Четвер, 30 червня 2022 12:40

Все буде Україна, – стверджують юні автори Сумщини

Конкурс шкільних видань і юних авторів області, що проходив у рамках фестивалю «Медіасвіт веде у всесвіт», завершився. На онлайн-підбитті підсумків назвали переможців і відзначили велику емоційність цьогорічних робіт.

Фестиваль планував кілька заходів, але через війну вдалося зробити не все. Навіть головна подія фестивалю – конкурс шкільних видань – була під загрозою, аж поки наші Збройні сили не звільнили область і не повернули можливості спілкування з учасниками.

Загалом, умови конкурсу, порівняно до попередніх років, дещо змінили ще до війни. Карантинні ковідні обмеження, що перевели нас у режим онлайн, спонукали, окрім конкурсу видань і юних журналістів цих видань, запровадити індивідуальний конкурс юних авторів. Це створює школярам додаткові можливості реалізації. У початковому проєкті було запропоновано єдину тему таких робіт – «Рейтинг професій: що обрати?» Коли навесні відбувся перезапуск конкурсу, тему змінили на іншу – «Все буде Україна».

Тож, хай і з запізненням, конкурс відбувся.

– Звичайно, до війни ми сподівалися більшої кількості учасників, – говорить голова оргкомітету фестивалю, доктор наук із соціальних комунікацій, завідувач кафедри журналістики та філології СумДУ, член Національної спілки журналістів України Володимир Садівничий. – Однак за нинішньої ситуації справа не в кількості. Ми вдячні дітям, які долучилися до роботи, вдячні їхнім учителям, навчальним закладам. Адже робота з медіа, як ми всі сьогодні розуміємо, дуже важлива. Тому в рамках фестивалю були й уроки медіаграмотності для учнів шкіл, онлайн-заняття з журналістики для школярів, членів гуртків і керівників. Адже школярам варто орієнтуватися в інформаційних процесах, розуміти, яка війна точиться в інформаційному просторі й які загрози вона несе. Ще важливо, що учні прагнуть розібратися в майбутній професії. Знаю, що деякі діти, їхні керівники відвідували заняття, долучалися до конкурсу навіть із закордонної евакуації. Віримо – наступні наші зустрічі відбуватимуться за кращих умов. А сьогодні дякуємо всім причетним до цієї події.

Які ж номінації були запропоновані учасникам і хто став у них переможцем?

«Кращі шкільні газети» представила членкиня журі Ірина Мозгова, заступниця директора   Департаменту – начальниця Управління  з питань розвитку інформаційного простору Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Сумської обласної державної адміністрації.

Диплом за третє місце отримала газета «Шкільні теревені» Стецьківського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Сумської міської ради. На другому місці – видання «Шкільний кур'єр» Комунального закладу Сумської обласної ради – Глухівського ліцею із посиленою військово-фізичною підготовкою. Першість здобула газета «Інтерсвіт» Комунального закладу Сумської обласної ради – Конотопської загальноосвітньої санаторної школи-інтернату І-ІІ ступенів.

Конкурси, як завжди, містять не лише заплановане регламентами, а й щось експериментальне, інноваційне. Таким став журнал, так-так, справжній науково-популярний журнал «Кебета», перший, який підготували учні Комунального закладу Сумської обласної ради – Сумської обласної гімназії для талановитих і творчо обдарованих дітей. І хоча Положення про конкурс такого видання не передбачало, але ж воно є! Тому журнал також отримав диплом за перше місце конкурсу шкільних видань.

У номінації «Краща шкільна відеопередача» першого місця журі вирішило не присуджувати. А друге посіла Студія «Малюкульки»  Конотопської загальноосвітньої санаторної школи-інтернату. Оцінку роботам студії дала членкиня журі, старша викладачка кафедри журналістики та філології СумДУ, керівниця навчальної телестудії cтудTV «11 поверх» Раїса Стоян.

Визначаючи  кращих авторів шкільних видань, журі згодилося, що всі надані на номінацію роботи досить рівні. Якщо найнижчий рейтинг тут склав 39 балів, то найвищий – 44,6. Тобто різниця, як бачимо, незначна. Журі побажало учасникам надалі більш уважно вивчати вимоги до оцінювання конкурсних робіт, дотримуватися їх, аби матеріали виходили якіснішими.

Переможців номінації назвала колишня студентка кафедри журналістики СумДУ, а тепер – членкиня журі Наталія Ісіпчук, начальниця відділу прес-служби Управління з питань розвитку інформаційного простору Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій із громадськістю Сумської обласної державної адміністрації.

Третьою у номінації «Кращий автор шкільного видання» стала Дарія Шовкун із газети

«Шкільні теревені» (Стецьківка). Другу сходинку зайняла Ганна Рубан, авторка журналу «Кебета». Перше місце – у юної журналістки цього ж видання Вероніки Шевич.

Наступна номінація – індивідуальна. На конкурс юних авторів імені Василя Чубура активно відгукнулися вихованки Комунального позашкільного навчального закладу «Охтирський міський центр позашкільної освіти – Мала академія наук учнівської молоді», якими керує  Тетяна Стась. Дякуємо їх за участь. Саме одна з охтирянок, Вікторія Грєхова, зайняла третє місце.

Друге місце – в учениці Глухівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою Марини Кравченко з її репортажем  «Безвідповідально покинуті. Як, не зважаючи на воєнний стан у країні, волонтерка Яна Сокол піклується про тварин»      .

Журі й у цьому конкурсі дещо відкоригувало своє положення й присудило два перші місця – за текстову та за відеороботу. Так, першою з пронизливим матеріалом про захисника Маріуполя «Маріє Свята, Ти їх збережи…» стала вихованка Конотопської загальноосвітньої санаторної школи-інтернату Олександра Костюченко. Так само першою за відеорепортаж «Все буде Україна!» названо Анастасію Коломієць, ученицю Комунальної установи – Сумської спеціалізованої школи № 10.

І – про спеціальний диплом за «Кращий матеріал, спрямований на популяризацію української мови як чинника національної ідентичності, безпеки, конкурентоспроможності».   Ця номінація була впроваджена на підбитті підсумків минулорічного конкурсу за пропозицією члена журі  Алли Ярової, кандидатки філологічних наук, доцентки кафедри журналістики та філології СумДУ; регіональної експертки Інституту демократії імені Пилипа Орлика. Саме вона й оголосила номінантку – Вероніку Шевич із публікацією «Коли слова не гинуть, а народжуються» в журналі «Кебета».

– Ще минулого року відгукнувся на цю важливу тему та обіцяв підтримати номінацію Голова Товариства польсько-української взаємодії «Контакт» Богуслав Лесько, – розповіла Алла Ярова. – Товариство створило спеціальний преміальний фонд для нагородження переможця. Тож Вероніка отримує, окрім диплому, сертифікат Товариства та грошову премію. Та більше того, – Богуслав і його організація, познайомившись із творчими роботами переможців конкурсу та враховуючи ситуацію в нашій країні, вирішили збільшити преміальний фонд і відзначити всіх учасників конкурсу, які зайняли перші, другі та треті місця і нагородити їх грошовими преміями. Всі вони отримають і сертифікати як лауреати премій Товариства польсько-української взаємодії «Контакт» (м. Глівіце, Польща).

Грамотами обласної організації Національної спілки журналістів нагороджені педагоги, які працюють із творчими дітьми – учасниками Конкурсу.

Алла Федорина,

голова журі конкурсу шкільних видань і юних авторів Сумщини