, коли, тоді ще 15-річний, разом з батьком їздив на Кременчуцький НПЗ по нафтопродукти і на канікулах сам стояв на заправках та заправляв машини.

З того часу де тільки не працював – і головою агрофірми, і в банку. Устиг здобути кілька вищих освіт, бо вважає саморозвиток визначальним для будь-якої людини. З відзнакою закінчив Сумський національний аграрний університет за спеціальністю економіст-бухгалтер, Харківський національний університет внутрішніх справ за спеціальністю юрист, Національну академію при Президентові України. Були і є всі передумови, аби виїхати за кордон чи в столицю, і там будувати своє життя, проте Володимир Лободін принципово має намір досягти своєї мети – зробити все для того, щоб не сумчани хотіли переїхати до іншого міста, а щоб з інших міст люди прагнули потрапити до Сум. Сьогодні про це наша з ним розмова.

200909 01

- Ви неодноразово повторювали, що місто Суми замість того, щоб розвиватися, навпаки – рухається у бік такого собі райцентру.

- На жаль, це так, і на це не можна заплющувати очі. Суми мають шалений потенціал, але в останні роки місто почало занепадати. Чому сумчани, побувавши у сусідніх обласних центрах – Харкові, Чернігові, кажуть, вау, як там класно. Чому не кажуть так про Суми? Усе це можна і треба змінювати.

- Для цього ви і започаткували ініціативу «Інститут розвитку міста Суми»?

- Саме так. Насправді, у Сумах є дуже багато небайдужих і талановитих людей, здатних ініціювати і реалізувати цікаві проєкти, треба консолідувати зусилля. «Інститут розвитку міста» уже об’єднав багатьох. У нашій команді підприємці, громадські активісти, стартапери, будівельники. І коло бажаючих змінювати місто на краще розширюється.

- Які сильні сторони і які слабкі сторони Сум, на вашу думку?

- Суми дуже гарне місто, дуже зелене, його можна за один день об’їхати на велосипеді. Але ж де велосипедні доріжки? У нас є річка, озера, але де ж обладнані пляжі? У нашій родині, як і в багатьох інших, є традиція разом проводити вихідні дні. Але куди піти? У парк? А які там атракціони і по скільки їм уже років?

До речі, коли ми провели соціологічне опитування у кількох фокус-групах, щоб дізнатися, які питання найбільше турбують сумчан, були дещо здивовані. Люди поставили на перший план не проблеми ЖКГ, не транспортні проблеми, яких вистачає. А відсутність благоустроєних зон відпочинку, де можна приємно провести час самим і привести друзів. На мою думку, треба почати з того, щоб змінити емоційне ставлення сумчан до свого міста. Щоб тут було комфортно жити. Наразі ми вже розробили цілісну концепцію емоційного стану наповнення міста Суми, розвитку зелених зон. Ці зони є ключовими для сумчан, створюватимуть емоційний настрій кожної людини, який стане загальноміським. І люди казатимуть, так, у нас класно. Навіщо нам кудись їхати. Люди хочуть бачити красу навколо себе і стають вимогливішими до того, що робиться навколо них за сплачені ними податки.

Ще раз хочу наголосити, що Суми мають шалений потенціал. Тут наприклад, чудові можливості для всебічного розвитку дітей у спорті, мистецтві. Гарні заклади, талановиті викладачі, тренери. І це доступніше порівняно з багатьма іншими містами і щодо вартості, і навіть стосовно того, щоб швидко завезти дітей на студію чи секцію – компактність міста це дозволяє. Я вважаю, що в дітей треба вкладати час, ресурси, і намагаюся це робити. Мене радує, що моя 17-річна донька грає в театрі, виграла багато театральних конкурсів, обрана міністром культури гімназії, де навчається. А молодший син - чемпіон області з карате, ще в 6-річному віці здобув перемогу на міжнародному конкурсі розробників комп’ютерних ігор…Вважаю, що це найкращі, найкрутіші інвестиції. Але треба зробити так, щоб діти, подорослішавши, хотіли залишитися в Сумах і реалізовувати себе в рідному місті.

200909 03

Ще хочу нагадати, що Суми мають усі передумови для того, щоб стати культурним центром. У нас проводяться чудові фестивалі – Чехов-фест, Бах-фест, Сурми України. Зараз розпочався ремонт давно занедбаної Театральної площі. Але чому за старим проєктом? Якщо є нові сучасні суперпроєкти, за якими з Театральної площі можна було б зробити місце, де б проходили мистецькі заходи, збиралися художники, музиканти? Щоб можна було цим пишатися? І чому ж Тростянець розвивається активніше в культурному відношенні, аніж Суми? Хіба у нас менше талановитих прогресивних людей?

- Може, багато залежить від лідера?

- Ви відповіли на основне питання. Особистість лідера має ключове значення. На чолі держав, міст, які розвивалися, завжди стояли сильні особистості, здатні повести за собою. Це є перший крок для початку змін на краще. Я вважаю, біля керма міста має стояти менеджер, має бути синергія між владою і бізнесом, прозорі взаємовідносини. Поки що проблема в тому, що у Сумах немає бачення розвитку міста в комплексі. А щоб місто розвивалося - для цього повинна працювати команда однодумців і крок за кроком запалювати своїм прикладом інших, поки не складеться критична маса мешканців міста, здатних його змінити на краще.

200909 02

- Отже, ви вірите, що Суми реально можуть стати містом, комфортним для життя?

- Не просто вірю в це, а упевнений, як і люди, що долучилися до команди Інституту розвитку міста. Я говорив, що ми почали з того, що провели соціологічні дослідження. Крім проблем благоустрою, люди виділили ще низку інших: щодо робочих місць, якості транспортної інфраструктури, перспектив для молоді, безпечності міста тощо. Буде проведено відповідний аналіз маркетологами, соціологами та іншими фахівцями, а його результати - покладено в основу конкретних проєктів, які Інститут розвитку міста реалізуватиме разом з його жителями. Приєднуйтеся!

Алла Акіменко, Суми

Сумський прес-клуб пропонує ЗМІ матеріал для безкоштовного передруку