Четвер, 14 червня 2018 08:54

Чим виміряти, аби відрізати?

Тренінг із медіаграмотності для старшокласників відбувся у Сумській гімназії № 1.

Проект Сумського прес-клубу, за яким проводилося навчання для школярів, має назву «7 раз перевір – один раз повір». Мова – про ставлення до матеріалів медіа, які нині не надто сумлінні, аби вірити їм без застрежень. Але що і як слід перевіряти, аби справді повірити, знає далеко не кожен. Дати уявлення про такі маркери і мало на меті навчання, яке провела регіональний медіа-експерт Інституту демократії імені Пилипа Орлика, координатор Сумського прес-клубу Алла Федорина.
Ази медіаосвіти школярі отримали, говорячи про стандарти журналістики та хто і чому їх порушує, про фейки та способи розпізнання спотвореної інформації, про мову ворожнечі.
Аби інформація сприймалася простіше, тренер підкріплювала її цікавими прикладами. Розглядали фейкові фото у соціальних мережах, відверті маніпуляції на телебаченні, книжкові фейки. Також Алла Федорина запропонувала юнацтву ознайомитися зі спеціальним випуском неіснуючої місцевої газети. Окрім пізнавальної інформації, мав місце й інтерактив.
Школярі бурхливо реагували на пропагандистський сюжет корейського телебачення про жахливий рівень життя в Америці. За ідентичністю світлин порівняли матеріали з Канади та українського Слов’янська і зрозуміли, що  буцімто українська інформація – фейкова. А також запам?ятали обличчя облудного коментатора в російських новинах Марію Ціпко.
Завершили просвітницький захід двома настановами: «Ніколи нічого не сприймаємо на віру», «Вчимося орієнтуватися в інформації». Також тренер наголосила: важливо, аби старшокласники не лише самі розібралися у можливих інформаційних маніпуляціях, а й уміли аргументовано пояснити їх ознаки рідним, друзям, знайомим.
– Мені тренінг сподобався актуальністю теми. Більшість вірить штучним джерелам інформації. Так ми ризикуємо дезорієнтуватися. Я розумію тепер, що всі дивні фото треба перевіряти, варто прослідковувати наявні в матеріалі факти й шукати їх підтвердження, – поділилася враженнями учениця 11-В класу Олександра Нікітіна.
– Подібні навчання для школярів за цим проектом ми проводили у Конотопі, Охтирці, Краснопіллі, Сумах… Також проводимо навчання і для дорослих. Виявляється, медіаграмотність у нас реально на низькому рівні, – говорить керівник проекту, заступник голови Сумського прес-клубу Світлана Шовкопляс. – Тому, сподіваємося, наш проект, підтриманий Фондом розвитку ЗМІ Посольства США в Україні, трішки змінить цю ситуацію на краще.
Каріна ХАЧАТАР’ЯН