Четвер, 14 грудня 2017 12:25

Роздержавлення: проблеми «фінішної прямої»

Тренінг на тему  «Проблемні питання реформування державних і комунальних ЗМІ»  для журналістів, а переважно – редакторів районних видань –  із Сумщини, Дніпровщини, Херсонщини та Харківщини відбувся у Харкові. Як вирішувати проблеми й устигнути пройти реформаційних процес, учасникам розповіли медіа-юрист Інституту розвитку регіональної преси Людмила Панкратова  та юрист мережі Інституту розвитку регіональної преси Ігор Федоренко.

Питання справді актуальні. Бо якщо Сумська область попереду в ході роздержавлення, то в деяких областях ситуація складна, а головне – обіцяє неприємні наслідки.
«Зараз ми можемо говорити, що реформа активно здійснюється. За даними аналітики на листопад 2017 року ми маємо 123 (приблизно 23% від загальної кількості видань) реформовані редакції, 143 – розпочали процес», – такі дані моніторингу процесу роздержавлення преси наводить Олександр Дяченко, керівник юридичного відділу Української асоціації медіа бізнесу. Проте, попри ніби обнадійливу статистику, протягом 2016-го року не з'явилось жодного реформованого видання. Тож навіть якщо реформування матиме позитивну динаміку, у червні 2018-го року (тобто за 6 місяців до завершення реформи) реформованих видань все одно буду менше половини, – пише «Детектор-медіа». (http://video.detector.media/interview/mediayuryst-oleksandr-dyachenko-330-derzhavnykh-ta-komunalnykh-zmi-ryzykuyut-zalyshytys-i111)
Відтак, газети, що не пройшли відповідного процесу й мусять «наздоганяти», повинні мобілізуватися для цієї роботи.
Допомагає їм у цьому проект Тернопільського прес-клубу «Комплексна підтримка друкованих ЗМІ різних регіонів України в процесі роздержавлення та налагодження їх самостійної діяльності». Наразі триває другий етап проекту. Перший було розпочато в лютому цього року. І якщо в ньому брали участь п᾽ять областей України, то наразі проект охоплює 11 областей України, а саме – Тернопільську, Волинську, Дніпропетровську, Житомирську, Закарпатську, Львівську, Полтавську, Сумську, Харківську, Херсонську та Чернігівську (http://mediakolo.sumy.ua/news/367-proekt-pidtrymky-drukovanykh-zmi-v-protsesi-rozderzhavlennia-okhopyt-11-rehioniv.html )
Це дає можливість представникам регіонів не лише дізнатися корисну інформацію від тренерів, а й отримати досвід інших областей у цьому питанні, виявити ризики та убезпечити себе від них.
На тренінгу були порушені чимало питань: конфліктів із засновниками, що виникають у процесі реформування; підготовки статутних документів для перетворення; розподілу часток у статутному капіталі; прав членів трудового колективу редакції газети на участь у реформуванні; дотримання реєстраційних процедур (підготовка документів для державного реєстратора, визначення балансової вартості майна, формування та затвердження передавального акту); майнових питань, які виникають у процесі реформування; стосунків із органами місцевого самоврядування після реформування тощо.

харків трен 2

Сумські медійники працюють на тренінгу.


Були розглянуті також приклади наявної судової практики, що стосується процесу реформування.
Медіа-юристи надали учасникам зразки документів, необхідних для правильного оформлення процедур реформування.
Наступний тренінг, – обіцяють організатори, – буде присвячений роботі з рекламою, розповсюдженням видання, а також познайомить учасників з тими організаціями та програмами, що пропонують гранти для видань.

Тренінг проводиться у рамках проекту «Комплексна підтримка друкованих ЗМІ різних регіонів України в процесі роздержавлення та налагодження їх самостійної діяльності» при підтримці “Українського медійного проекту” (У-Медіа), що реалізується Інтерньюз в Україні та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).