Понеділок, 29 жовтня 2018 10:51

Все лише починається!

Рік тому пройшли перші вибори в Тростянецькій міській ОТГ

Уряд визначив підтримку реформи децентралізації в Україні одним з пріоритетних завдань, що сприятиме розвитку місцевого самоуправління і економічного розвитку країни в цілому. Нові інструменти державної політики вимагають нових знань, нових рішень і нової якості кадрів...

Рівно рік минув з того часу, як на Сумщині 29 жовтня 2017 року вперше обирали голів і депутатів у дев’яти об’єднаних територіальних громадах. Учасники та спостерігачі виборчого процесу відзначили його задовільну організацію. Про те, що вибори в регіоні пройшли мирно і спокійно, стверджував і голова Сумської обласної ради Володимир Токар, порадивши всім переможцям засукати рукава і починати працювати на ту громаду, де виборці виявили їм високу довіру.

Цікаво, що якщо в Чернеччинській ОТГ Сумського району та Дубов’язівській ОТГ Конотопського району було зареєстровано по 10 претендентів на крісло очільника громади, то на посаду голови Тростянецької міської ОТГ під час виборів був зареєстрований лише один кандидат – діючий на той час Тростянецький міський голова Юрій Бова. Очевидно, що цей керівник довів свою спроможність вести людей за собою, покращуючи життя громади, а інші можливі претенденти на нову посаду навіть не висували свої кандидатури, вважаючи змагання з ним за електоральні голоси марною справою. І це сьогодні теж унікальний випадок. У результаті, в той день Тростянець став єдиним із 25 міст в Україні, де вибори голови ОТГ були взагалі не конкурентними. Тим не менше, 86 відсотків виборців віддали свої голоси Юрію Бові.

181029 02

Реалізовувати свою давню мрію щодо реформування всіх сфер життєдіяльності райцентру новообраний голова ОТГ почав ще в 2005-му, коли в 33-річному віці вперше був обраний міським головою. З тих пір він – незмінний очільник Тростянця, а завдяки розробленому стратегічному плану економічного розвитку міста із трьома пріоритетними напрямками – інвестиції, розвиток малого та середнього бізнесу через розвиток туризму, створення належної комунальної інфраструктури – та впровадженню його в життя, попри тернисті перешкоди, змінив маленьке містечко на півдні Сумщини до невпізнанності.

Лише за останні шість років поспіль кращі практики Тростянецької міськради у різних номінаціях конкурсу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України за підтримки Програми Ради Європи «Децентралізація і територіальна консолідація в Україні» визнаються одними з кращих по залученню інвестицій, використанню історичної та культурної спадщини для розвитку міста, залученню громадськості до управління бюджетним процесом у місті, стимулюванню економічної активності, створенню робочих місць тощо. За інформацією директора з питань розвитку Асоціації об’єднаних територіальних громад і експерта DESPRO (швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні», спрямованого на покращення системи державного управління шляхом підвищення ролі місцевого самоуправління) та Програми Ради Європи Ігоря Абрамюка, подібного досягнення не має більше жодне місто в Україні. Але це й далеко не повний список досягнень, хоча й не для нагород змінюється Тростянець на краще.

181029 03

Сам Юрій Бова теж здобув безліч нагород та відзнак. Так, наприклад, у 2017 році він став лауреатом загальнонаціональної премії «Людина року – 2016», третім – у «Рейтингу українських мерів-інноваторів», а цього літа ввійшов у сотню кращих учасників національного телепроекту «Нові Лідери» із 1387 претендентів.

181029 04

У Тростянці завдяки реформі децентралізації лише за останній рік реалізували вже не один успішний проект. Зокрема, в міському парку відкрили перший на Сумщині інклюзивний майданчик, де встановлено сучасний ігровий майданчик для дітей з особливими потребами. Високоякісні ігрові конструкції побудовані за принципом універсального дизайну, що враховує потреби кожної дитини – різного віку, з тими чи іншими вадами здоров’я.

