Субота, 12 вересня 2020 07:10

Дмитро Юрченко: «Щоб двір був таким, аби хотілося в нього зайти…»

Так скромно пояснює сумчанин, чому вже не перший рік наполегливо, крок за кроком, займається благоустроєм свого двору – за адресою вул. Г. Кондратьєва, буд. 160В, 158/1, 158/2, 158/3, 158/4. Насправді за плечима Дмитра Юрченка – вже чимало великих і маленьких історій успіху. Наприклад, зініційований ним проєкт встановлення на території двору дитячого та спортивного майданчика здобув велику підтримку і став одним із 9 переможних локальних проєктів на отримання коштів громадського (парципаторного) бюджету м. Суми: за цей проєкт проголосували майже 1000 сумчан.

Проте, поки зсунулась з мертвої точки справа з парципаторним проєктом, небайдужі мешканці уже встигли власними силами встановити в дворі чудові дитячі майданчики, вирішити питання з освітленням території, відремонтувати ділянку розбитої дороги на в’їзді до двору, зробити волейбольний майданчик, висадити ялинки…

Але про все по порядку. У цей двір справді хочеться заходити: весь тоне у квітах - за клумбами доглядають мешканці будинків, в тому числі й особисто Дмитро Юрченко за квітами, які посадив. Та розговорити самого Дмитра, який є генератором позитивних змін, виявилося непросто. Як і більшість людей справи, він не любить зайвої уваги до себе. І все ж аргумент про те, що інформація буде корисною для багатьох інших людей, спрацював.

Дмитру Юрченку 34 роки, здобув економічну освіту у Сумському Національному аграрному університеті. Нині - голова фермерського господарства.

- Як давно Ви поселилися за цією адресою і які проблеми побачили?

- Заселилася наша родина в 2015 році. Відразу впало в очі, що забудовник поставився недбало до облаштування двору: п’ять багатоквартирних будинків, молоді сім’ї, багато дітей, а гратися дітям ніде. Поспілкувалися з сусідами, і з’ясувалося, що це питання турбує багатьох. Виникла ідея подати проєкт встановлення дитячого майданчика на конкурс локальних проєктів для отримання фінансування з парципаторного бюджету. Проєкт увійшов до числа переможців, але оскільки справа з фінансуванням затягувалася, а діти підростали, ми вирішили діяти своїми силами. Зібралася ініціативна група, визначилися, яким ми хочемо бачити дитячий майданчик, які там мають бути гойдалки, гірки і таке інше. Підрахували, який на це треба бюджет, почали потроху збирати кошти. У нас є своє група у Вайбері, тож через неї постійно інформували, скільки вже коштів зібрано, скільки ще треба, люди відгукувалися, долучалися навіть ті, у кого немає дітей.

200912 01

- Скільки ж коштів вдалося зібрати?

- Спочатку близько 85 тисяч гривень: на гойдалки, маленьке «містечко», і додатково зібрали 5 тис. грн. на волейбольний майданчик. Потім допомагав депутат Олександр Зименко - за його депутатські кошти було встановлено спочатку карусель, а в цьому році ще й гойдалку, на яку він виділив 20 тис. грн.

- Встановлювали ви всі ці гойдалки, каруселі, тенісний стіл, волейбольний майданчик – теж власними силами?

- Так, батьки самі купували, привозили пісок, самі разом встановлювали.

200912 02

- Зараз двір чудово освітлюється, але раніше ситуація була іншою. Як вдалося вирішити це питання?

- У дворі не було освітлення, особливо важко було пізньої осені та взимку, дітям доводилося зі школи повертатися по-темному, з ліхтариками. Ми стали писати колективні листи на адресу депутатів і міського голови з проханням посприяти у вирішенні цієї проблеми; разів з п’ять подавали петиції до міської влади, Петиції набирали потрібну кількість голосів, але ж відповідь одна: грошей немає, вибачайте. Нарешті, може, на двадцятий раз – вдалося. За кошти міського бюджету було встановлено 4 опори для електромереж. Щоправда, нам потрібно було п’ять опор, однієї не вистачило. Але вихід знайшли: домовилися з керівництвом Сумського Національного аграрного університету (наш двір межує з територією цього навчального закладу), у них була зайва опора на складі, вони нам віддали, ми самі її встановлювали, а потім КП «Сумиміськсвітло», під’єднало до мережі.

200912 07

200912 06

Так само довго писали листи і подавали петиції щодо ремонту і розширення під’їзної дороги до двору, щоб машини могли розминатися. Нарешті вдалося досягти результату, міська влада, за сприяння нашого депутата Олександра Зименка, пішла назустріч, ремонт зробили.

200912 09

Ще один крок до благоустрою – облаштування майданчика, де стоять сміттєві баки. Підприємство, яке надає послуги з вивезення побутових відходів зреагувало на наш колективний лист, і тепер майданчик забетоновано, огороджено, над ним є покриття.

- Це ж яке треба мати терпіння і залізну волю, щоб не опустити руки і так наполегливо йти до мети?

- Ну як? Кажуть, робота має приносити задоволення. Написали звернення – відпочили. Отримали відписку – знову написали. І так, поки не досягнемо свого.

- А хто Ваші однодумці?

- Це різні люди. Ганна Панасюра допомагає складати тексти звернень; Олександр Зайцев – наш головний «агітатор»; Юрій Колеснік – електрик, Віталій Лаврик – будівельник, допомагає де порадами, де руками. Юристи допомагають з юридичними консультаціями. Юлія Кукса, Неля Панченко – збирають підписи під колективними листами.

- У Вашому будинку створено ОСББ?

- Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків справа непогана, але ця ідея не набрала достатньої підтримки мешканців. Ми знайшли альтернативу: створили фонд, куди скидаємось коштами – щомісячний платіж залежить від площі квартири з розрахунку 1,50 грн за 1 кв. м. Разом вирішуємо, на які потреби ці кошти витратити. Наразі у нас у планах зробити відмостку навколо будинку; вирішити проблему з подачею води на верхні поверхи, відремонтувати дах тощо.

200912 04

- А щодо загальнодворових питань – які зараз на «порядку денному»?

- Болюче для нас питання якості води – вона просто іржава тече з кранів. Система водопостачання повинна бути закільцьована, але свого часу цього не зробили, забудовник і КП «Міськводоканал» тепер кивають одне на одного, і крайнього не знайдеш. Але ми обов’язково знайдемо вирішення цієї проблеми.

Навіть сумніву не маю, що проблему буде розв’язано, якщо за це взявся Дмитро Юрченко.

До речі, нарешті має бути реалізовано і будівництво дитячого майданчика за кошти парципаторного бюджету. Сума немаленька – 685 тис. грн. Майданчик вирішили зробити зі спортивним ухилом.

200912 05

А зараз мешканці двору активно обговорюють спосіб вирішення ще одного питання: чим відгородити газон, аби на ньому не паркувалися автівки: вкопати стовпчики чи зібрати кошти, закупити і висадити туї… І поки що більшість – за туї.

Спілкувалася Алла Акіменко, Суми

Сумський прес-клуб пропонує ЗМІ матеріал для безкоштовного передруку


Матеріал опубліковано в рамках програми Media Emergency Fund, яку реалізує Львівський медіафорум, за фінансової підтримки National Endowment for Democracy (NED). Погляди авторів цього матеріалу не обов'язково збігаються з офіційною позицією NED.