Вівторок, 14 травня 2019 16:42

Медреформа: Орієнтир - наше здоров'я

Шлях до амбітної мети

На Сумщині в місті Тростянець головною подією 2017 року стало створення міської об’єднаної територіальної громади, що дало змогу значно розширити повноваження місцевого самоврядування.

«Створення ОТГ – це не тільки додаткові повноваження й фінансові переваги, а й величезна відповідальність перед кожним жителем громади. Зважаючи на це, розпочались рішучі кроки в напрямку позитивного перезавантаження наявних сфер господарювання, аби зробити все можливе для підвищення якості життя населення», – розповідає міський голова Тростянецької міської ОТГ Юрій Бова.

А вже у січні 2018-го було зроблено перший вагомий крок у реалізації амбітного проекту «Перетворення лікарні в Тростянецькій ОТГ у сучасний лікувальний заклад з якісними умовами лікування хворих та відсутністю корупції»: вперше в області і в Україні ОТГ, межі якої не співпадають з межами району, взяла на баланс Центральну районну лікарню разом із закладами первинної медичної допомоги.

190514 03

Тоді ж під час січневої сесії міськради головний лікар ЦРЛ Анатолій Плахтиря пояснив, що всі функції медзакладу збережено, а завдяки передачі його в комунальну власність міста вдалося зберегти цілісність лікарні, що унеможливило її розподіл на окремі підрозділи. Медпрацівників не скорочували, але оптимізація в деякій мірі торкнулася іншого персоналу. Наприклад, замість чотирьох заступників головного лікаря залишилося два, а ще двох було переведено на інші посади.

«Сьогодні медичну галузь держава фінансує далеко не в повному обсязі. Із 38 мільйонів гривень, потрібних на забезпечення діяльності лікарні на рік, маємо трохи більше, ніж 20 млн грн.
Оптимізація – вимушений крок», – зазначив після старту проекту Юрій Бова.

Шлях до амбітної мети і великої трансформації був не простим. Забезпечення діяльності лікарні, що була типовим медзакладом радянських часів, на якісному рівні розпочали з ремонту в палатах, заходів енергозбереження із впровадженням сучасних технологій, закупівлі зручних сучасних меблів для хворих стаціонару, укладання угод із сільськими радами на співфінансування.

«Перед нами стоїть завдання спільного утримання лікарні, щоб жителі громади і сіл, які поки що не увійшли до ОТГ, отримували медичні послуги в тому ж обсязі, що й раніше», – резюмував очільник громади.

У травні 2018 р. з метою створення в громаді сучасного медзакладу, забезпечення гідних умов праці для медперсоналу, якісного лікування в комфортних умовах для пацієнтів був укладений меморандум про співпрацю між Тростянецькою міськрадою, лікарнею та благодійним фондом «Доброта». А завдяки успішній взаємодії міської влади з бізнес-партнером через благодійний фонд «Допомагати просто!» лікарня отримала перше дороговартісне сучасне медобладнання – автоматичний гематологічний аналізатор крові.

190514 04

«Наше головне завдання – витримати конкуренцію, щоб не було відтоку пацієнтів, щоб люди отримували якісні медичні послуги саме в нашій лікарні. Бо державна фінансова підтримка буде надаватися медичним закладам з урахуванням кількості пацієнтів та ефективності ресурсу – кадрового, матеріального», – наголосив Юрій Бова.

На День міста, 8 вересня, відбулось урочисте відкриття капітально відремонтованого і переоснащеного за кращими стандартами терапевтичного відділення лікарні, яка до цього не ремонтувалася 30 років.

За порівняно короткий термін у відділенні було повністю проведено заміну вікон, оновлено стелю, стіни, підлогу, встановлено енергозберігаючі лампи, замінено всі комунікації з водопостачання та каналізації, встановлено сучасні меблі та обладнання, обладнано медичний пост, де за пацієнтами в реанімації спостерігають через монітори.

190514 05

Виключно за кошти громади на капітальний ремонт витратили 2 млн грн і 1 млн грн – на нове обладнання. Також в лікарні повністю відмовились від споживання газу на опалення і перейшли на дрова, що дає до 25 тис. грн економії на добу в опалювальний сезон.

Наразі терапевтичне відділення приймає пацієнтів немов санаторій. У кожній палаті на 1, 2 або 4 ліжко-місця створено однакові покращені санітарно-побутові умови перебування: туалет, раковина, душова кабіна, плазмовий телевізор, холодильник, зручні ліжка. А ще по всій лікарні працює безкоштовний Wi-Fi. Відтак оновлене відділення терапії стало схоже на клініку із зарубіжних серіалів, а не на «совкову» досі лікарню.

