Вівторок, 28 лютого 2017 07:52

«Широка Масляно, розгорнися...»

Зустріли весну гучними гуляннями та прогнали надокучливу зиму.

У парку імені Кожедуба вже зібралося більше тисячі містян – у Сумах відзначають свято Масляної. І, попри похмуру погоду та гидке чвакання талого снігу під ногами, люди продовжують сходитися з усіх околиць міста.
Традиційно у тиждень перед Великим постом із раціону сум᾽ян потроху зникають м'ясні продукти. Натомість молочні ще вживати можна, як і класичні складові для приготування млинців: молоко, яйця, масло, сметану. Отож, усі охочі мають можливість до понеділка поласувати домашньою випічкою.
Як бачимо, пригощають гостей свята не лише млинцями. Вже з ранку працюють торгівельні майданчики з різноманітними тістечками, пиріжками, варениками та іншими смаколиками. А тут у повітрі вчувається запах шашлику. Очі розбігаються – і,  щоб не ковтати слину, народ юрмиться у чергах.
«Я прийшов сюди із друзями, як то кажуть, по запаху. Смачні аромати, гучна музика – усе це приваблює увагу. Сам я родом із Лебедина, де на Масляній бував частенько, та, по правді кажучи, святкування такого масштабу бачу вперше», – ділиться враженнями від побаченого студент Аркадій Коваленко.
Ще година гулянь, і в парку розпочинаються відтворення народних обрядів, веселі конкурси та розваги.

масляна 1
«Дорогі сумчани, всі, хто любить млинці в сметані, приходьте Масляну зустрічати й зиму проводжати», – припрошують гостей зі сцени. На початку театралізованого свята «Широка Масляна, розгорнися, з сумчанами повеселися!» звучить пролог від народного фольклорного театру – студії «Оберіг». Усі учасники святкування, як і годиться, в народному вбранні. Не забарилися і з театралізованим дійством «Як наші пращури Масляну святкували»: тут тобі й теща млинцями зятя годує, і веснянки співають, і пані Масляну як Діда Мороза кличуть. Завітала на свято й дівчина Весна, яка одразу взялася рішуче випроводжати Зиму і – таки прогнала.
А далі все як по маслу: розпочинається концертна програма. До співів, окрім студії «Оберіг», долучився ще й  народний чоловічий гурт «Ясени» та запрошені молоді виконавці Сумщини.  
«До участі в концерті мене запросив палац культури «Хімік», бо я пропрацював з ними до цього  близько року. А взагалі займаюся вокалом уже десять років, тож не маю якогось остраху виходити на сцену, навіть якщо така кількість глядачів. Я просто насолоджуюся святом і дарую святковий настрій іншим», – говорить сумський  вокаліст Ярослав Щепотін.
Хоровод, українські пісні та танці, розважально-ігрова програма для дорослих «Гей, збираймося на лузі, погуляймо, любі друзі!», «Козацькі розваги», спортивний конкурс «Сумські богатирі», «Українське караоке» – усе це в рамках шаленого заходу «Широка Масляна». Як і обіцяла Сумська міська рада, усі учасники святкування отримують незабутні враження, а конкурсанти ще й подарунки та сувеніри.

масляна 3
«Як на мене, це достойні проводи зими. Класно, що всі атракціони працюють, для дітей можна придбати різноманітні льодяники та любимі всіма млинці. До того ж, поставили багато столів, щоб людям було, де перекусити. Як-не-як відчувається турбота з боку міської влади», – посміхаючись, зауважує сум᾽янка Тетяна Толок.
Через побоювання за безпеку учасників традиційний стовп, з якого потрібно було знімати подарунки, не встановлювали. Відтак головним видовищем стає фаєр-шоу та спалення «Марени», яка символізує люту зиму.
Надвечір ситі та задоволені сум᾽яни потроху розходяться домівками. Тепер загрози надмірного схуднення під час Великого посту немає.
Софія ПОСТОЛАТІЙ