П'ятниця, 14 липня 2017 08:29

Чи буде наше майбутнє захищеним?

7 липня у медіацентрі «Время»  міста Харків відбулася прес-конференція з актуальних питань пенсійного реформування. Участь у ній, разом із колегами з Дніпровської, Запорізької, Полтавської та Харківської областей, взяли й сумські журналісти.

Заступник Харківського міського голови з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення Світлана Горбунова-Рубан, відкриваючи зібрання, наголосила, що тема пенсійної реформи дуже актуальна. Вона турбує людей не тільки пенсійного віку, а й тих, кому йти на пенсію через 10-20 років. Тому реформа повинна бути довгостроковою. Її прийняття – це знакова подія, за яку і депутати, і посадовці несуть особисту відповідальність.

Щоб дати хорошу пенсію, треба дати спочатку хорошу зарплату
Заступник Міністра соціальної політики Украйни Микола Шамбір відзначив, що питання пенсійної реформи є справді наболілим. Пенсійна система постійно в зоні певного ризику, ситуація часто напружена, але наразі є й стабільність: проблем із виплатами немає.
Тут накопичився цілий ряд проблем, які настав час вирішувати, і саме для цього створено новий законопроект щодо пенсійного забезпечення.
Микола Шамбір вважає, що маленькі пенсії – це не головна проблема України. Так, пенсії у нас майже найменші по всій Європі. Та головним питанням у проблемі пенсійного забезпечення, важливим чинником тих низьких пенсій є зарплата, з якої вони формуються. Адже якщо зарплати низькі, то і пенсії будуть аналогічними.
Нині пенсійна система знаходиться в неоднозначній ситуації ще й тому, що люди, які виходили на пенсію в різний час, маючи, скажімо, однаковий стаж та однакову зарплату, мають різну пенсію. Через це виникає несправедливість, на яку часто нарікають пенсіонери: чому я пропрацював більше й важче, а людина, яка працювала менше, отримує більшу пенсію?
Не менш важливою проблемою є індексація пенсії, яка не здійснюється останніми роками. При зростанні цін, наприклад, пенсія повинна перераховуватися та відповідати нинішнім реаліям. Щоби налагодити ситуацію, в січні була підвищена заробітна плата, що зможе сприяти підвищенню пенсій. «Потрібно відірватися від прожиткового мінімуму та приблизитеся до міжнародних стандартів, каже заступник Міністра. – Наше майбутнє – «осучаснення пенсій».

Кожному – своє
Зараз, відзначає Микола Шамбір, існує дисбаланс в розрахунках пенсій. Потрібно, щоби скільки людина реально заробила за свою трудову історію, стільки і отримала. Для цього мають бути посилені страхові принципи.
В ідеалі пенсійним страхуванням мають бути забезпечені всі. Але тут відразу постає окрема тема сільського населення; тих осіб, які працювали, але, за нашої системи, були зайняті неофіційно. Між тим, основний принцип побудови солідарної системи страхування (а саме вона є і поки залишатиметься основною) простий: протягом 35 років сплачував пенсійні внески, – заробив на пенсію.
Виходячи з цього, впроваджується новий підхід до системаи пенсійного віку. «Насправді ми не хочемо його підвищення», – говорить Микола Шамбір. Але має бути потрібний страховий стаж. Якщо людина почала працювати у 25 років, набрала 35 років стажу, то вона спокійно піде на пенсію у 60. Якщо їй бракує страхового стажу, вона муситиме «заробляти» його, продовжуючи трудову діяльність. Тобто існуватиме гнучкий «коридор» пенсійного віку.
Важливим для новацій пенсійного забезпечення є те, що ВСІМ пенсії призначатимуться за єдиними правилами. Не буде, скажімо, спеціальних пенсій для держслужбовців. Більше: ті, хто отримує таку пенсію, буде зацікавлений перейти на загальну пенсійну систему.
Серед новел – скасування податку для працюючих пенсіонерів; можливість для тих, хто не набрав достатньо пенсійного страхового стажу, зробити самостійні внески до Пенсійного фонду й отримати відповідне пенсійне забезпечення; відміна пенсій за вислугу років і так далі. Важливо, аби зміни до законодавства були прийняті й почали працювати.

dscf1255

Стан? Стабільно-оптимістичний
Заступник Голови Правління Пенсійного фонду України Владислав Машкін назвав нинішній стан Пенсійного фону «стабільно-оптимістичним». Необхідні кошти передбачені. Пенсії видаються вчасно, без затримок у всіх регіонах країни. Також, завдяки підвищенню зарплати, з’явився додатковий фінансовий ресурс. Звичайно, існує також власний дохід Пенсійного фонду. Є й дотації з державного бюджету. Але це жодним чином не означає, що, як кажуть, Пенсійний фонд є «банкрутом». Це в принципі невірна постановка питання, говорить Владислав. Пенсійний фонд отримує від держави ті надбавки до пенсій, які держава гарантувала певним категоріям своїх громадян – ветеранам, військовослужбовцям, «чорнобильцям»… І Пенсійний фонд є, по суті, оператором держбюджету для виплат таким категоріям.
Наприклад, людина заробила собі на підприємстві пільгову пенсію. Мінімальна пенсія в такому разі є державною гарантією. А оту різницю між мінімумом та пільговим розміром зазвичай оплачувало підприємство, на якому працювали нинішні пенсіонери. Та що робити в разі ліквідації цього підприємства? Основне «тіло» пенсії цим людям надходить від Пенсійного фонду, а з державного бюджету – решта коштів.
Заступник начальника головного управління Пенсійного фонду в Харківській області Тетяна Пінченко відзначила, що вчасно отримують пенсію всі категорії, зокрема, переселенці з зон бойових дій. Усе ніби й непогано, але без змін неможливо. «Ці зміни потрібні кожному, потрібно думати над майбутнім», – наголошує Тетяна Пінченко.
Отже, реформа пенсійної системи здійснюється заради стабілізації пенсійного фонду, а відтак – заради стабільного майбутнього, – зробили висновок промовці.
Андрій ГОЛОВЕНКО

Прочитано 1159 разів