190514 06

«Право на комфортні умови лікування та медичну допомогу мають усі хворі, незалежно від віку та статусу. Поки що зроблені перші кроки до наближення стану медичного обслуговування населення до європейського рівня. І надалі ми будемо продовжувати ремонти інших відділень стаціонару, закуповувати новітнє медичне обладнання», – підкреслив міський голова.

Оновлення інших відділень, впровадження нових методик обстеження та лікування, підвищення професійного рівня працівників, за словами очільника громади, дасть можливість досягти великих успіхів, що значно розширить функціональні можливості лікарні. Але нову філософію створення якісно іншого медзакладу повинні зрозуміти і підтримати, перш за все, лікарі, бо якщо будуть і комфортні палати, і необхідна техніка, але пацієнта будуть тримати по півдня в чергах і брати хабарі – нічого не вийде.

Для залучення необхідних спеціалістів та кваліфікованих сімейних лікарів, які необхідні для розвитку лікарні, в Тростянці будуються нові квартири, для отримання у власність яких спеціалісти мають пропрацювати тут не менше 10 років.

20 вересня 2018 р. на сесії міськради депутати ухвалили рішення щодо перетворення комунального закладу «Тростянецька ЦРЛ» на некомерційне комунальне підприємство, а 15 листопада була затверджена і Програма розвитку підприємства на 2019-2021 роки.

За словами Юрія Бови, зволікати з реформуванням не можна було, так як тривав пільговий період, а з 2019 р. така процедура була б затратною для бюджету громади. А статус лікарні як некомерційного комунального підприємства сприятиме збільшенню її самостійності в господарських та управлінських справах, стимулюватиме до поліпшення якості медичних послуг і підвищення економічної ефективності використання активів.

Виклик №1 – співфінансування

Із жовтня лікарня у Тростянці почала надавати медичні послуги вторинного рівня крім жителів Тростянецької міської ОТГ також населенню Боромлянської сільської ОТГ та 11-ти сільрад району, не об’єднаним у громади.

За словами Юрія Бови, у 2018 р. розмір витрат на утримання Тростянецької лікарні значно перевищував розмір медичної субвенції, що надходила з державного бюджету. І це при тому, що було вжито цілий ряд заходів щодо заощадження коштів.

«Дефіцит фінансового ресурсу повинен покриватися за рахунок спільного утримання лікарні за рахунок коштів бюджетів Тростянецької міської ОТГ, Боромлянської ОТГ та бюджету Тростянецького району. Але незрозуміла ситуація виникла по Боромлянській ОТГ щодо перерахування коштів на вторинну медицину», – підкреслює Юрій Бова.

190514 07

За інформацією головного лікаря Тростянецької лікарні Анатолія Плахтирі, за 9 місяців минулого року вартість лікування пацієнтів із Боромлянської громади склала 2,2 млн грн при тому, що питома вага боромлян у структурі населення Тростянецького району складає майже 18% (6269 осіб). У той же час Боромлянською ОТГ на відповідні цілі було перераховано лише 1 млн 384 тис. грн – кошти лише за перші півроку. А на друге півріччя видатки на Тростянецьку лікарню навіть не були передбачені в бюджеті.

24 жовтня питання співфінансування Тростянецької лікарні на медичну допомогу вторинного рівня обговорювалася на спільній нараді в райдержадміністрації. Головний лікар наголосив, що Тростянецька міська ОТГ свої фінансові зобов’язання виконує в повному обсязі: близько 5 млн грн перераховано понад державну субвенцію, окрім того, зроблено капітальний ремонт та облаштування терапевтичного відділення. Боромлянська ж громада від фінансування вторинної медичної допомоги ухилялася, не зважаючи на неодноразові листи та звернення. За цим стоїть виплата заробітної плати колективу лікарні, в штаті якого 428 працівників. На жаль, порозуміння із головою Боромлянськоі сільської ОТГ в ході тієї наради досягти так і не вдалося.

Тим не менше, очільник Тростянецької міської громади налаштований оптимістично й виклик №1 – питання співфінансування закладу – намагається поступово вирішувати. Про це, а також про майбутні плани на шляху до амбітної мети розповів Юрій Бова.

Успішний досвід по-тростянецьки

Напередодні 2019 р. Тростянець всьоме поспіль (!) переміг у конкурсі Мінрегіону «Кращі практики місцевого самоврядування»: заслужені нагороди за зайняте перше місце за впровадження практики «Центр безпеки громадян – запорука безпечної громади» й друге місце за впровадження практики «Сучасна районна лікарня» Юрій Бова отримав у Києві.

