П'ятниця, 31 липня 2020 19:06

Мала столиця спорту Сумщини

У Тростянецькій громаді спорт визнано одним із ключових стратегічних пріоритетів на найближчі 5 років, а міський голова Юрій Бова став ініціатором втілення масштабного проєкту «Тростянець – місто спорту».

Тростянецька міська об’єднана територіальна громада Сумської області створена лише два роки тому і в ній проживають всього близько 22-х тисяч мешканців. У центрі її уваги – людина, і мешканцям Тростянця по-доброму заздрять навіть далеко за межами Сумщини.

Амбітні плани

Торік очільник ОТГ презентував широкому загалу спортивне майбутнє громади на ці 5 років і три проєкти, серед яких – реконструкція стадіону імені знаменитого легкоатлета-земляка, золотого медаліста Олімпіади-1956 в Мельбурні Володимира Куца (будівництво цього об’єкту вже виходить на фінішну пряму); будівництво мультиспортивного комплексу «Н2О-Maxi» по вул. Леопольда Кеніга; будівництво нового біатлонного комплексу NESKUCHNE з багатофункціональними спортивно-оздоровчими об’єктами.

200731 02

«В основі мультиспортивного комплексу «Н2О-Maxi» – дорослий і дитячий басейни. В масштабному критому приміщенні також буде зал для занять баскетболом, боксом, боротьбою, міні-футболом, іншими видами спорту; тренажерний зал; балкон з біговою доріжкою; зона відпочинку. В ньому можна буде займатися спортом цілий рік як дорослим, так і дітям, або ж відпочивати родинами. В 2020-му вже виготовлено проектно-кошторисну документацію на будівництво цього спортивно-оздоровчого комплексу», – розповідає Юрій Бова. 

200731 03

Щодо багатофункціонального біатлонного комплексу спортивно-оздоровчого призначення NESKUCHNE, то цього року вже виготовлено дизайн-проект на цей об’єкт, що відповідає вимогам міжнародного союзу біатлоністів (IBU). Серед розробників проєкту – спеціалісти з Чеської Республіки: автори проєкту біатлонної спортивної бази в місті Nové Město, а також компанія, що є світовим лідером по виробництву штучного снігу. 

Окрім бігових трас і стрільбища в зоні змагань, тут буде велика зона обслуговування, що передбачає трибуни для глядачів із підтрибунними приміщеннями, прес-центр, адмінбудівлю, ресторанний комплекс, готелі та котеджі, спа-комплекс, спортивні майданчики, автостоянки, кемпінг, тимчасові споруди для учасників змагань тощо. Комплекс передбачений для проведення спортивних змагань, тренувань та оздоровлення спортсменів і відвідувачів. 

200731 04

У перспективі комплекс NESKUCHNE зможе претендувати на отримання ліцензії для проведення крупних міжнародних змагань, як то етап Кубку світу, чемпіонат Європи чи світова першість. А ще цей проєкт високо оцінив президент Федерації біатлону України Володимир Бринзак.

200731 05

Що стосується третього об’єкту – повної реконструкції стадіону ім. В. Куца, то новий сучасний спортивний комплекс буде з легкоатлетичними біговими доріжками, тенісним кортом і п’ятьма футбольними та міні-футбольними полями, серед яких – і накрите манежом, що дасть можливість використовувати поле 365 днів на рік. 

200731 06

Завдяки реформі децентралізації, підтримало громаду в цій справі Міністерство регіонального розвитку. Урядовою постановою Тростянцю було виділено 11 млн грн на перший етап реконструкції стадіону. За ці кошти, а також за кошти додаткового співфінансування з міського бюджету (2,2 млн грн) вже виконано заміну трав’яного газону основного футбольного поля розміром 110 на 70 метрів із влаштуванням системи автоматичного поливу; будівництво трав’яного тренувального поля розміром 60 на 40 м із автополивом; будівництво нового футбольного поля розміром 60 на 40 м із високоякісним штучним покриттям, а також легкоатлетичних бігових доріжок із влаштуванням травмобезпечного покриття та інші роботи. 

