Понеділок, 02 листопада 2020 08:17

Комунікація під час кризи. Англійська мова вдома: поради батькам

«Навіщо вона мені потрібна?», «Ненавиджу її!», «Не хочу її вчити!» Як часто ви чуєте від своїх дітей ці фрази, коли мова йде про вивчення англійської мови? А як часто ви, батьки, говорите: «Треба вчити, вона тобі потрібна!» Проте діти так і не розуміють, навіщо їм та англійська, а батьки не знають як «змусити» дитину її вивчати.
«Хочете, щоб ваша дитина вивчала іноземну мову? Закохайте її у неї! Бо саме ви, батьки, відіграєте у цьому неабияку роль», – впевнено говорить Валентина ЯНКОВСЬКА, викладачка англійської мови з 10-річним стажем роботи, вісім із яких – робота з дітьми від трьох років.

Пані Валентино, невже роль батьків така важлива?
Як часто, ми дорослі, хочемо робите те, до чого нас змушують? Чи отримуємо ми від цього насолоду? Навряд чи. Тож чекати, що ваша дитина буде вчити іноземну мову, бо вона їй колись знадобиться, – марна справа. За роки викладання англійської я спробувала різні методи і вже зараз можу впевнено сказати, що насправді працює. Мої студенти навчаються і працюють у Великобританії та США. І неабияку роль у їхніх досягненнях відіграли саме батьки, які прислуховувалися до моїх порад.

валентина янковська

Валентина Янковська

Чому деякі методи у вивченні мови не спрацьовують?
Одна з найпоширеніших проблем – це ставлення, що складається до мови. Дуже часто існує така ситуація, що діти ходять до школи, де або програма є занадто важкою, або знань, які там надають, не вистачає, щоб мати достатній рівень. Якщо у вас ситуація зовсім інша, – я вас вітаю. Але загалом більшість батьків звертається за допомогою до репетиторів. Що відбувається тоді? Дитина починає ходити від одного до трьох разів на тиждень до вчителя, робить домашню, і на цьому – все. Очікування, що ваша дитина заговорить ідеальною англійською через три місяці, бо вона дві години в тиждень займається з репетитором, не є реалістичними.
Коли варто починати знайомити дитину з іноземною мовою?
У вивченні мови немає такого поняття як «занадто рано». Згадайте, як дитина вивчає мову своїх батьків? У маленької дитини нема підручників, правил граматики або ж словника. Дитина вивчає мову через спостереження, копіювання та практику. Тож цю саму схему можна використати і для вивчення англійської. Якщо дитина буде чути її в ранньому віці, вона бути вивчати її таким способом, як і українську – за допомогою спостереження, копіювання та практики.
З чого варто розпочинати?
Як я згадувала раніше, важливо починати з правильного ставлення, очікувань і середовища. Ось такий приклад: маленька дівчинка накладає макіяж і робить собі зачіску.
Як ви гадаєте, звідки вона знає, що потрібно використовувати помаду і як це робити? Так, вона десь це побачила. Скоріше за все, по телевізору, або ж її мама так робить.
А тепер давайте подумаємо, як ми можемо застосувати це у нашому випадку. Не дарма дітей часто порівнюють з губкою, яка усе вбирає. Тому задача батьків – створити «правильний розчин», який дитина, так би мовити, буде впитувати. Ваші вчинки слугуватимуть для дитини набагато більшим поштовхом, ніж ваші слова. Відповідно, ви не можете навчити дитину хотіти вчити і говорити англійською, якщо вам самим ця англійська не потрібна.
Як створити таке позитивне середовище? Покажіть власний приклад. Скачайте на телефон якусь програмку типу Duolingo, Memrise, LinguaLeo, 6000 words. Вивчайте за день по кілька слів, поділіться з дитиною, що ви вивчили. І зробіть це радісно, з ентузіазмом, аби ваша дитина могла побачити, що англійська – це не нудно і не щось, що треба робити з-під палиці. Тому важливо, аби для маленьких дітей навчання було цікавим. Аби це було тим, що ви можете робити разом.
Де батькам взяти мотивацію навчати дітей?
Рішення проблеми залежить від коріння цієї проблеми. Деякі батьки досить непогано говорять англійською, але не хочуть спілкуватися нею з дітьми, бо бояться, що зроблять помилку і дитина щось запам’ятає не так. У такому випадку батькам потрібно зрозуміти, що мова – це не ядерна фізика. Ми помиляємося щодня, говорячи своєю рідною мовою і світ ще не рухнув. Мова – це, в першу чергу, інструмент спілкування та передачі інформації. І говорити, роблячи помилки, краще, ніж не говорити ніяк. Крім того, це єдиний спосіб навчитися, – через помилки.
Якщо ж батьки не хочуть, або з якихось причин не можуть так робити самі, то їм варто пошукати альтернативний ресурс живої мови.
Що батьки можуть робити вдома з дітьми?
Облаштуйте місце для ігор англійською. Дитина має асоціювати це місце саме з англійською мовою. Наприклад, постеліть у куточку в дитячій килимок і поясніть дитині, що це англійський куточок, тут ми говоримо і граємось англійською. І головне, самі дотримуйтеся цих правил. Або ж у вас може бути англійський час. Наприклад, у середу мультики ми дивимося тільки англійською.
Якщо ви непогано володієте мовою, то можна влаштувати англійські дні. Наприклад, у понеділок, середу та п’ятницю розмовляти з дітьми англійською, особливо зі старшими. Молодшим ви можете читати дитячі книги англійською.
А якщо батьки не знають англійську?
Вивчіть кілька простих фраз. Наприклад: помий зуби, ходи їсти, застели ліжко, тощо. Обов’язково вживайте ці фрази англійською. Якщо дитина не розуміє, продемонструйте дитині, що ви від неї очікуєте. Коли ви бачите, що дитина засвоїла їх, вивчайте нові слова та фрази. І знову ж таки, не забуваймо про важливість регулярності!
Якщо трішки більше – про ігри. Що ще можете порадити батькам?
Слід розуміти, що майже у всіх іграх, в які ви граєте, можна використовувати англійську. Наприклад, якщо ви граєтеся з дітьми в «Uno» (уно), ви можете називати цифри та кольори англійською. Або вживати англійською такі вирази як «я виграв», «твоя черга». Якщо ви граєте в настільні ігри, ви можете казати, скільки вам випало на кубику, англійською. Можете грати в морський бій, називаючи цифри та літери англійською. Загалом усе залежить тільки від вашої фантазії. А діти, повторюся, часто копіюють те, що роблять їх батьки.
Любов ТОЛСТОВА

Матеріал підготовлений у рамках проекту «Медіа-тренінги – від конфлікту до вирішення», що здійснюється громадською організацією «n-ost» і фінансується з коштів Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччини.

civil society und aan ost logo groß mit claim