190514 08

Крім того, у переддень Нового року для клініко-діагностичної лабораторії лікарні, в рамках реалізації програми щодо пошуку та залучення додаткових фінансових джерел, за благодійні внески придбано сучасне діагностичне обладнання – аналізатор автоматичний біохімічний та імуноферментний, а на заощаджені кошти здійснено заміну застарілих медичних приладів клініко-діагностичної лабораторії – мікроскопів і центрифуг. Грошові благодійні внески всі бажаючі надсилали з призначенням платежу «на допомогу в переоснащенні лікарні», а колектив Тростянецької міськради перерахував одноденний заробіток.

У 2019 р. було розпочато ремонт майбутнього пологового та гінекологічного відділення. Для нього одна з компаній вже подарувала прилади, що допоможуть лікарям своєчасно та якісно надавати медичну допомогу жінкам та новонародженим.

190514 09

А 6 квітня відповідно до медичної реформи виповнився перший рік з часу створення Тростянецького центру первинної медичної допомоги (колишньої Залізничної лікарні). Було укладено угоду з Національною службою здоров’я України (НСЗУ). За цей час розмір медичної субвенції збільшився майже вдвічі, адже лікарі підписали угоди на обслуговування з понад 70% мешканців громади. Це дало можливість через тендер придбати повнопривідний автомобіль Renault Duster, що ощадливо використовує пальне. На ньому лікарі можуть без перешкод здійснювати виїзди не тільки по місту, а й у сільську місцевість, організовувати там прийоми людей у ФАПах, доставляти хворих до лікарні.

190514 10

Юрій Бова поділився й іншим успішним досвідом вирішення деяких питань для окремих категорій мешканців Тростянецької ОТГ: «Ми вивчили досвід прибалтійських країн і запровадили персональну «картку тростянчанина» з особистими даними, унікальним кодом та фото користувача, що має конкретний перелік послуг. Тож, наприклад, для громадян, які оформили таку карту, в місцевих аптеках запроваджені знижки на ліки в розмірі 10% від їх вартості. Вартість такої картки – 25 гривень, які компенсує міський бюджет».

190514 11

Також у Тростянці діє міська цільова комплексна Програма «Медичні кадри 2018-2022 років», мета якої – цільова підготовка кадрів для закладів охорони здоров’я з числа мешканців району у вищих навчальних медичних закладах України.

Багато в реформах залежить від ефективності прийняття управлінських рішень на місцях. І в Тростянецькій міській ОТГ є позитивні приклади для наслідування спільної роботи влади не лише з місцевими медичними, а й культурно-просвітницькими, фізкультурно-спортивними закладами щодо забезпечення високого рівня здоров’я дітей і молоді: тут розгорнули цілу систему профілактичних заходів і пропаганди здорового способу життя.

Сьогодні у підпорядкуванні Тростянецької міської ОТГ налічується не лише лікарня, а й 7 шкіл і 6 дитсадків, 7 клубних закладів, 17 комунальних підприємств, а також публічна бібліотека, дитяча музична школа, Палац дітей та юнацтва, дитячо-юнацька спортивна школа, трудовий архів, краєзнавчий музей, територіальний центр соціального обслуговування, спортзал «Локомотив», стадіон тощо. І все це при тому, що кількість мешканців громади складає лише близько 22 тис. осіб!

Сумщина в авангарді змін

Успіхи Тростянецької ОТГ у процесах децентралізації та в медичній реформі зокрема на Сумщині не поодинокі. Так, Сумська область займає третє місце серед регіонів України за показниками щодо укладення декларацій про медичне обслуговування населення: станом на 13 травня всього з лікарями укладено понад 845 тис. угод, що становить 77,28% (Україна – 65,34%).

190514 12

Наразі на Сумщині модернізуються та закуповують нове обладнання заклади «вторинки»: у Ромнах триває капітальний ремонт поліклініки для дорослих та дітей з клініко-діагностичним центром, для Конотопської міської лікарні придбано автоматичний гематологічний аналізатор. Не відстають у цьому плані й інші громади та обласний центр.

За словами начальника управління охорони здоров’я Сумської ОДА Сергія Бутенка, є й інші досягнення регіону в галузі медицини. Зокрема, в рамках прийнятої облрадою програми соціально-економічного розвитку Сумщини область виграла грант на придбання пересувного діагностично-лабораторного комплексу, в якому приймають пацієнтів вузькопрофільні спеціалісти.