Тільки навесні вперше серед ОТГ області в цій громаді було створено телерадіокомпанію «Тростянець», а її працівники вже видають в ефір свої сюжети і програми. А на хвилі 105,4 Fm з вересня вже радує слухачів своїми передачами тростянецьке «Добре радіо».

181029 05

Тут активно розвивається спортивний рух та відповідна інфраструктура, відроджується біатлонний центр зі стрільбищем і трасою для проведення змагань високого рівня, йде реконструкція стадіону ім. Володимира Куца та будівництво тренувального поля.

181029 06

Для потреб освітян, позашкільників, спортсменів за кошти міського бюджету придбано комфортабельний мікроавтобус IVECO Daily на 19 посадочних місць.

Села, які територіально ввійшли до Тростянецької міської ОТГ, з центром громади з’єднують добротні дороги.

181029 07

Разом з німецькою компанією Nord Areal Energy GmbH, з якою міськрада підписала відповідний меморандум, розпочато роботу над запуском в експлуатацію першої черги сонячної електростанції на площі 11 гектарів.

А буквально 26-28 жовтня хакатон DeHack з децентралізації зібрав у Тростянці близько 70 представників територіальних громад, IT-фахівців, експертів, представників громадянського суспільства. Перелік питань, що розглядалися, – структурований реєстр громад, залучення грантів у самоврядуванні, стратегія розвитку громад, навички залучення інвесторів, комунікація влади з громадою, прозорий бюджет тощо.

«Із 11-ти презентованих проектів, більшість з яких народилася саме у Тростянці, беремося реалізувати не менше 5-ти в нашій громаді», – заявив Юрій Бова.

За результатами хакатону члени журі обрали три найкращі ідеї, які отримали грошові винагороди від Програми «U-LEAD з Європою».

181029 08

Це далеко не повний перелік гарних справ, але особливо зупинюсь ще на двох, і, на мій погляд, одних із найважливіших новацій, задуманих і втілюваних у життя в місцевій ОТГ за минулий після виборів рік.

Зокрема, 26 липня під час засідання колегії Сумської облдержадміністрації Юрій Бова поділився успішним досвідом вирішення питання забезпечення пільговим проїздом окремих категорій громадян: «Ми вивчили досвід прибалтійських країн і запровадили персональну «картку тростянчанина» з особистими даними, унікальним кодом та фото користувача, яка має конкретний перелік послуг, одна з яких – реєстрація пільгового перевезення саме в місцевому транспорті. Власне для цього потрібні зчитувальні пристрої у транспорті і картка з чіпом. Вартість такої картки – 25 гривень, які компенсує міський бюджет».

181029 09

Юрій Бова пообіцяв, що до 1 вересня всі пільговики громади, а їх близько 8 тисяч, будуть забезпечені такими картками. І справді, від зазначеної дати «Картки мешканця Тростянецької міської ОТГ» вже почали діяти. Використовувати їх можна на чотирьох маршрутах комунального автотранспорту та на залізничній станції «Смородине». Такі картки гарантують пільговим категоріям населення безкоштовний проїзд в автобусах та у приміському залізничному транспорті в межах території громади. Прикметно, що коштом громади за цей рік було придбано два автобуси «Рута», вартістю по 820 тис. грн кожен, на додачу ще до двох автобусів «ПАЗ», придбаних торік.

181029 10

«У такий спосіб вдається контролювати кількість пільговиків і, відповідно, направляти компенсації транспортним організаціям за кожного такого пасажира. Встановити зчитувальні пристрої запропоновано і власникам приватних маршрутів. Ми не маємо права вимагати від них цього, але якщо вони мають бажання отримувати компенсації за пільговиків з бюджету, то можуть встановити такі прилади у своїх транспортних засобах», – підкреслив Юрій Бова.

181029 11

Також для громадян, які оформили «Карту мешканця Тростянецької міської ОТГ», з першого жовтня у трьох аптеках запроваджені знижки на ліки в розмірі 10% від їх вартості. Крім того, на пільгових умовах можна обслуговуватися і в повністю модернізованій Тростянецькій публічній бібліотеці із сучасним дизайном інтер’єру, новими меблями і цікавими книжками.

