Неділя, 27 вересня 2020 14:10

Як критично сприймати інформацію та впізнавати медіаманіпуляції, обговорювали у Тростянці

Тренінг із медіаосвіти  відбувся у місті Тростянець Сумської області в рамках проекту Інституту демократії імені Пилипа Орлика.

У  публічній бібліотеці зібралися 23 учасники, серед яких передусім – бібліотекарі району, вчителі, працівники закладів культури. «Приємно, що сьогодні прийшли поспілкуватися саме ті, хто не лише для себе сприймає інформацію, а щоденно працює з людьми і передає їм свої знання», – зазначала тренерка, заслужена журналістка України, медіаекспертка ІДПО Алла Федорина.

Говорили про маніпуляції, їх види та мімікрії, відтак зʹясували, що таке фейки та які їх різновиди; як розпізнавати інформування та пропаганду; що роблять медіа, коли діють як маніпулятори; наскільки небезпечною може бути мова ворожнечі, до якої ми ніби й звикли на побутовому рівні.

Традиційно позаполітичні навчання Інституту демократії не могли не зачепити нюансів передвиборчої агітації. Адже під час перегонів завжди збільшується інтенсивність викидання фейків, спостерігається надмір «джинси», всілякої «чорнухи», а в результаті зростає інформаційна напруга у й так знервованому соціумі.  

Зокрема однією з вправ  тренінгу став аналіз місцевих передвиборчих матеріалів, що активно розповсюджуються з партійних наметів чи й у домашні поштові скриньки. Учасники обговорювали, що це за інформаційна продукція, що вона несе. Чому як лідери презентуються зовсім незнайомі персони та як важливо зʹясовувати, хто вони самі та хто за ними стоїть. Чи присутні у деяких сумнівних «газетах»  обовʹязкові за законом вихідні дані? Чи вірно подаються матеріали соціологічних чи буцімто соціологічних досліджень? Чи завжди люди, які в цьому процесі позиціонують себе як журналісти, є журналістами?..   

Підсумовуючи навчання, учасники зазначали: «Ніколи не придавала значенню маркуванню матеріалів, а тепер розумію, що на це слід звертати увагу»; «Те, що раніше сприймала суто інтуїтивно, тепер здобуло форму аргументів»; «Дуже реально усвідомила, що слово – таки не горобець, і треба бути з ним обережним»; «Раніше переважно сприймала новини на віру, тепер розумію, що цього робити не можна»…

До речі, щодо сприйняття новин, то в анкеті на початку тренінгу 40% зазначили, що перевіряють отримані новини лише іноді; 35% – що перевіряють їх майже завжди; чверть учасників перевіряє новини дуже рідко – лише коли сильно сумнівається у інформації.

Після тренінгу 84% учасників у анкетах заявили намір перевіряти новини майже завжди.

Свою здатність аналізувати правдивість медіаконтенту учасники перед тренінгом оцінили на 6,15 бала; після тренінгу – на 8,3 бала. Уміння відрізняти правдиві новини від неправдивих перед тренінгом учасники оцінили на середній бал 6,16, після тренінгу – на 9,2.

Звичайно, ці оцінки відносні, та головне – отримана інформація, що допоможе підсилити критичне мислення, скептичніше ставитися до інформаційної жуйки чи брехні.

Варто зазначити, що 95% учасників готові порекомендувати такий тренінг родичам, друзям, колегам. А 74% відзначили, що тростянецьке навчання перевершило їх очікування від тренінгу.

Директорка  Тростянецької публічної бібліотеки Людмила Єфремова підсумувала: «Зала була повна людей, яким подібне навчання дійсно було потрібне».

Захід  став можливим і виконаний за підтримки Медійної програми в Україні, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews. Висновки й точки зору, висловлені на тренінгу, є виключно експертними судженнями Інституту демократії імені Пилипа Орлика і можуть не збігатися з точкою зору USAID чи Internews.

https://idpo.org.ua/events/3731-kritichne-sprijnyattya-informaci%d1%97-ta-rozpiznavannya-manipulyacij-v-media-obgovoryuvali-u-trostyanci.html