«Працює пересувна лікарня у всіх 18 районах області, але здебільшого – у північних і віддалених від обласного центру. Виїзд лікарів ми узгоджуємо з головними лікарями районних медзакладів, адже декому не вистачає вузькопрофільних спеціалістів. Висококваліфіковані лікарі діагностують хвороби серця, кишково-шлункового тракту, органів дихання, сечостатевої системи, гінекологічні захворювання та початкові стадії злоякісних утворень», – розповідає головний лікар Сумської обласної клінічної лікарні і депутат облради Володимир Горох.

190514 14

Також в області розроблена програма «Стоп: інфаркт!», а Сумщина потрапила до 10 областей, які включені до державної програми з боротьби із серцево-судинними захворюваннями. В рамках цієї програми минулого року був закуплений ангіограф й було вирішено не просто його встановити, а відкрити оновлене за всіма стандартами відділення рентгенендоваскулярної хірургії, якого не було в області взагалі. Таке відділення 29 березня відкрили в Сумській обласній клінічній лікарні. 

190514 15

На придбання ангіографа з державного бюджету було виділено 11,5 млн грн, таку ж суму виділили з обласного бюджету. Крім того, понад 11 млн грн облрада виділила на облаштування кабінетів, ремонт приміщень, а ще 8 млн грн передбачено на витратні матеріали. 

190514 16

Для Сумської області на 2018-2019 роки передбачено 158 млн грн для реформування первинної ланки медицини. Зокрема, нещодавно 13 нових повнопривідних автомобілів передали у користування для сільських амбулаторій. Також у Сумську міську клінічну лікарню №1 за кошти міського бюджету придбано сучасну мобільну рентгенографічну систему італійського виробництва вартістю 16,1 млн грн.

190514 17

У Кролевецькій центральній районній лікарні 28 березня презентували нову сучасну рентгенологічну систему «Calipso» (Італія), яку придбали за 4 млн грн коштів обласного та районного бюджетів. А торік у червні Кролевецька приватна лікарня «Мій лікар» стала одним із 12 перших приватних закладів в Україні, які уклали договір із НСЗУ.

190514 18

«За останні роки в області реалізовані важливі проекти в медичній галузі. Серед них, зокрема, і створення сучасного обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, оснащення його диспетчерською», – розповідає Сергій Бутенко.

За інформацією Олександра Хоруженка, директора Сумського Центру розвитку місцевого самоврядування, що створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону, для допомоги в проведенні реформи охорони здоров’я на Сумщині Центром спільно з облдержадміністрацією та облрадою були організовані спеціалізовані семінари за участю експертів з питань впровадження реформи охорони здоров’я. Вони стосувалися автономізації медичних закладів, організації первинної медичної допомоги в громадах та управління закладами охорони здоров’я на первинному рівні в контексті проведення медичної реформи. Учасниками заходів були голови ОТГ, головні лікарі районних лікарень та центрів первинної медико-санітарної допомоги, сімейні лікарі.

190514 19

Медреформу не зупинити!

Переваги і здобутки реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади у процесі децентралізації на прикладі перетворення лікарні в Тростянецькій міській ОТГ у сучасний лікувальний заклад очевидні. На мою думку, розширення спектру та підвищення якості надання послуг населенню цієї громади саме у сфері охорони здоров’я відповідають європейським стандартам і світовим тенденціям. Чи буде робитися подібне по всій області і в Україні в цілому?

Наразі в нашій державі вже майже позаду реформа первинної ланки медичних закладів. Із 1 квітня запрацювали електронні рецепти для програми «Доступні ліки», що дозволяє пацієнтам купувати ліки в будь-якій аптеці, незалежно від місця реєстрації. У перспективі в електронний формат планується перевести електронні картки, направлення до інших лікарів і лікарняні листки. Крім того, незабаром повинна запрацювати програма «Безкоштовна діагностика». У найближчих планах – реформа вторинної і третинної ланки медичної допомоги.

В Україні пройшли президентські вибори. Зміни у владі завжди пов’язані з певними ризиками, і це природньо. Але розпочаті реформи в медичній галузі, головний орієнтир яких – здоров’я нації, наше з вами здоров’я, вже не зупинити, а стратегічному курсу на реформу охорони здоров’я, швидше за все, альтернативи немає. Тож зараз важливо об’єднати зусилля і продовжувати ключові зміни, захищати і нарощувати їх здобутки. Так, як це робиться на Сумщині у Тростянецькій міській ОТГ.

Віталій Кохан

Відео автора, фото з відкритих джерел

Прочитано 2090 разів