Понеділок, 27 квітня 2020 13:40

Андрій Гриценко вдруге переміг у міжнародному конкурсі WikiGap Challenge

Від Mediakola: Хто не знайомий із Андрієм Гриценком, нагадаємо. Він працював у глухівському виданні «Данкор-Глухів». Певний час був наставником глухівської команди школярів – учасників Турніру юних журналістів. Шкода, залишив цю справу, і, здавалося, відійшов від журналістики, цілком перейшовши на педагогічні хліби. Аж виявляється – ні!
Пропонуємо вам матеріал про Андрія Гриценка.
З 8 березня до 8 квітня 2020 року серед вікепедистів світу тривав конкурс WikiGap Challenge і його переможцем вдруге став адміністратор української Вікіпедії, кандидат педагогічних наук Андрій Гриценко – докторант Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова, старший викладач Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка. Він започаткував 416 статей.
https://meta.wikimedia.org/wiki/WikiGap_Challenge/Results
Міжнародний конкурс зі створення та вдосконалення статей про жінок і пов’язані з ними теми різними мовами проводився вже вдруге. Його організували Міністерство закордонних справ Швеції та громадська організація Вікімедіа Швеція спільно з представниками Фонду Вікімедія у всьому світі. Цього року до оргкомітету долучилось Бюро ООН із прав людини. Темою нинішнього WikiGap Challenge стали жінки, які присвятили себе боротьбі за права людини. Удосконалення статей Вікіпедії про жінок важливе, бо ж потрібно, щоб читачі вільної енциклопедії знаходили якісну інформацію про людей, які допомогли сформувати наш світ.
90 вікіпедистів світу створили або вдосконалили 3224 статті 38 мовами. До 10-ти найкращих також увійшов український вікіпедист lxlalexlxl, який започаткував 167 статей. Загалом у конкурсі брало участь 16 українських вікіпедистів.
Про 20 жінок, визначених Бюро ООН із прав людини, як активісток із захисту прав людини у світі, в рамках спецтеми WikiForHumanRights 2020  було створено 338 статей на 32 різних мовах.
Стаття про Богалетч Гебре доступна найбільшою кількістю мов – 24-а.
Найбільша окрема стаття з цього списку – про Ганну Шаригіну – була створена українською мовою переможцем конкурсу Андрієм Гриценком. З ним ми сьогодні і поговоримо.
 
скан вікіпедія 1
 
- Розкажіть читачам про себе.
- Я пишу статті для української Вікіпедії з 2013 року . Адміністратор української Вікіпедії. Загалом опублікував уже понад 3,5 тисячі статей.
- А чому вирішили долучитися саме до цього міжнародного конкурсу?
- Мене надихнуло на участь у програмі WikiGap Challenge бажання писати статті та змагатися з колегами – це добре стимулює. Особливо подобається писати про історію та про жінок у ній.
Минулого року я брав участь у WikiGap Challenge 2019 – і переміг. Брав участь у всесвітній вікі-конференції Вікіманія 2019, що проходила тиждень у Стокгольмі (Швеція). Чекав цьогорічного WikiGap Challenge 2020, але сумнівався, чи потрібно знову створювати так багато статей, може, дати шанс іншим. Конкуренція з іншими редакторами Вікіпедії заінтригувала. Спочатку було легко, і я написав кілька статей. Але останні 10 днів – то була  справжня битва. 31 березня я переклав 22 статті, а за 8 днів квітня – 229, у тому числі 45 – 7 квітня! Загалом започатковано 416 статей проти близько 260 у 2019 році.
 
гриценко 2
 
- А чи надихала тема і які відкриття зробили для себе?
- Спецтема цього року WikiForHumanRights 2020 – чудове нововведення. Цікаво було писати про діяльність правозахисниць. Що мене найбільше вразило – це доля афганської поліціянтки  Іслам Бібі. Її не підтримали родина, знайомі, бо вона сміливо боролася з криміналітетом в Афганістані. І, на жаль, її по-звірячому вбили. Шкода було також мексиканську правозахисницю Міріам Родрігес Мартінес. Бо вбили її доньку. У цьому списку також – Марія Вероніка Рейна з Аргентини, яка проводила агітацію за права людей з обмеженими  можливостями. Важко навіть уявити, в яких умовах жила і боролася за права ефіопських жінок Богалетч Гебра. На жаль, вона померла минулого року.
І, звичайно, – Ганна Ширигіна – українка. Про неї найбільше інформації і подвійно радувало, що вона представляла нашу державу у списку найвідоміших громадських активісток світу, створеному Бюро ООН із прав людини.
Мені б хотілося писати більше таких статей. Для їх перекладу, згідно з правилами конкурсу, я вперше написав статті до російської, білоруської та башкирської Вікіпедій.
Мене також вразила доля перших жінок-пілотів, дочки лідера Польщі Йосифа Пілсудського, лідерок Албанської комуністичної партії, що були репресовані. І звичайно, історичні постаті: принцеси та фрейліни Грузії, Росії, Польщі тощо.
Сподіваюсь, мій приклад надихне новачків. Я викладач університету, кандидат педагогічних наук, вчу писати статті колег і студентів, підтримую новачків.
Хотів би сказати, що писати статті у Вікіпедії легко і цікаво. Адже ти йдеш у власному темпі, пишеш ті теми, які тебе цікавлять, вивчаєш нове, розвиваєшся, удосконалюєш свою майстерність. Кожен може навчитися цьому і створити перші одну-дві статті за тиждень.
Більше того, коли ви пишете статті до Вікіпедії, то виконуєте роботу, яка потрібна кожному. Адже Вікіпедія стає все більш популярною енциклопедією для студентів, студентів і дорослих. Це важлива соціальна та інтелектуальна місія.