200731 07

Всі три об’єкти відповідатимуть вимогам європейських стандартів, а повністю втілити їх у життя планується вже до 2025 року. Юрій Бова наголошує, що створення цих спортивних об’єктів сприятиме збільшенню потоків туристів (більше 50 тис./рік), створенню нових робочих місць (близько 120), залученню інвестицій у громаду (орієнтовно 590 млн грн), зростанню бюджету громади (в т.ч. через збільшення ПДФО на 2,16 млн грн/рік), зростанню інвестиційної привабливості регіону, якісному регіональному розвитку та популяризації Сумської області, вихованню молоді та професійних спортсменів.

Філософія «Академії спорту»

Сьогодні ж мешканці Тростянецької міської ОТГ можуть не лише піти на футбол уболівати за свою команду, а й займатися такими видами спорту, як дзюдо, панкратіон, футзал, бокс, самбо, грепплінг, теніс, легка атлетика, міні-футбол, гирьовий спорт, баскетбол, волейбол, футбол, шахи, шашки, настільний теніс, хокей, лижні перегони, біатлон тощо. Звісно, що переважна більшість із них – це юні спортсмени, з майбутніми гучними перемогами яких тут пов’язують великі надії. 

 

Велетенська робота і відповідальність за сьогодення та спортивне майбутнє громади наразі покладені на багатопрофільний комунальний заклад Тростянецької міськради «Спортивний клуб «Академія спорту». Його утворили в січні 2018 р. відразу після створення ОТГ і яким керує відомий у минулому футболіст Богдан Єсип. У довгостроковій перспективі СК «Академія спорту» має перетворитись на повноцінну футбольну академію з різними віковими групами вихованців та дорослими командами. 

200731 09

«Фізкультурно-оздоровча діяльність нашого закладу є невід’ємною складовою здорового способу життя та залучення до спорту представників усіх вікових категорій громади, проведення спортивних заходів різних напрямків, участі місцевих спортсменів у всеукраїнських та міжнародних змаганнях, а також популяризації спортивних досягнень представників Тростянецької міської ОТГ. Це наша філософія», – наголошує Єсип.

«Академія спорту» має тренерів з футболу, гирьового спорту, баскетболу, волейболу та біатлону, а тренування та різні змагання проводить на стадіоні ім. В. Куца, у спортивному залі «Локомотив», на території урочища Нескучне та на спортивних майданчиках міського парку ім. П. Чайковського. І ледь не кожний учасник змагань отримує від організаторів нагороду. 

200731 10

Серед викладачів і тренерів в «Академії спорту» є знані спортсмени. Зокрема, футбольним тренером тут працює воротар збірної команди України з футзалу і чемпіон світу серед спортсменів із вадами зору, заслужений майстер спорту України Роман Скотніков.

Під егідою СК «Академія спорту» в різних першостях наразі виступають команди ФК «Тростянець», ФК «Тростянець-2», «Тростянець-3», а також дитячі команди у чотирьох вікових групах.

200731 11

На рахунку ФК «Тростянець-2» є минулорічна гучна перемога у фіналі Кубку Сумщини, а дитячі команди вже здобували перемоги на турнірах над однолітками з Києва, Львова, Дніпра, Одеси та інших міст. На всеукраїнському рівні гравці ФК «Тростянець» зайняли 4-е місце у чемпіонаті України з футболу серед аматорів. 

200731 12

І спорт, і відпочинок

Спортклуб «Академія спорту» не лише проводить багато різних змагань, а й надає і платні послуги, доходами від яких поповнює свої оборотні кошти: з оренди спортивного залу «Локомотив», з прокату лижного спорядження, за користування тренажерним залом, з користування майданчиком для великого тенісу, з прокату чоловічих, жіночих та дитячих ковзанів узимку та катамаранів і байдарок улітку. 

200731 13

«Я прихильниця здорового способу життя. Завантаженість на роботі та хатні клопоти заважають регулярно займатися спортом. Але дуже приємно, що є можливість у вихідні разом із рідними та друзями поплавати на орендованій байдарці по Ворсклі та помилуватися краєвидами. Це одночасно і спорт, і відпочинок, а ще це надихає і зближує з природою», – розповідає мешканка Тростянця Світлана.

