Вівторок, 12 березня 2019 19:55

Воєнізовані націоналістичні структури можуть використовувати «в темну» для зриву виборів

Для зриву виборів на окремих дільницях можуть бути використані воєнізовані націоналістичні організації. Експерти вказують на тенденцію втягування парамілітарних структур у «брудну» політичну гру. Ризики застосування сили та обмеження прав і свобод громадян залишаються доволі високими, тож громадянське суспільство має бути об’єднаним задля проведення чесних виборів та унеможливлення різного роду махінацій.

Про це йшлося під час круглого столу на тему «Ризики насильства у виборчій кампанії-2019», що відбувся у вівторок, 12 березня, в Сумах з ініціативи ГО «Український Центр суспільного розвитку».

Експерти зауважили, що є тенденція стосовно намагання втягнути націоналістичні організації та поліціюв глобальні політичні ігри. Лідер «Національного корпусу» Андрій Білецький уже заявив, що такі акції, які відбулися в Черкасах, де, нагадаємо, в сутичках постраждало понад 2 десятки правоохоронців, будуть продовжені в інших регіонах. При цьому у ЗМІ неодноразово говорилося про тісний взаємозв’язок очільників «Національного корпусу» і МВС, що може призвести до небезпечних наслідків.

«Націоналістичні організації та правоохоронців використовують для досягнення одних і тих же цілей, причому ˮпо головіˮ дістається рядовим з обох сторін, які можуть навіть не підозрювати про це, – зазначає експерт ГО «Український Центр суспільного розвитку» Юрій Подорожній. – Ці націоналістичні, воєнізовані організації використовують як таран, щоб влаштувати безлад. При цьому дістаєтьсяяктим, хто хоче боротися проти несправедливості, так і тим, хто носить форму й охороняє правопорядок. А потім інші політики виходять на трибуну зі своїми заявамиі розігрують потрібні їм карти».

За словами експертів, те, що після сутичок у Черкасах двох підозрюваних заарештували аж наступного дня – показовий приклад.

«Чому не було арештів по гарячих слідах? Ми, звісно, не прихильники конспірології, але припущення про те, що людей, яких мали заарештувати, просто готували до того, що їм потрібно буде говорити, одразу напрошується. І дуже дивно прозвучала заява самого міністра МВС, мовляв, він розуміє гнів націоналістичних організацій, бо корупційні правопорушення не повинні залишитися без покарання. Ну, по-перше, твердження очільника цілого правоохоронного відомства без рішення суду, як мінімум, некоректне. І знову виникає риторичне запитання, хто ж контролює ці парамілітарні структури», – говорить експерт ГО «Український Центр суспільного розвитку» Євген Кузик.

Голова Сумського міського відділення Комітету виборців України Олексій Захарченко зазначив, що особливістю цьогорічної виборчої кампанії є використання силових структур. Саме цей факт може поставити під сумнів демократичність виборів. «У Сумах ми вже бачили нещодавнє протистояння поліції й прокуратури. Не раз спостерігали за діями Нацкорпусу. У Сумах всі знають цих людей. Вони активні, швидко мобілізуються. І в цьому є певна небезпека».

Експерти стверджують, що використання силових груп у виборчому процесі вкрай небезпечне. І наголошують, що результати виборів і їх визнання громадянами значною мірою залежатимуть від роботи поліції.

«Ми бачимо, що у трійки лідерів президентських перегонів шанси потрапити до другого туру приблизно однакові. В такій ситуації навіть піввідсотка голосів можуть стати вирішальними. Тож припускаємо, що може виникнути спокуса використати націоналістичні організації для зриву виборів на окремих дільницях, де лідирує, приміром, той кандидат, якому не симпатизує очільник МВС. Тому питання, наскільки політично незаангажовано й об’єктивно поводитиме себе поліція, вкрай важливе», – каже Євген Кузик.

Прес-служба ГО «Український Центр суспільного розвитку»