181029 12

Після видачі таких карт усім пільговикам, оформлювати їх почнуть і для школярів громади.

Тростянецька міська ОТГ стала першою на Сумщині громадою, де запроваджено персональні картки її мешканців, а використання таких карток сприяє ще й оптимізації витрат бюджетних коштів, що виділяються на соціальні цілі. Що й казати, – навіть в обласному центрі про таке, поки що, годі й мріяти.

А в січні було зроблено перший вагомий крок у реалізації амбітного проекту «Перетворення лікарні в Тростянецькій ОТГ у сучасний лікувальний заклад з якісними умовами лікування хворих та відсутністю корупції». З нового року вперше на Сумщині Тростянецька міська ОТГ, межі якої не співпадають з межами району, взяла на баланс районну лікарню разом із закладами первинної медичної допомоги.

І вже в день міста, 8 вересня, тут урочисто відкрили повністю оновлене за європейськими стандартами терапевтичне відділення лікарні, яка до цього не ремонтувалася 30 років. Виключно за кошти громади на капітальний ремонт витратили два мільйони гривень і 1 млн грн – на нове обладнання. Крім того, громадою вже зібрали благодійних коштів близько 480 тис. грн та виділили з бюджету ОТГ 300 тис. грн на новий біохімічний аналізатор крові. Також в лікарні повністю відмовились від споживання газу на опалення і перейшли дрова, що дає до 25 тис. грн економії на день, була проведена оптимізація персоналу лікарні, заплановано підвищення енергоефективності закладу.

Наразі терапевтичне відділення приймає пацієнтів немов санаторій: всі палати – з покращеними умовами перебування (плазмовий телевізор, душова кабіна, туалет), по всій лікарні працює безкоштовний Wi-Fi, закуповується нове унікальне медичне обладнання.

Для залучення необхідних спеціалістів та кваліфікованих сімейних лікарів, які необхідні для розвитку лікарні, в Тростянці будується 6 нових квартир (у планах на 2019 р. – ще 3-4), для отримання у власність яких спеціалісти мають пропрацювати тут не менше 10 років.

Оновлення інших відділень, впровадження нових методик обстеження та лікування, підвищення професійного рівня працівників, за словами Юрія Бови, дасть можливість досягти великих успіхів, що значно розширить функціональні можливості лікарні. Але нову філософію створення якісно іншого медзакладу повинні зрозуміти і підтримати, перш за все, лікарі, бо якщо будуть і комфортні палати, і необхідна техніка, але пацієнта будуть тримати по півдня в чергах і брати хабарі – нічого не вийде.

181029 13

Щоправда, наразі ще існує питання недофінансування закладу, але голова громади налаштований оптимістично.

«Ми бачимо успіхи Тростянецької ОТГ. І це багато в чому залежить саме від керівництва на місцях, коли міський голова не розповідає байки, що йому хтось заважає, а нормально працює зі своєю командою в координації з адміністрацією області та користується можливостями децентралізації», – зазначив, відкриваючи оновлене терапевтичне відділення, голова Сумської ОДА Микола Клочко.

Він дав високу оцінку зробленому й відзначив, що Тростянецька громада за темпами розвитку є кращою в області.

Концепція реформування місцевого самоврядування і децентралізації влади передбачає, що до місцевих виборів у жовтні 2020 року в Україні має бути новий адміністративно-територіальний устрій. До того часу потрібно створити нову територіальну основу на рівні громад та районів. Сповна ж використовувати на благо громад можливості, які дає реформа децентралізації, керівники ОТГ, їхні команди зможуть тоді, якщо будуть постійно і багато вчитися. Але багато з них уже є прогресивно мислячими менеджерами, які впевнено змінюють країну зсередини. І чим більше можливостей та реальних ідей у них буде, чим швидше поширюватимуться у громадах процеси самоорганізації, тим швидше українці відчують і зміни на краще.