Взимку 2018-го року, після більше, ніж 20-річної паузи, спортивна база «Нескучне» знову побачила на лижні біатлоністів та почула їх постріли на всеукраїнських змаганнях, а також уже двічі були проведені змагання з літнього біатлону, що стоять у календарі Федерації біатлону України. Загалом у Тростянці з початку 2018 р. побували близько 500 біатлоністів. 

200731 14

Кузня майбутніх чемпіонів

Одним із флагманів пропаганди здорового способу життя у Тростянці є спортклуб «Самбіст», у якому постійно займаються більше 150 дітей та дорослих. На початку 2019 р. за кошти Тростянецької міської ОТГ було розширено основний зал для боротьби та розпочався ремонт в інших двох залах. Загалом після ремонту площа залів для тренувань борців збільшилась у два рази, додатково були закуплені найсучасніші татамі та груші, а кількість дітей, які приходять на тренування, постійно зростає. 

200731 15

«Я сам у дитинстві займався спортом, мав розряд по самбо. Завдяки фізичній підготовці легко переніс службу в десантних військах, потім витупав і за збірну інституту, в якому навчався. Тепер у цей чудовий зал для боротьби сина привів. Йому подобається тренуватися з однолітками, а тренер його хвалить за старання. Ми з дружиною теж радіємо, що малий підтягнув дисципліну та накачує м’язи не на вулиці. Може й чемпіоном якимось буде», – розповідає спортивного виду Іван, батько 8-річного Єгора.

Успішно займаються у Тростянці і таким незвичним видом єдиноборств, як козацький двобій. У Харкові наприкінці 2019-го відбувся відповідний чемпіонат світу, на якому близько 1000 спортсменів із 12-ти країн боролися за перемогу. Тростянець представляли 19 спортсменів, які зуміли вибороти 12 золотих, 5 срібних та 6 бронзових медалей. 

200731 16

Популярним у Тростянцькій громаді став фестиваль «Нескучний ВелоFEST», учасниками якого є представники всіх вікових груп. Також місцеві велолюбителі беруть активну участь у спортивних акціях «Сімейний велодень», що спрямовані на підтримку велосипедного руху, культурного відпочинку, взаємоповаги та безпеки на дорогах. 

200731 17

«Нещодавно з чоловіком купили нашим двом донечкам по велосипеду, про які вони давно мріяли. Тепер у родині двоколісний є в кожного, і всі разом у будь-який час ми можемо поїхати на річку чи за грибами. А ще чудово, що в Тростянці багато наших однодумців і прихильників здорового способу життя та активного відпочинку. Проводити акції «Сімейний велодень» – прекрасна ідея. Тут гуртуються не лише сім’ї, а й громада в цілому. Та й діти наші до спорту долучаються», – розповідає Оксана, мама двох школярок.

Задля майбутніх перемог

Чимало тростянецьких школярів охоче відвідують Тростянецький дитячо-юнацький спортивний заклад. Тут тренери готують юних боксерів, легкоатлетів, вчать дітей техніці боротьби дзюдо, панкратіону. У закладі працює 20 груп, заняття проводять 9 тренерів.

Як розповідає директор КЗ «Тростянецька ДЮСЗ» Олександр Гребіник, останнім часом значно покращилися як стан внутрішніх приміщень школи, так і її матеріально-технічна база: за кошти бюджету громади виконано ряд ремонтних робіт, придбано для тренувань спортивні мати, тренажери, а за спонсорські кошти – ринг, боксерські рукавички, грушу, шоломи, мішки.

200731 18

До речі, коштом Тростянецької міської ОТГ вже придбаний новий комфортабельний автобус IVECO Daily для перевезення юних спортсменів та вихованців Палацу дітей та юнацтва. 

200731 19

«Після того, як у Тростянці з’явився цей автобус, наша команда стала більше виїжджати на різні турніри в інші міста. Нам із хлопцями дуже подобаються такі поїздки, адже автобус новий, у ньому багато місця і ми не втомлюємося у дорозі. Тренер каже, що перед виїзною грою у нас тепер більше сил, тож ми краще граємо із суперниками», – розповідає юний футболіст і вихованець «Академії спорту» Сергій.

