Понеділок, 10 квітня 2023 09:11

Правова допомога: ефективність – у співпраці

Валентина Трошечко та Олена Демченко на зустрічі партнерів. Валентина Трошечко та Олена Демченко на зустрічі партнерів.

Йти в ногу з часом і швидко реагувати на потреби людей – саме так працюють фахівці Сумського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги мешканцям територіальних громад.

- Фахівці центру постійно навчаються, відстежують зміни в законодавстві, щоб максимально ефективно надавати правову допомогу різним категоріям населення, а ще дбають про те, щоб зробити ці послуги максимально доступними. Так, у лютому запрацювало Сумське бюро правової допомоги №2. Розміщене воно в районі Центрального ринку у ТРЦ «Євробазар» на четвертому поверсі, - розповіла директорка Сумського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Валентина Трошечко.

Тобто досі під дахом Сумського міського центру працювали Сумське, Краснопільське, Білопільське та Путивльське бюро, тепер додалося Сумське №2. А про те, що бюро було потрібним, свідчать цифри: у місяць його відкриття сюди звернулось 76 нових клієнтів. А загалом за лютий-березень зафіксовано 324 звернення щодо правової допомоги, - зазначила завідувачка сектору «Сумське бюро правової допомоги №2 відділу безоплатної правової допомоги» Анна Кожушко. Вона зауважила, що зручність розташування, а також позитивні відгуки людей, які вже зверталися за допомогою, говорять про те, що кількість клієнтів зростатиме.

Юристи центру надають кваліфіковану допомогу, що стосується різних галузей права, серед них і таких специфічних як земельне, пенсійне, спадкове. Саме такі справи, як показує практика, найчастіше гальмуються на різних етапах розгляду, і тільки завдяки допомозі юристів центру  їх вирішення прискорюється. Зокрема, одна з клієнток, назвемо її Валентина, ще у 2019 році подала заяву до поліції щодо умисного нанесення їй тілесних ушкоджень (побила сусідка). Було відкрите кримінальне провадження. Але протягом чотирьох років у справі не відбулось жодних зрушень, не прийняте будь-яке процесуальне рішення. І тільки завдяки тому, що пані Валентина звернулась до юристів Сумського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у її справі нарешті відбувся поступ, а вона отримала відшкодування спричиненої моральної шкоди. І таких прикладів доволі багато.

- Сьогодні особливо гостро стоїть питання підвищення правової обізнаності громадян, що і є основним із напрямків діяльності системи БПД. Серед питань, з якими зараз звертаються найчастіше і які потребують допомоги у їх вирішенні: сімейні, трудові, адміністративні. Вони складають чи не половину від усіх звернень, - розповіла директорка Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги У Сумській області Олена Демченко.

Спеціалісти бюро налагодили співпрацю і з громадськими організаціями та державними установами, які опікуються проблемами соціально уразливих категорій населення, що робить правову допомогу ще ефективнішою і доступнішою. Зокрема, слова подяки фахівцям БПД системи  звучать від ГО «Батьки онкохворих дітей» (керівниця Оксана Смольникова), ГО «Ініціативи Слобожанщини» (опікуються проблемами незрячих людей, керівник Анатолій Сасса), ГО «Ромське національне об’єднання « (керівник Микола Москальов), ГО «Сумське громадське коло» (керівниця Ніна Чернявська) та інших. 

Тож, ще одна точка, де можуть допомогти у розв’язанні правових питань, з’явилася на мапі Сумщини. Приходьте, запитуйте, цікавтесь і вчіться захищати свої права. Адже саме з цього й починається побудова правової держави, про яку ми вже багато говоримо і навіть починаємо будувати.

Світлана ШОВКОПЛЯС