Юрій Бова дуже цінує свою злагоджену команду – людей, з якими ділив успіхи, долав труднощі, хто надихав на важливі починання та допомагає втілювати їх у життя. Не лише наполегливо працює разом з однодумцями, але й постійно вчиться сам та активно залучає їх до навчання. І позитивні зміни у Тростянецькій міській ОТГ – це й результат багатьох його навчальних стажувань у США, Литві, Польщі, Бельгії, Чехії, Франції, Болгарії та інших країнах, обміни досвідом з колегами із різних областей України, що допомагають опановувати науку самостійного господарювання. А, наприклад, всі керівники комунальних підприємств із Тростянця були по кілька разів у Польщі, де переймали досвід сусідів, щоб рідне місто, а тепер і ОТГ розвивалися інноваційно.

181029 14

«Коли проходять реформи в країні, особливо такі масштабні, як децентралізація, потрібно, щоб населення розуміло, про що йде мова. Мешканцям області потрібно знати більше про реформу: що їм від неї очікувати, які права і обов’язки у них є. Звісно нам є що переймати і в Польщі, враховуючи їх досвід у просуванні реформ, залученні коштів ЄС на розвиток інфраструктури (проекти), переоснащенні та енергозбереженні в соціальних і комунальних установах міст. А разом із тим ми продовжуємо розвивати євроінтеграційні процеси у громаді. Комфортно працювати, комфортно жити, комфортно відпочивати – цей принцип, що є в Європі, він сьогодні є вже і в нас. Адже Тростянець, що відзначив своє 358-річчя, – європейське місто. І так буде в усій громаді», – наголошує голова Тростянецької міської ОТГ.

Європейський і світовий досвід свідчить, що місцеві проблеми можуть ефективно вирішуватись тільки на місцевому рівні. І найперша умова успіху, за словами Юрія Бови, – співпраця та небайдужість громади, яка лише спільними зусиллями може відшукати власну культурну ідентичність, розбудувати інфраструктуру, перетворити своє місто та регіон на сучасний і комфортний простір. До того ж, в об’єднаних громад є низка преференцій і додаткових можливостей, якими важливо скористатися та утвердити власну спроможність. А за свої дії він завжди готовий нести відповідальність перед людьми та державою.

«Колись ризикнув і взяв участь у проекті «Писанка від мера». Навчившись розписувати писанки, зайняв друге місце, і в Тростянець поїхала перша одна тисяча троянд. Згадую, як раділи жителі міста. Сьогодні висаджених троянд по місту – тисячі. Місто розквітає в прямому та переносному значенні», – зазначає Юрій Бова.

Сам я буваю у Тростянці по кілька разів на рік. Для мене це місто з його мальовничими краєвидами, прекрасною архітектурою, віковими парками та маєтками не може не подобатися. Як і містян, мене радують зміни на краще, що відбуваються тут з року в рік практично «на очах». І я по-доброму заздрю мешканцям Тростянецької міської ОТГ, де є цікавий досвід організації роботи з бізнесом та залучення інвестицій, організації та проведення на дуже високому рівні фестивалів, які не тільки створюють позитивний імідж громади, а й наповнюють її бюджет, де турбота про людей, благоустрій, культуру, екологію, дороги та інші питання – не профанація, а реальність.

181029 15

Я щиро вірю, що зупинятися на досягнутому і в урізноманітненні зроблених акцентів місцеві реформатори та й громада в цілому не буде і вже не зможе. Все лише починається!

Довідка. Тростянецька міська ОТГ була утворена 18 липня 2017 року. До її складу увійшли Тростянецька міська рада (місто Тростянець), Зарічненська сільська рада (села Зарічне, Лучка) та Кам’янська сільрада (села Кам’янка, Кам’янецьке). Площа ОТГ – 155,79 кв. км. Чисельність населення – 21 тис. 950 осіб.

P.S. Нагадаю: на нашому сайті рівно рік тому, у жовтні 2017-го, я докладно розповів про історію Юрія Бови, успіх реформ та розквіт в останнє 13-річчя під його керівництвом міста Тростянець на Сумщині в матеріалі «Європейське диво», як форпост державності України або реформа провінційного міста по-тростянецьки».

Віталій Кохан
Фото з відкритих джерел