У зоні уваги

В ОТГ проявляють увагу та надають посильну допомогу для участі у всеукраїнських та міжнародних змаганнях представникам інваспорту. Так, у Греції проходив 29-й чемпіонат Європи з армрестлінгу та 22-й чемпіонат Європи із пара-армрестлінгу. Загалом на змаганнях виступило більше 1000 спортсменів із 30 країн світу, серед яких член збірної України тростянчанин Володимир Касьяненко здобув бронзову медаль. А на 22-му чемпіонаті світу з армрестлінгу, що відбувся в Румунії, Касьяненко серед спортсменів з ураженнями опорно-рухового апарату та вадами зору посів високе 4 місце.

200731 20

Пишаються у Тростянці й успіхами ветеранів спорту. Наприклад, із всеукраїнського турніру з дзюдо серед ветеранів, що відбувся у м. Фастів Київської області, повернулась із перемогами команда Сумщини, більшість якої скали досвідчені тростянецькі борці. А тростянецькі дзюдоїсти-ветерани привезли додому медалі із всеукраїнських змагань в Одесі. 

200731 21

За інформацією голови ГО «Спорт Тростянеччини» Руслана Бови, в рамках реалізації громадського проекту «Спортивна громада – запорука розвитку міста» активісти допомагають спортсменам як організаційно, так і фінансово у підготовці до змагань, проводять футбольні чемпіонати та інші змагання, розвивають нові спортивні напрямки. Наприклад, вперше в громаді були проведені змагання із кросфіту – програми фізичних вправ на силу та витривалість. Також активісти почали підтримувати в місті розвиток ще й спортивного більярду. 

200731 22

Реалії та перспективи

«Ми реально круто змінюємося, маємо великі плани на майбутнє і впевнено йдемо вперед. Щоправда, 2020-й рік через пандемію коронавірусу став великим випробуванням як для Тростянецької міської ОТГ, так і для всієї держави. Але це не зупинило життєвий ритм Тростянецької громади, не завадило продуктивній роботі її колективів, у тому числі й у спортивній сфері. Тож серед досягнень цього року вже є будівництво спортивного майданчика з якісним поліуретановим спортивним покриттям на території школи в Смородинському мікрорайоні», – зазначає очільник громади Юрій Бова. 

200731 23

Один із чинників успішного впровадження на локальному рівні реформи спорту та фізичної культури, це вміння ефективно розпоряджатися коштами громади. І якщо у більшості ОТГ спорт фінансують за залишковим принципом, то на утримання галузі фізкультури та спорту у 2018 р. з бюджету новоствореної Тростянецької міської ОТГ витрати склали 5,2 млн грн або 3% від загальної суми видатків. А це більше сум, якими були профінансовані такі галузі, як будівництво та регіональний розвиток, дорожнє господарство, соціальний захист та інші видатки. На зазначені кошти, серед іншого, тут побудували футбольне поле зі штучним покриттям біля ДЮСЗ, відремонтували тенісний корт у міському парку, завершили будівництво волейбольного майданчика, встановили 6 дитячих спортивних майданчиків тощо. 

200731 24

А ось у бюджеті Тростянецької міської ОТГ на 2020 р. обсяг видатків загального фонду, спрямованого на фізичну культуру і спорт, значно зріс і складає наразі понад 9,8 млн грн (5%).

…На Сумщині 14 червня побував Міністр Кабінету Міністрів України Олег Немчінов з метою ознайомлення з розвитком спортивної інфраструктури Тростянецької громади. 

200731 25

«Дуже позивні враження від міста Тростянець. Я маю надію, що лише спільними зусиллями Тростянецької ОТГ та облдержадміністрації всі заплановані наміри будуть реалізовані. Президент України та й увесь Уряд – за розвиток спортивної інфраструктури. Ми активно підтримуємо нові туристичні магніти для розвитку внутрішнього туризму. І Тростянець впевнено рухається до статусу однієї з малих столиць спорту в Україні», – резюмував високопосадовець.

І з ним важко не погодитись. Але сьогодні Тростянець – вже справжня мала столиця спорту Сумщини!

Віталій Кохан
фото автора та з відкритих джерел, відеопрезентація від проектантів

Матеріал створено в рамках стипендіальної програми «Залишайся у професії», яку організувала ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.