Середа, 11 березня 2020 20:58

Уроки Естонії. Проблеми неминучі, якщо ти розвиваєшся

Знайомлячись із чиїмось життям, практикою, неминуче починаєш порівнювати чужий досвід – із власним чи з досвідом своєї країни. І часом розумієш, що виразно програєш у такому порівнянні, а, може, виграєш. І неодмінно хочеться або ж похвалитися (в другому разі), або розповісти, як класно хтось зміг, а давайте і ми!.. Ризик неминучий: чи почують ті, кому варто почути? Втім… Даючи урок, учитель так само не може бути гарантованим, що ввесь його матеріал засвоять усі учні.
Наша поїздка до Естонії та почуті розповіді про досвід дружньої країни, – по суті, уроки, з яких кожен може взяти максимум чи мінімум. Але важливо знати: досвід є і до нього завжди можна звернутися.
А знайомству з цим досвідом українські журналісти завдячують спільному проекту Українського кризового медіа-центру та Естонського центру східного партнерства (ЕСЕАР).

Як змінили карту країни
«Ми довго боялися територіальної реформи», – каже Тіна Ілсен, керівник програми ЕСЕАР, уже підбиваючи підсумки нашої ознайомчої програми.
«Проблеми у здійсненні реформи є, – визнає міністр державного розвитку Естонії Яак Ааб, – але це – певний етап розвитку».
Адміністративно-територіальна реформа, яка ще триває в Україні й мала, на думку посадовців, закінчитися восени цього року місцевими виборами https://www.kmu.gov.ua/news/reforma-decentralizaciyi-zavershitsya-v-2020-roci-provedennyam-voseni-miscevih-viboriv-na-novij-teritorialnij-osnovi-gromad , в Естонії завершилася 2017 року. 15 жовтня відбулися вибори до зборів місцевих самоуправлінь. У день оголошення  результатів виборів об’єднання вступило в силу. Підсумком цього стало «перекроєння» карти країни.  Якщо до реформи в Естонії було 213 місцевих самоуправлінь (30 міських і 183 волосні), то після – 79 МСУ (15 міст-муніципалітетів та 64 волості). За своєю ініціативою об’єдналися 160 місцевих самоуправлінь, тобто 86% тих, що підлягали об’єднанню.
 
естонія 1 17
естонія 1 18
Закон пропонував заохочення: об ́єднані громади отримували разову допомогу від держави, що вдвічі перевищувала звичні фінансові виплати; особам, які були звільнені внаслідок реформи (старостам, головам) надавали компенсацію в розмірі річної зарплати…  Але все ж був і спротив, особливо, – керівників громад, які боялися «залишитися окраїною». Хоча така загроза існує й без реформи, – каже Яак Ааб. Домовилися не з усіма, іноді суперечки вирішували в суді. Ті громади, які не змогли прийняти рішення про об’єднання самостійно, були згруповані рішенням  держави.
 
естонія 1 міністр2
На зустрічі у міністерстві. На фоні фліпчарта -  міністр державного розвитку Яак Ааб.

Міністр наголошує: власне, реформа триває. Ще можуть мінятися фінансові складові та навантаження. Держава хоче віддати МСУ додаткові функції, як розвиток туризму, підприємництва… 
Пізніше при зустрічі у Хаапсалу мер містечка Урмас Суклес скаже: кількість чиновників після обʹєднання практично не змінилася. «Скільки скоротили? – перепитує на наше запитання. І відповідає: – Нуль!» Хіба що не взяли нових людей на місце тих, хто пішов на пенсію, – підвищили платню решті. І не варто дивуватися, адже уряд додає муніципалітетам функції.
 
естонія 1 мер хаа
Мер Хаапсалу  Урмас Суклес.

Безсумнівним плюсом реформи мер вважає те, що тепер не розпилюються кошти на множину муніципалітетів, помітно зменшилася бюрократія. «Реформа подобається, – оцінив Урмас, – бо зараз муніципалітет здатний  краще забезпечити населення. Були населені пункти, де не мали ні будинку культури, ні лікарні. Зараз послуги поліпшилися. Що ж поганого? Синергія!»
 
«До мене на прийом ніхто не приходить»
«У мене кожного понеділка – день прийому громадян. Я чекаю, але ніхто не приходить», – посміхається Урмас Суклес. І справа не в тому, що місто вирішило всі свої проблеми, – побутові питання невичерпні й так чи інакше виникають. Справа в тім, що всі ділові стосунки перейшли в площину електронного спілкування. «У нас немає паперів зовсім. І підписи всі електронні, – пояснює Урмас. – Мені не треба бути в мерії, можу вдома дивитися телевізор і вирішувати справи», – жартує він.
 
естонія 1 в мерії
Відділ планування мерії Хаапсалу.

