Вівторок, 17 вересня 2019 07:39

Суми-Ужгород: як живуть реформовані видання?

Відеоміст за такою темою відбувся 16 вересня у рамках проекту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіареформам і розвитку регіональної журналістики», що реалізується  за підтримки «Медійної програми в Україні», фінансованої Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), і виконується міжнародною організацією Internews.

Сумський та Ужгородський прес-клуби є учасниками цього проекту, тож запрошені ними співрозмовники обговорили у скайп-спілкуванні, як відбувся процес роздержавлення; чи укладено угоди з колишніми співзасновниками про висвітлення їх діяльності; як живуть газети сьогодні та які основні проблеми, що їх турбують; чи налагоджується співпраця редакцій із новоствореними об’єднаними громадами та інше.
 
Цікавим обмін інформацією був ще й тому, що кілька років тому Суми та Ужгород спілкувалися у форматі відеомосту. Тож із боку сумчан троє учасників – Наталія Калініченко, редакторка білопільської районної газети «Білопільщина», голова Асоціації регіональних газети Сумщини; Артур Даценко, медіаюрист і Алла Федорина, координаторка Сумського прес-клубу вдруге брали участь у спілкуванні з закарпатцями. До цьогорічної розмови приєднався екс редактор обласної газети «Сумщина», голова ГО «Редакція газети «Сумщина» Сергій Моша. 
 
міст 1

Зі студії Ужгорода розмову вели заступник начальника Управління начальник відділу державної реєстрації друкованих ЗМІ та громадських формувань Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області Олександр Горзов; представник ІМІ в Закарпатській області Ярослав Гулан, редактор відділу інформації газети «Новини Закарпаття» Оксана Штефаньо та голова Ужгородського прес-клубу Ірина Бреза
 
Якщо на початку процесу реформування Сумщина вела перед у роздержавленні, а Закарпаття помітно відставало, то зараз ситуація дещо вирівнялася. Так, на Сумщині з 20 районок реформувалися 18 газет; на Закарпатті з 13 – 8. На жаль, констатував Олександр Горзов, документи на роздержавлення більшість видань подали чи не останнього дня можливого терміну. Наталія Калініченко зазначила натомість, що майже половина видань Сумщини реформувалися у першому етапі процесу. 
 
Проте Закарпаття не має таких прикладів конфліктів, які зафіксовані на Сумщині. Так, три газети пройшли через судові процеси, – увага! –  аби відстояти своє право на виконання закону про роздержавлення. Три видання припинили своє існування.  Свою історію про це розповів Сергій Моша: обласну газету «Сумщина» не змогли реформувати через «гальмування» обласної ради. Наразі маленький колектив створив громадську організацію, аби все ж продовжити видавати часопис, та поки зробити це не вдається. Та й, зрозуміло, газета ГО не може бути правонаступницею попередньої газети, тому втрачає будь-які пільги, передбачені законом для роздержавлених видань.
 
Які проблеми турбують газетярів зараз? Оксана Штефаньо відразу називає основну: Укрпошта. Сумські колеги цілком згодні з Оксаною, бо ж монополіст постійно підвищує ціни на свої послуги, знижуючи при цьому їх якість. Так, Оксана навела приклад, коли газети за липень-серпень донесли до частини поштових скриньок лише у вересні. Для чого їх можна використати в такому разі? Не для оперативного інформування – це точно.
 
Хвилюють і невибудовані стосунки з ОТГ. До нестабільності ринку місцевих видань призвело те, що деякі ОТГ не співпрацюють з районками, або ж взагалі почали видавати свої газети, про якість яких поки годі й говорити. Отут, зазначає Наталія Калініченко, є простір для спільного навчання, для законодавчого врегулювання стосунків.
 
Складним питанням для багатьох лишається укладання угод про висвітлення діяльності органів влади. Влада неохоче або й часом категорично не хоче співпрацювати з виданнями, засновниками яких була нещодавно. Промоніторити ситуацію з укладанням угод і обсягом коштів, що на це виділяються, домовилися Ярослав Гулан і Наталія Калініченко. Відтак, будуть очікувати на наступну розмову між регіонами.
 
Відеоміст між фахівцями двох областей можна подивитися за посиланням https://youtu.be/joL5hkdew3E
 
Сумський прес-клуб дякує за технічну підтримку заходу Андрію Наталусі.