Понеділок, 08 квітня 2019 07:51

Через правову освіту – зростання спроможності громад

Громади мають розуміти, які переваги для них має децентралізація і вміти скористатися ними, – наголосила голова громадської організації «Сумське громадське коло» Ніна Чернявська під час презентації нового проекту  «Правова освіта – підвищення спроможності місцевих громад». Спрямований на підвищення рівня усвідомлення громадськими організаціями і громадянами нових можливостей соціального розвитку при створенні та функціонуванні об'єднаних територіальних громад, проект презентували у Сумському прес-клубі.

«Громадянська освіта необхідна для розширення обізнаності громадян про механізми громадської участі в розвитку ОТГ; для подальшої розробки і реалізації проектів із поліпшення якості соціальних послуг в об'єднаних територіальних громадах», – розповіла представник ГО «Сумське громадське коло» Анна Борисова.
«Рівень правової культури нашої країни не можна назвати високим. Зупиніть людину на вулиці і запитайте у неї, що таке право і як воно працює або як має працювати, – відповідь якщо і буде, то, найімовірніше, дуже коротка, – говорить директор Сумського місцевого центру вторинної правової допомоги Валентина Трошечко. – А річ у тім, що не можна вести мову про підвищення рівня правової культури, не розвиваючи рівень культури загальної. Правова культура не залежить від права, жодні закони не зможуть підняти її рівень шляхом декларування окремих норм. Правова культура не випливає із законів, вона випливає із життя. Процес її становлення характеризується набуттям певних культурно-правових цінностей, сформованих національною часово-просторовою дійсністю. Саме тому проект спрямований на поінформованість особи/громади, формування юридично зрілої особи/громади, формування уміння користуватися правовими інструментами (законами та іншими актами) у практичній діяльності та в житті в цілому».
За проектом стартує відкриття одразу двох шкіл: Школи правової освіти – для посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування  та Школи параюристів – для активних громадських радників.
Занепад сільських територій – явище в світі не поодиноке, багато країн успішно побороли збитковість сільських господарств завдяки створенню дорадчих служб, які навчають мешканців сільських територій правовим, економічним та передовим аграрним технологіям, – розповів представник ГО «ДАР» Сергій Саєнко. Підтримка дорадчої діяльності у розвинутих країнах світу є одним із найважливіших інструментів стимулювання розвитку сільських територій: економічного зростання, підвищення рівня добробуту сільського населення, боротьби з бідністю, усунення соціальних негараздів, раціонального використання природних ресурсів.
Саме тому відкриття в кожному селі, в кожній громаді консультаційних пунктів, де громадяни отримають правові та соціальні консультації; підготовка  агентів правових змін, які зможуть надавати первинну правову допомогу; формування знань і вироблення практичних навичок застосування правових норм є важливим сьогодні, – переконана працівниця Путивльського бюро правової допомоги Наталя Удод. Відповідно до проекту і відбудеться створення майданчиків правової освіти громадян на базі бібліотек, клубів, шкіл у чотирьох об’єднаних громадах Сумського, Краснопільського, Путивльського, Білопільського районів та Сум.

Проект реалізує ГО «Сумське громадське коло» у партнерстві з Сумським місцевим центром із надання безоплатної вторинної правової допомоги за фінансової підтримки міжнародного фонду «Відродження».