П'ятниця, 27 липня 2018 11:33

Вірити у диво чи отримати щеплення?

Було у батька три сини… Таким реченням починається багато історій. Наша теж стосується батька трьох синів, щоправда – опосередковано. У Івана К. (чоловік просив не називати його прізвище) дійсно є три сини і донька. Чоловік разом із дружиною вирішили провести експеримент над своїми дітьми. Вони ухвалили, що двох менших дітей не щеплюватимуть. Старші отримують всі щеплення відповідно до календаря, а менші – ні. Варто зазначити, що у родині дітки народжувалися один за одним із різницею у рік-два.

Щепити чи не щепити?
– Я зараз не бачу потреби у щепленнях. По своїх дітях дивлюся: хворіють вони однаково, не залежно від того, мають щеплення чи ні. Діти виховуються вдома, у садочок не ходять. Отож, навіщо їх мучити уколами? – ділиться Іван.
Питання, щеплювати чи не щеплювати дітей, хоча й розділило суспільство у думках, втім, радикальними ці настрої не назвеш. Та й зрозуміти, щеплена дитина чи ні, просто з її зовнішнього вигляду неможливо. Хіба що коли батьки самі про це говорять. Іван відмову від щеплень не приховував, розповів про неї сусідам. Ніхто ні засуджував, ні дивувався. Але сусідка Ольга зауважує: таки не раз підмічала, що першими у родині починають хворіти саме меншенькі, а вже за ними – і старші. І сопельки у малих довше, і кашель.
– Не знаю, чи пов’язувати цей факт зі щепленнями, чи з віком, але це дійсно так. Я й сама спочатку хотіла відмовитися від щеплень своєму синові, бо часто у ЗМІ чую про смерть дітей після щеплень. Багато говорять і про неякісні вакцини. Але спостерігаю за племінниками, старшими від мого сина, і бачу, що вони не хворіли жодною «дитячою» хворобою. Думаю, що завдячуючи щепленням, – ділиться Ольга.
 
Вакцини є різні, головне – їх наявність
Здогадки Ольги підтверджує і головний педіатр управління охорони здоров’я Сумської обласної державної адміністрації Оксана Сташко. Вона переконана, що тільки завдяки щепленням створюється колективний імунітет, а отже мінімізуються ризики і захворіти, і отримати ускладнення хвороб. Втім, саме зараз ми є свідками того, як через відсутність щеплень повертаються хвороби, про існування яких ніби й забули.
 
щеплення

– З 2008 року, коли у країні почалися нерегулярні поставки вакцин за державні кошти із Міністерства охорони здоров’я, у нас утворився прошарок не вакцинованих не тільки дітей, а й дорослих. На жаль, відсоток таких із року в рік зростав, тож врешті ми отримали велику кількість не вакцинованого населення. А це в свою чергу призвело до втрати колективного імунітету, який би тримав захист усього населення від таких хвороб як кір, дифтерія, правець, туберкульоз, менінгококові інфекції, гепатит. Це ті інфекції, від яких можна захиститися саме з допомогою вакцинації. Оскільки ж її не було проведено, ми зараз маємо спалахи цих інфекцій. Зокрема, кору. А зовсім поруч, у Чернігівській області – дифтерії. Це не може не турбувати, адже і в нашій області є діти, батьки яких відмовляються від антидифтерійного щеплення. Сьогодні лише 40% дітей, яким виповнився один рік, вакциновані проти дифтерії і правця. Відсоток тих, хто вакцинований проти кору, дещо вищий. Думаю, що про спалахи кору було достатньо інформації, то батьки все ж зрозуміли потребу захистити дітей. Але ж поки кількість захворювання на кір росте. Станом на 13липня в області зареєстровано 160 випадків кору, 105 – серед дорослих і 55 – у дітей, із них 28 – у Лебединському районі. Це діти, які не мали щеплень через відмову батьків із власних переконань.
В області, говорить Оксана Сташко, зараз є достатня кількість усіх вакцин, що входять до календаря щеплень. Бувають перебої з вакциною ХІБ – проти гемофільної інфекції, але зараз є і вона. Вакцини сертифіковані, а отже, якісні і безпечні.
 
сташко з сертифікатом
Оксана Сташко - у центрі.
 
Наразі є випадки відмови батьків від щеплення вакциною індійського виробництва від кашлюку-дифтерії-правця. Але, за словами лікарки, передумов для такого упередженого ставлення до цієї вакцини немає. Вона сертифікована ВООЗ, МОЗ, отож, якісна; завод, який її виготовляє, має всі сертифікати якості на виробництво. Вакцина використовується не тільки в Україні, а й у країнах Європи. Вона дешевша, але не гірша за якістю за європейські.
– Але якщо батьки з пересторогою ставляться до цієї вакцини, може, краще було б відмовитися від неї?
– У країні, де, як у нас, реєструються випадки кашлюку серед вакцинованих дітей, не може використовуватися ацелюлярна вакцина, тобто така, у складі якої є подрібнена коклюшна клітина. Так, до неї більше схильні батьки, її використовували раніше. Вона дійсно має менше побічних реакцій, ніж вакцина цільноклітинна, якою є індійська. Але треба знати й те, що вона дає менше виділення антитіл для боротьби з хворобою.
Втім, батьки мають вибір. У разі відмови від індійської вакцини можна купити в аптеці вакцину ацелюлярну. Але для того, щоб її ввели дитині, мають бути виконані певні умови: вакцина має бути доставлена до пункту щеплення зі збереженням холодового ланцюга від 3 до 8 градусів; має бути чек, у якому вказано, коли куплена вакцина, бо вона повинна бути введена того ж дня. У іншому випадку щеплення просто не матиме сенсу, бо вакцина втратить свої якості.
До речі, вакцини у нас не тільки індійські. Проти кору-паротиту-краснухи – бельгійська, проти сказу – французька.
 
