Понеділок, 23 грудня 2019 14:39

На кордоні Сумщини у курей виявили хворобу Ньюкасла

У межуючій із Сумською Курській області Російської Федерації нещодавно зафіксовано декілька спалахів хвороби Ньюкасла – вірусного захворювання птахів, головним чином курей, яке характеризується пневмонією, енцефалітом і множинними крапковими ураженнями внутрішніх органів птиці.

Про це повідомило Управління ветеринарії Курської області на своєму офіційному сайті (vet.rkursk.ru).

Перші випадки її появи були зафіксовані ще в жовтні. Зокрема, про падіж свійської птиці надійшли повідомлення з Курського, Фатежзького, Совєтського, Медвенського і Тимського районів.

Звичайно, від зараження цим чи іншим вірусом птиці або худоби не убезпечена жодна територія (зокрема, у грудні осередки ньюкаслської хвороби птахів зареєстровані в дев'яти суб'єктах Російської Федерації: Краснодарському, Ставропольському, Приморському, Алтайському, Забайкальському краях, Саратовській, Омській і Курській областях і Чеченській Республіці), але звертає увагу на себе той факт, що офіційно влада Курської області підтвердила ці випадки тільки через місяць і лише на території частини міста Курська. Більше того, 27 листопада на нараді Комітету регіональної безпеки межуючого з Україною регіону РФ розглядалася надзвичайна ситуація за фактом виявлення вогнища падіжу курей, викликаного хворобою Ньюкасла в хуторі Кісліно Ришковської сільради Курського району, хоча, повторимося, на той час її спалахи були зафіксовані ще як мінімум у 4 районах.

Спроба свідомо чи несвідомо приховати масштаби поширення хвороби Ньюкасла негативно позначилося на її протидії.

Попри те, що, відповідно до наказу регіонального Управління ветеринарії, на території Ришковської сільської ради проводилися необхідні заходи з ліквідації захворювання (на в’їзді до хутора Кісліно було встановлено ветеринарно-санітарний пост, на якому оброблено майже 2 тисячі транспортних засобів, в приватних господарствах вакциновано понад 3 тисячі курей, проводилася роз’яснювальна робота серед мешканців сіл Ришково та Голубицьке Курського району), бажаних результатів ця робота не принесла.

Більше того, на початку грудня Адміністрація Курської області дала вказівку відповідним органам для проведення повторних заходів з недопущення розповсюдження хвороби Ньюкасла у прикордонному з Україною регіоні, і це великою мірою може свідчити про якість проведення попередніх дій аналогічного характеру, а також може вказувати на подальше поширення захворювання в Курській області.

Власне, попри офіційні заяви через ЗМІ про те, що вжиті заходи є досить ефективними та дозволяють у достатній мірі перешкоджати розповсюдженню хвороби, 4 грудня Адміністрація Курська визнала виявлення у приватних господарствах по Васильковому провулку обласного центру додаткових осередків падежу домашньої птиці від хвороби Ньюкасла, про що повідомила її пре-служба.

З огляду на це доводиться констатувати, що, враховуючи фактичну відсутність системного контролю за ситуацією, російська сторона неспроможна вжити ефективних заходів з локалізації вірусу та недопущення подальшого його розповсюдження. При цьому, послаблення ветеринарного контролю на російсько-українському кордоні за переміщенням м’ясної продукції може привести до занесення вірусу на територію України.

Залишається сподіватися, що влада Курської області проведе необхідну роботу з повної ліквідації вогнищ хвороби Ньюкасла, не створюючи загроз поширення небезпечної хвороби на українську територію.

Сергій Павлов