Субота, 01 квітня 2017 09:55

Реформи – очима журналістів. І культура, і дозвілля – для кожного села

Прес-тур до Тернопільської області на тему «Голос громади у місцевому самоврядуванні» зібрав журналістів Дніпропетровської, Харківської, Сумської, Херсонської,  Одеської, Донецької та Луганської (частин, підконтрольних Україні) областей. Наш шлях – до села Лошнів, де Теребовлянська територіальна громада створила Центр культури і дозвілля (Центр KіД).

Створення закладу нового типу стало можливим завдяки залученню коштів державної субвенції. Як відомо, минулого року країна спрямувала один мільярд гривень на розвиток інфраструктури об’єднаних громад. Із цієї суми 141,5 мільйона гривень отримала Тернопільщина. Теребовлянська об᾽єднана територіальна громада, як одна з найбільших за кількістю сіл в Україні, отримала на розвиток інфраструктури близько 15 мільйонів гривень.
Яка ж вона, ця громада? Місто Теребовля і 25 сіл. Об᾽єднуючись, тут випрацювали свою стратегію розвитку на 2017-2025 роки. Відтак, громада ставить перед собою такі завдання як впровадження історичного туризму, виробництво еко-продуктів і сировини для відновлювальної енергетики, вільну торгівлю з країнами ЄС. Найголовнішими проблемами, що планують вирішити тут, є поліпшення стану доріг, розвиток альтернативних джерел енергії, добудова будинку культури, благоустрій набережної, модернізація очисних споруд… Стратегію розвитку Теребовлянської громади було створено в ході реалізації проекту «Українська Адміністрація Майбутнього» за підтримки урядів Польщі та Канади.
У громаді розуміють: треба, аби у всіх її населених пунктах були рівні достойні умови життя. Тож кошти державної субвенції розподілили по-господарськи: у першу чергу на споруди та структури, що перебувають не в адміністративному центрі громади, а в сільських населених пунктах.
На реконструкцію Лошнівського Центру було виділено близько півмільйона гривень. Таку ж суму виділили з бюджету об’єднаної громади.
Центр культури і дозвілля урізноманітнив життя лошнівців. Чим же відрізняється він від звичного будинку культури? Це комплексний заклад нового типу, що поєднує функції закладу культури, бібліотеки, інтернет-осередку, установи позашкільної роботи з дітьми. Центр оснащений сучасним обладнанням: проектором, комп’ютерами, принтером, ксероксом, сканером, звуковою технікою. Зрозуміло, у приміщенні зроблено якісний ремонт і куплено меблі.

кід2
Як і будинок культури, КіД пропонує гуртки, але трішки в розширеному форматі. Художньої самодіяльності – для дорослих і для дітей: вокальний дорослий, вокальний дитячий, хореографічний дорослий, хореографічний дитячий, гурток художнього слова, театральний дитячий, ансамбль сопілкарів. А ще – гуртки «лялька і книга», веб-дизайну... Дівчатка можуть навчатися кулінарній і рукодільній справі, правилам етикету. Хлопчики мають можливість випробувати себе в спорті.
У бібліотеці – література на будь-який смак. А ще книжковий осередок є ініціатором проведення літературних вечорів, диспутів, зустрічей із цікавими людьми. Тут відбувається і перегляд фільмів.
«Спочатку ми боялися, що із перетворенням будинку культури у заклад нового типу люди втратять робочі місця, а на практиці виявилося навпаки», – каже директор Центру КіД Богдана Іванчук. Справді, Центр у селі Лошнів надав вакансії директора, культорганізатора, концертмейстера, інженера-програміста, бібліотекаря, інструктора, робітничих спеціальностей. Це – перші кроки Теребовлянської громади до того, щоб задіювати трудові сили у селах, на місці, зменшити їх відтік до міста.

кід 3
Голова Теребовлянської громади Сергій Поперечний переконаний: у Центру КіД хороші перспективи. «Ми маємо заробляти гроші, тому слід запровадити платні послуги. Ксерокопіювання, друк, навчання користувачів комп’ютерами та ще багато послуг повинні оплачуватися відвідувачами». Таким чином, Центр культури і дозвілля матиме свій бюджет.
Руслана ЗАЄЦЬ

Прочитано 1397 разів