Отож, хоч у вестибюлі мерії ми зауважили стійки з бланками документів різного призначення, використовують їх не часто, – люди звикають до електронного вирішення своїх питань. Якщо ж хтось (переважно – з літніх людей) сам не може впоратися з компʹютером, то використовує бланки, які потім працівники переводять на електронну мову. Або ж фахівці мерії допомагають звернутися до влади у електронному форматі.
Власне, головною метою адміністративно-територіальної реформи було саме підвищення якості управління в місцевих громадах, передусім – розширення здатності надання послуг.
Укрупнення дає таку можливість уже хоча б тому, що в маленькій громаді один спеціаліст вів кілька секторів, – розповідає міністр Яак Ааб. Тепер є можливість, аби одна людина забезпечувала одну функцію, а це вже забезпечує вищу якість.
Звичайно, населення (як скрізь те буває) до перемін ставилося по-різному, часто – зі страхом, побоюваннями. Власне, кажуть нам, як староста ставився, – так і люди.
Сьогодні мешканці самі здатні оцінити якість послуг. Все – прозоро – у мережі. Загалом послуг на сьогодні сформовано близько 20. Один орган МСУ надає своїй громаді вісім, інший – десять. Люди зважують: а як було раніше; а як сьогодні у сусідів; а, може, і нам слід додати ще ось таку послугу?..
 
естонія 1 мерія хаапсалу 1
 Урмас Суклес із українськими журналістами.
 
Проблеми схожі. Вирішення – …
Загалом проблеми наших країн перегукуються. Як українці виїздять на заробітки, скажімо, до Польщі, так і близько 50 тисяч естонців живуть і працюють у Фінляндії. Поліпшуючи своє життєве середовище, Естонія хоче повернути своїх громадян додому. І зараз цей процес потроху пішов, – каже міністр, – сальдо міграції минулого року стало позитивним. А поки робочі місця, особливо у будівництві, заповнюють і українці. «Українську мову можете почути в усіх кутках Естонії», – запевняє Яак Ааб.
Естонія стала однією з перших країн, де проїзд у громадському транспорті цілком безкоштовний. І не лише в столиці, як спочатку, а й по всій країні. Бо громадський транспорт, по-естонському, – це не бізнес, а соціальна послуга.
Щодо допомоги при народженні дітей, то щедрішої системи, ніж у Естонії, немає ніде, – переконаний міністр.
Щодо житла – у країні  діє державна програма з його реновації. Молодим сімʹям, багатодітним під це виділяють кошти і виходить врешті, що фінансування від родини є лише десятою часткою вартості житла. До речі, на вулицях ми  звертали увагу на старі зручні дерев’яні будинки, оновлені зовні й осучаснені всередині.
«Моя родичка – учителька музики в дитячому садку, – розповідає Яак. – Її зарплата складає десь 1600-1700 євро. Зараз вона купує квартиру в Таллінні. Для цього взяла кредит 100 тисяч євро – їй дали, бо вона має стабільну роботу…»
Щодо робочих місць, то одне з гасел сьогодні: не збирати все до центру! Яак свого часу був мером маленького містечка, яке змогло вижити й успішно розвиватися. І він добре розуміє, що забирати все до центру – не надто розумна політика. Тож держава йде від цього. За два роки понад тисячу робочих місць зі столиці вивели: працівників до столичних структур набирають у провінції. І нині десь на краю Естонії можна зустріти людину, яка нараховує платню працівникам центрального міністерства – на засадах дистанційної роботи. Яка різниця, справді, де рахуватимуть – у столиці чи за 100 кілометрів від неї! Головне: аби правильно.
Міністр Яак Ааб переконаний: слід враховувати нерівність розвитку регіонів. У Естонії є фонд урівноваження, з якого роблять доплату біднішим регіонам. Але справа передусім у тому, аби регіони певним чином вирівняти. «Я повторюю: всі наші міністри повинні бути міністрами регіонального розвитку», – каже Яак.
До речі, у Естонії, як і в Україні, є і любителі «халяви». «Є безкоштовний транспорт, то, може, можна не платити податки?» – іронізує Яак Ааб. Літні хочуть меншої плати за пансіонати для літніх, – і часом за це справді доплачують органи місцевого врядування. Але закон є закон, тож слід його виконувати. А держава тим часом напрацьовує цілий ряд програм для кращого місцевого розвитку.
* * *
Ми попрощалися з Яаком Аабом, який поспішав на наступну зустріч, і пішли на екскурсію Міністерством фінансів. Заходячи на потрібний поверх, ще раз зустрілися з уже одягненим міністром, який не зміг втриматися, аби не розповісти про облаштування роботи його відомства.
естонія 1 офіс віце1
Тут працюють віце-канцлери. 

Оцей хол, що починається прямо від ліфту, – місце роботи його заступників, чи, як тут кажуть, віце-канцлерів. Звичайно, це не зовсім «open space», – все-таки кількість працюючих тут обмежена, але аж ніяк не схоже на радянські помпезні кабінети для кожного начальника за помпезними важкими дверима.
«Мене спочатку запитували відвідувачі: для чого тобі так багато секретарів, – посміхається Яак. – І дуже дивувалися, коли дізнавалися, хто це насправді».
Що ж, прозорість є прозорість. І – хочеш щось міняти, – маєш міняти і суть, і форму. Це взаємоповʹязано.
Алла ФЕДОРИНА