Неділя, 23 червня 2019 16:19

Не пляжі, а місця для купання! Як бюрократія сприяє ваннам у сечі

Літня спека… Єдиним порятунком від палкого сонця стають пляжі. Після важкого робочого дня уявляєш, як підеш на прибраний берег і покупаєшся у чистій воді, не боючись зачепитися за сміття чи водорості. Аж тут… стикаєшся з суровою реальністю.

Першого червня офіційно відкрився купальний сезон. Містяни вийшли із задушливих кімнат, щоб відпочити та гарно провести час на природі. Найпопулярніші місця відпочинку в Сумах: пляжі на озері Чеха, «Блакитні озера» та «Студентський». На фотознімках радянських часів можна побачити їхній розквіт. Сумчанин Роман Калініченко ще сім років тому опублікував фото «Студентського пляжу» в минулі часи (http://www.brodyaga.org/club/user/1/blog/556/)
 
студяга історія
 
У наші дні залишилися лише згадки про вишку і понтони, а натомість маємо занедбані смітники з роздягальнями. Сумчани вже звикли до гнітючої атмосфери пляжів і не бояться ризикувати власним здоров’ям, бо й вибору в них все одно немає.  Та чому ж влада розводить руками, коли черговий рік поспіль народ бідкається через відсутність нормальних пляжів?
Головна відповідь – це те, що в Сумах офіційно пляжів… немає.
У коментарі «MediaКолу» Юрій Приходько, керівник Сумської обласної рятувально-водолазної служби, зазначив: «Є тільки місця для купання. Ми робимо їхнє обстеження, бо це передбачено законодавством. Робимо очистку, як у дитячих оздоровчих таборах, так і на базах відпочинку. І воно йде в документах, як місце для купання. А через це, зрозуміло, половина необхідних заходів відпадає, в тому числі й робота рятувальників; уявіть, вони у місцях для купання не передбачені. А якщо це пляж, то обов'язково повинен бути рятувальник. Треба провести рішення і надати статус пляжу. Далі,  згідно 301-го наказу МВС, чітко написано, що таке пляж, що повинно бути позначено, дотримано, поставлено. Це і чергування, і вода питна, і грибочки, і лавочки… Ось тоді це називається пляжем. Так само повинно бути медичне забезпечення… Все починається з рішення виконавчої влади, але зараз його у нас немає».
Перед початком купального сезону водолази, за словами Приходька, зробили очистку води. Ось, як виглядають результати цієї очистки.
 
фото студяга 2
 
Більш прийнятна ситуація склалася на пляжі «Блакитні озера». Це єдиний пляж у Сумах, де хоча б наявні правила поведінки на воді та дійсно багато урн для сміття.
Але з чистотою води – проблема та сама.
 
блакитні озера
 
блакитні озера роздягалки
 
Послуги та зручності "Блакитних озер".
 
блакитні озера мж
 
На озері Чеха роздягальні у плачевному стані, а люди лягають засмагати прямо… у траві.
 
очеха роздягалки
 
Хоча роздягальні на озері Чеха, насправді, не найгірші. Ось на Студентському пляжі – еталон сервісу за найвищими стандартами.
 
студяга роздягалки
 
А так виглядає «грибочок». Де під ним знайти тінь – загадка для міських депутатів.
 
студяга грибок
 
Юрій Приходько говорить: щоб почали виділяти кошти на благоустрій, потрібно надати цим місцям статус пляжів. Та чи справді все так складно? А от і ніт! «Зону відпочинку» на Студентському пляжі таки було облаштовано! Минулого року тут відкрили тенісний корт, волейбольний і баскетбольний майданчики. Який же вигляд вони мають сьогодні?
Зокрема волейбольний майданчик не має сітки, а замість спеціального піску для гравців – найзвичайнісінький.
Нагадаємо, що це той самий «багатофункціональний майданчик», який минулого року відкривали головні «господарі» міста, серед яких міський голова Олександр Лисенко та голова облдержадміністрації Микола Клочко. Рік тому на цей майданчик було витрачено 650 тис. грн. з державного бюджету та 800 тис. грн. з бюджету Сум. Саме так виглядають майже 1,5 мільйони!
«Професійне» кронування дерев призвело до того, що спиляні частини, падаючи, ламали столи для настільного тенісу та огородження тенісного корту. Хто має відшкодувати ці руйнації - ще одна загадка для міських депутатів.
 
корти 2
 
корти1
 
корти
 
Але справжня гордість Студентського пляжу – це вбиральня! Цікаво, що у травні Олександр Журба, заступник міського голови, в інтерв’ю «Данкору» обіцяв привести в порядок туалет, провести кронування дерев, поставити лавочки ДО початку купального сезону (http://www.dancor.sumy.ua/news/newsline/273954). Але не так сталося, як гадалося.
 
студяга
 
Отже, якщо вірити, було виділено кошти, створено туалет, але люди ЧОМУСЬ не йдуть справляти там потреби… Здогадайтеся, куди вони ходять «по-малому», і …насолоджуйтеся купанням!
Загальну ситуацію із сумськими пляжами місцями для купання ми бачимо із фотознімків. Зазвичай цікаво спостерігати, як влада перед місцевими виборами починає метушитися та відповідати на запити суспільства. Але щодо пляжів –  багато невирішених проблем, багато обіцянок і – жодних дій. Суцільна інтрига: чим будуть хвалитися і заманювати виборців міські депутати на чолі з міським головою?..
 
Приємного відпочинку!
 
Анастасія ДЄДОВА,
Марина ТИЩЕНКО,
Артем ЮЩЕНКО,
студенти-журналісти СумДУ