П'ятниця, 23 квітня 2021 13:36

Громади області стали відкритішими

23 квітня відбулася презентація Інтерактивної мапи механізмів взаємодії в громадах Сумщини.

У якій громаді області відбуваються громадські слухання? Де запроваджене подання електронних петицій? Які консультативно-дорадчі органи діють у громадах?.. Щоб дізнатися це та інше, вам сьогодні не потрібно проводити тривалого пошуку, – варто відкрити презентовану мапу й усе це знайти кількома кліками.

Інтерактивна мапа створена у рамках проєкту «Розбудова спроможних громад через посилення громадянського суспільства», що реалізує громадська організація «Сумське громадське коло» за сприяння Національного Фонду Демократії.

Мапа містить інформацію про наявність чи відсутність у п’ятдесяти ТГ області таких інструментів взаємодії та учасництва, як громадські слухання; громадський бюджет; електронні звернення; електронні петиції; консультативно-дорадчі органи. Крім того, є такі маркери, як «Успіхи розвитку» та «Додаткові ресурси», що сприяють утвердженню та підтримці громадських ініціатив на шляху розбудови громадянського суспільства та спроможних громад. (Посилання на мапу: https://www.google.com/maps/d/u/5/edit?mid=1ns4Ce4msV2vnWaAlGSZZZju7N0SZWdp0&usp=sharing)

На онлайн презентації керівниця проекту «Розбудова спроможних громад через посилення громадянського суспільства», голова ГО «Сумське громадське коло» Ніна Чернявська зазначила, що інтерактивна мапа стала логічним продовженням діяльності їх громадської організації.  Протягом останніх двох років були проведені мотиваційні зустрічі в регіонах, навчальні тренінги, моніторинг стану взаємодії влади і громади та рівня використання інструментів залучення громадськості до прийняття рішень місцевого значення. Вся ця потужна робота стала можливою завдяки небайдужості людей у громадах і партнерам ГО – кафедрі психології, соціології, політології та соціокультурної діяльності СумДУ та Регіональному центру безоплатної вторинної правової допомоги.

Директорка Регіонального центру БВПД в Сумській області Олена Демченко  назвала інтерактивну мапу механізмів взаємодії в громадах області  прикладом успішної синергії науковців і практиків, яка ілюструє командний підхід до вирішення проблем. «Ресурси – невід’ємна складова громади. Вони забезпечують кожного жителя можливістю скористатися своїми правами, що особливо важливо за умов пандемії, – сказала Олена Демченко. – Сподіваюся, що цей якісний, «суперовий», інформаційний продукт стане у нагоді всім мешканцям області, а також знайде підтримку у обласної державної адміністрації».

Сергій Над'ярний, начальник управління з питань розвитку громадянського суспільства Сумської ОДА, зазначив, що дуже часто доводиться фіксувати випадки невиконання законодавства щодо забезпечення доступності публічної інформації в регіонах Сумської області. Інтерактивна мапа – цікавий, корисний для діяльності змістовний продукт, який збільшує можливість такого доступу. Також мапа створює момент можливої конкурентності між громадами, що, на думку Сергія Надʹярного, дозволить покращити їх діяльність.

Експерт із питань регіонального розвитку, консультант територіальних громад із розробки довгострокових стратегій розвитку Григорій Старіков назвав презентовану інтерактивну мапу  цікавою ініціативою: «Вона одна з перших і найкращих в Україні щодо відображення взаємодії влади із громадськістю».

Загалом обговорення, до якого долучилися понад 80 учасників, виявилося цікавим і змістовним. Так, Ольга Бутова, депутатка Путивльської міської ради, поділилася досвідом створення молодіжної ради, покликаної контролювати діяльність органів влади в сфері молодіжної політики.

Охтирянка Тамара Козир  поділилася позитивним досвідом зростання ролі громадянського суспільства у прийнятті рішень місцевого значення.

Важливо, що інтерактивна мапа створена не тільки для висвітлення ситуації в громадах. Найголовніша мета цього механізму, наголосила наукова експертка-консультантка,  модераторка презентації Анна Борисова, – сприяння розвитку та позитивним змінам, поінформованості громади про наявні можливості та інструменти взаємодії та ресурси. Тож у всіх бажаючих є  можливість вносити на мапу свої корективи та доповнення про свою територіальну громаду. Щоб це зробити, необхідно заповнити форму для пропозицій https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScjRl-tLgHb6dsE-1m84iN2145EUAj-uxLNJjAU2Mrqly3CoQ/viewform?fbclid=IwAR0OlqMyXwPQOPIdLxy3nk1ZjSv9jdaA_WaMnJmC7ZhcfC-zKU7SktuIWbo . Всі   подані пропозиції ГО «Сумське громадське коло» внесе на мапу та повідомить про це автора.