Четвер, 16 березня 2017 19:31

Безвіз для українців: обов’язків не менше, ніж прав

Надання українцям можливості подорожувати країнами Європейського Союзу без віз – чи не одна із найбільш завзято обговорюваних тем, що вже протягом кількох років звучить із політичних трибун, залів засідань і заголовків у ЗМІ. Представники ЄС не раз запевняли українську сторону в тому, що наша держава виконала всі необхідні умови для того, аби для її громадян був введений дозвіл безвізового в’їзду.

У свою чергу українські високопосадовці та й навіть перші особи держави чи не кожен місяць сипали обіцянками, припущеннями та запевненнями про «остаточне» схвалення безвізу для України, впевнено називаючи конкретні дати.

Однак, насправді у ЄС ніяких відміток у календарі щодо дня, коли українці отримають безвіз, немає. Процесмає зайняти певний час, він залежить від низки факторів і не має чіткого терміну завершення.


Етапи рішення щодо безвізу

Для отримання безвізового режиму України з ЄС законодавчій ініціативі Єврокомісії треба пройти ще кілька етапів.

Перший – затвердження законпроекту Європарламентом. та в Раді Євросоюзу. Наразі заявка України пройшла тільки три етапи з дев’яти. І кожен з уже пройдених кроків-процедур тривав по-різному. Наприклад, доповідача по нашому безвізовому питанню у профільному комітеті Європарламенту обирали 8 днів, законопроект узгоджувався в комітеті ЄП 151 день, ще 3 дні проект готувався до подання на розгляд на пленарному засіданні Європарламенту. Зараз «український безвіз» дійшов до етапу розгляду законопроекту на пленарній сесії ЄП і . Це може статися 5 квітня – принаймні, така попередня дата голосування значиться у картці безвізового законопроекту.

Після розгляду,голосування та можливого схвалення законпроекту у Європарламенті він потрапить до Ради ЄС. Можливо, це станеться в травні. Після того, як український безвіз схвалять міністри країн ЄС, закон мають підписати президент Європарламенту та глава МЗС головуючої нині в ЄС Мальти. Потім його мають опублікувати в Офіційному журналі ЄС, і за20 днів по тому безвізовий режим почне діяти. Зараз можна почути про «вже остаточне» надання безвізу у червні цього року. Але, знову ж, , це на сьогодні - прогнози.


Міфи та стереотипи

Українці так чекали безвіз, а політики так багато про нього говорили і так мало пояснювали, що зараз про омріяне скасування віз серед населення є купа міфів і стереотипів. Більшість громадян через перекручування фактів і видавання бажаного за дійсне у промовах політиків і заголовках ЗМІ вирішили, що після надання Україні безвізу настане «змиття кордонів» і «вільне життя» у ЄС.

Насправді ж Євросоюз нікому такого не обіцяв. Безвізовий режим надає можливість для короткострокових поїздок у країни ЄС та інші, які належать до Шенгенської зони (до 90 днів протягом 180-ти, не стосуватиметься Великої Британії та Ірландії) за наявності біометричного паспорту. Безвіз не дозволяє постійного проживання, навчання чи працевлаштування і не скасовує перевірок на кордоні. Але пакету документів, які українці зазвичай подають із заявками на отримання віз, збирати не треба буде – довідок з роботи і банку, наприклад. У вас можуть попросити підтвердити мету поїздки і «гарантію» повернення назад – бронювання у готелі, зворотній квиток, перевірка фінансової спроможності. Власне, так є і тепер.

Порушення правил терміну перебування на території Євросоюзу загрожує чималеньким штрафом з видворенням з країни або із забороною на в’їзд в ЄС на певний період. Масові порушення можуть мати недобрі наслідки для країни – поглиблену перевірку усіх її громадян на кордоні з ЄС або й призупинення безвізового режиму.

«Поїхати і попросити залишитись» теж не вийде: чомусь українці вирішили, що безвіз якимось чином може «допомогти» отримати статус біженця у ЄС, але це – ще один яскравий міф.

Щодо навчальних курсів у країнах Європейського Союзу (Шенгенської зони), то для цього, наприклад, якихось окремих вимог немає: безвізовий режим дозволяє проходити короткострокові навчальні курси до 90 днів. Ще із «плюсів» – відсутність візового збору і суттєве спрощення подорожей, які не перевищують дозволений термін перебування на території ЄС.


Призупинення безвізу

Президент Порошенко від 23 жовтня минулого року заявив, що вже 24 листопада Україна повинна мати безвізовий режим з ЄС. Тобто, що українці отримають безвіз до саміту Україна-ЄС.

Тоді головним аргументом, який «пояснював» затягування із наданням Україні безвізового режиму, були суперечки між Європейським парламентом та Європейською комісією про повноваження щодо припинення безвізового режиму для будь-якої з країн (через побоювання масової міграції і не тільки з Укарїни). Але зараз «suspension mechanism» уже ухвалено: 27 лютого Рада Євросоюзу затвердила механізм призупинення безвізових режимів із третіми країнами і він може бути застосований до всіх «безвізових» країн. 1 березня у Брюсселі відбулось підписання ухваленого рішення про suspension mechanism, – якраз тоді, коли і церемонія підписання безвізового режиму для Грузії. Механізм призупинення безвізу значно спростить подолання випадків зловживання ним. Тому українцям не варто «випробовувати долю». Утім, Україна виконала всі 144 умови, які були обов’язковими і принциповими для запуску безвізового режиму з ЄС, механізм призупинення ухвалений (а це дає певні гарантії, що у разі масових порушень, важелі впливу є дуже серозні), однак, рішення вимагає більше часу.

Анна Семенюк, Ужгородський прес-клуб
Матеріал підготовано рамках проекту «Просування реформ в регіони», Програма Європейського Союзу «Підтримка громадянського суспільства в Україні»

Прочитано 570 разів