П'ятниця, 09 вересня 2022 21:29

Сумщина: статистика повітряних загроз (інфографіка)

Із початку повномасштабного вторгнення росії в Україну повітряні тривоги вже стали складовою нашого життя, адже саме сигнали такої тривоги сповіщають українців про можливу смертельну небезпеку з неба. Рашисти «вкрали» наш спокій, тероризуючи мирне населення, адже постійні сигнали тривоги змушують громадян України хвилюватися і бігти в укриття.

Офіційне джерело про повітряні тривоги з’явилося в Україні ще 15 березня. Проте, як не дивно, станом на початок вересня ми не знайшли в інформаційному просторі Сумщини узагальнених даних, які б розповідали про статистику повітряних загроз у регіоні. Тож ми вирішили заповнити цю прогалину.

Щодо кількості оголошених тривог у Сумській області, то дані різних ресурсів, що подають таку статистику на рівні держави, різняться. Тому точну кількість оголошених тривог наразі порахувати складно. Ми користувалися інформацією, що подавалася офіційними джерелами Сумської обласної військової адміністрації та відповідними уповноваженими органами в регіоні.

Учора, 8 вересня, минуло рівно 5 місяців, як російські окупанти після повномасштабного вторгнення в нашу країну були остаточно витіснені з території Сумщини. Тож ми порахували кількість, тривалість, перерви у сигналах тривоги, що лунали в нашій області до вчорашнього дня від часу її звільнення – 8 квітня (коли регіон хоча б частково повернувся до мирного життя) та створили відповідну інфографіку.

20220909 01

Тривалість однієї повітряної тривоги ми розраховували лише за сигналами тривоги по області. Якщо ж сигнал тривоги був зафіксований окремо в районі чи громаді, проте не був зафіксований у цілому в області, то він не враховувався в загальну тривалість.

Ці всі статистичні дані, ще раз наголошуємо, не можуть бути абсолютно точними і можуть мати певні розбіжності, але є цікавими для загальної картини дій країни-агресора. Лише нагадаємо, що Сумщина неодноразово зазнавала обстрілів з боку окупантів не лише з важкого артилерійського озброєння, але і з повітря – ракетними ударами, а також з літаків і гелікоптерів.

Статистика тривог в Україні

З початку повномасштабного вторгнення Росія запустила по Україні понад 3,5 тисячі ракет. За цей час повітряна тривога лунала у всіх регіонах країни.

Станом на 6 вересня найтривалішою є тривога у Луганській області: вона безперервно триває з 4 квітня (3804 години). На другому місці – Харківська область, де було 1057 тривог загальною тривалістю 934 год. 53 хв. На третьому місці – Донеччина із 895 тривогами, де сирени звучали загалом 688 год. 19 хв.

У Києві оголошували тривогу 520 разів. Її загальна тривалість становила 504 год. 47 хв. Найменш «тривожні» області: Закарпатська (141 тривога) та Чернівецька (159 тривог).

Говорячи про статистику повітряних тривог по областях України і місце Сумщини в цьому переліку, то можна констатувати середню їх загальну кількість і тривалість у нашому регіоні в порівнянні з іншими областями. Зокрема, від 8 квітня і станом на 8 вересня по кількості повітряних тривог Сумська область знаходилась на 11-му місці, а по їх загальній тривалості – на 9-му місці.

20220909 02

20220909 03

Російські загарбники декілька разів здійснювали масштабні ракетні удари по території нашої держави. Наприклад, 24 серпня у День незалежності України окупанти з маніакальною жорстокістю обстріляли з повітря 58 населених пунктів у різних областях, а сигнал «Повітряна тривога» вмикався безпрецедентні 189 разів. У Сумській області в цей день було 7 повідомлень про повітряну тривогу загальною тривалістю понад третини доби – 8 годин 26 хвилин.

* * *

Довідково:

Як звучить сигнал повітряної тривоги?

Повітряна тривога, яку ми чуємо майже щодня, – це сигнал «Увага всім!». Він сповіщає про загрозу виникнення надзвичайних ситуацій загальнодержавного рівня (наприклад, техногенного чи воєнного характеру). Види надзвичайних ситуацій є різні, проте, в наш час це означає загрозу удару з неба. Сигнал повітряної тривоги звучить як завивання сирени, короткі або ж довгі гудки з промислових об’єктів.