Слідкуйте за календарем!
– Чи можливо померти від щеплення?
– Взагалі від самого щеплення померти неможливо. Бувають побічні дії – підвищення температури, реакція на місці введення, але це нормально, адже в організмі виробляються антитіла і він відповідно реагує. Ця реакція не є довготривалою. Максимум три-чотири дні. Коли піднімається температура до 38-38,5 градуса, можна звернутися до свого сімейного лікаря, щоб він оглянув дитину. Можна дати жарознижувальний препарат. Більше робити нічого не потрібно. А от без щеплення можна й померти. Пам’ятаєте, майже рік тому у Лебединському районі від правця померла п′ятирічна дівчинка? Дитина гралася на подвір’ї, просто подряпала ніжку. А наслідки такі страшні. А якби дитина була щеплена, нічого жахливого не сталося б.
– Скільки щеплень отримує дитина відповідно до календаря?
– У першу добу народження вакцинують від гепатиту, на третю-п’яту – від туберкульозу. У зв’язку з останніми цьогорічними змінами, щеплення від гепатиту В, яке робили в один місць, роблять у два місяці. І проводиться воно разом зі щепленням проти дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, гемофільної інфекції, – тобто робиться три ін’єкції. У чотири-шість місяців має бути ще одне щеплення проти гепатиту В. Загалом календар профілактичних щеплень дає захист проти 10 інфекцій. У сусідніх країнах ще використовують вакцини проти вітряної віспи, пневмококової інфекції. Відповідно там щеплень більше.
Згідно з календарем щеплень, в один день може бути введені вакцини проти шести інфекцій, і це не матиме негативного впливу на імунну систему. Більше того, стає потужнішою стимуляція вироблення антитіл, які дають надійний захист від інфекцій.
 
календар щеплень
 
Здобуваємо колективний імунітет!
– Яка кількість щеплених утворює той «колективний імунітет»?
– За даними ВООЗ, щоб зберегти колективний імунітет і не допустити спалахів інфекцій,  не щепленого населення має бути не більше 2%. Це – включаючи і дітей, які мають протипоказання до вакцинації, мають тяжкі хвороби. У області колективний імунітет проти різних хвороб різний. Найменший – проти гемофільної інфекції, бо найменше вакцинованих щодо неї. Проти поліомієліту, за даними 2017 року, маємо 96-відсотковий колективний імунітет. Проти кашлюку-дифтерії-правця щеплено до року 50% дітей і вакциновано 60% дорослих. Така низька цифра обумовлена відмовою батьків від індійської вакцини. Втім, за шість місяців цього року ми вже досягли минулорічних показників. Проти кору-паротиту-краснухи вакциновані 97% населення.
Тільки профілактичні щеплення захищають дитину чи дорослого від інфекційних захворювань. Але важливо розуміти, що потрібно робити і ревакцинацію – повторні щеплення, щоб підтримувати рівень антитіл на тому рівні, який забезпечує захист.
Дорослі мають проходити ревакцинацію кожні 10 років, наголошує головний терапевт управління охорони здоров’я Сумської обласної державної адміністрації Галина Хомета. Безкоштовно у державних медичних закладах можна зробити щеплення від дифтерії і правця. Від дифтерії ввели додаткове щеплення у 24 роки і надалі його потрібно повторювати кожні 10 років. Зараз усі вакцини наявні й у їх якості не треба сумніватися, – говорить головний терапевт.
Крім того, громадянам із групи ризику (медичним працівникам, педагогам) рекомендовані щеплення від гепатиту та грипу.
Говорячи про щеплення, обласний інфекціоніст Ірина Троцька вкотре наголошує: жителям області варто більш уважно ставитися до свого здоров’я і здоров’я своїх дітей, отже, не нехтувати щепленнями. Сьогодні з розумінням до цього ставляться передусім мешканці Лебединського, Липоводолинського районів і Сум.
…А от згаданий нами на початку батько трьох синів і донечки Іван залишається невблаганним. Він упевнений, що його не щеплені діти з часом утворять нове покоління людей із більш сильним імунітетом, а отже, взагалі не хворітимуть. Що ж, віра інколи робить дива. Проте лікарі наголошують, що сама лише віра у диво здоров’я не добавляє. Про нього треба дбати.
Світлана ШОВКОПЛЯС