Чому звучить сирена? Як і коли спрацьовує повітряна тривога

Вся територія нашої країни знаходиться в потенційній зоні небезпеки ракетних атак з боку військ країни-агресора, тому сирени часто звучать навіть вдалині від зон бойових дій. Однак системи оповіщення спрацьовують, на жаль, не завжди.

Що означає повітряна тривога?

Повітряна тривога – сигнал оповіщення населення про загрозу атаки з повітря. Вмикається у разі ризику авіаудару або запуску ракет у напрямку якогось населеного пункту чи окремої області. Сирена повітряної тривоги звучить безперервно протягом 1 хвилини сигналом, що наростає і стихає. Після перерви до 30 секунд звук повторюється не менше трьох разів. По телебаченню або радіо транслюють інформацію про небезпеку надзвичайної ситуації.

За яким принципом вмикається сирена?

Оповіщення повітряної тривоги спрацьовує, коли радіолокаційні системи Повітряних сил ЗСУ фіксують переміщення ворожих літальних об'єктів у бік території України. Сирена говорить про те, що на певний регіон насувається авіація, яка може атакувати бомбами або ракетами, чи ракета вже випущена. За інформацією з радарів визначається напрям руху ракети з урахуванням того, що вона може змінити свій курс праворуч, ліворуч або навіть зникнути з радарів. На підставі цих даних у регіонах за траєкторією її польоту вмикається сигнал повітряної тривоги.

Чому тривога спрацьовує не завжди?

Повітряну тривогу оголошують при небезпеці авіаудару або при ракетній атаці з дальньої відстані та великих висот. При артилерійському обстрілі, ударах з РСЗВ «Град», «Смерч» сирена не спрацьовує через складність відстежити запуск таких снарядів.

Як дізнатися про повітряну тривогу?

Сирена – не єдиний спосіб дізнатися про ракетну загрозу. Завдяки вбудованій системі оповіщення, повідомлення про повітряну тривогу висвічується на екранах смартфонів, які знаходяться в потенційно небезпечному регіоні. Новини про тривогу оперативно з'являються у регіональних Telegram-каналах. Стежити за ситуацією в Україні можна на онлайн-мапі тривог. Також є мобільні додатки для отримання оперативної інформації про початок та скасування повітряної тривоги. Один із найпопулярніших – «Повітряна тривога».

Крім того, ДСНС з 7 вересня розпочала тестування нової системи оповіщення населення про надзвичайні ситуації. Повідомлення надходитимуть на телефони українців. Ця технологія має низку переваг: оперативність, гнучкість у виборі локацій, наявність звукового сигналу, навіть якщо звук на смартфоні вимкнено.

Що потрібно робити при повітряній тривозі?

Після включення сирени необхідно вимкнути воду, газ у квартирі, взяти найнеобхідніші речі та пройти в укриття. Від моменту, коли починає звучати сирена до потенційного удару, є близько 10 хвилин, щоб сховатися в безпечне місце. Це орієнтовний час, він залежить від місця запуску ракети, швидкості її польоту та інших чинників.

Надійними укриттями на випадок ракетної атаки є станції метро (у великих містах), спеціально обладнані бомбосховища, підвали будинків, підземні паркінги. Такі приміщення обов'язково повинні мати два виходи.

Залишаючись під час тривоги в квартирі, слід використовувати правило двох стін – ховатися в місці, яке знаходиться за другою від фасаду опорною стіною. Зазвичай це тамбур, коридор. Через 10 хвилин після отримання оповіщення про закінчення повітряної тривоги можна залишити укриття.

* * *

Ворог й надалі намагається захопити наші території, завдає масованих повітряних ударів по об’єктам критичної інфраструктури та соціальної сфери, по житлу українців. І наступні місяці теж будуть доволі важкими.

Тому звертаємося до жителів Сумської області: не ігноруйте сповіщення про повітряні тривоги та кожен такий раз дбайте про безпеку свою та своїх близьких! Якщо поруч немає сховища, принаймні використовуйте найпростіші укриття, наприклад, правило «двох стін», але будь-яке безпечне місце покидайте лише після сигналу про відбій тривоги!

Та попри все, ми вистоїмо, ми все переживемо і ми обов’язково переможемо в цій неоголошеній нам війні, а зло неодмінно буде покарано!

Все буде Україна!

Віталій Кохан