Вівторок, 10 січня 2017 19:11

С-Л-С: Велика паралель двох міст

Міста, як і люди, різні. Може, тому кожний бачить у них лише те, що хоче бачити сам? Одне місто купається в ароматі троянд, якого не помічає більшість; інше приховує в собі чимало таємниць, які розкриває перед мандрівниками одна за одною. Тільки якесь місто стає відомим, а якесь –  залишається в тіні.

Традиційно для жителів північно-східного регіону України Львів – один із найкращих варіантів мандрівки. Чудові будівлі, вулиці, скульптури і багато іншого, відомого з рекламних буклетів і сюжетів на телебаченні. Але для таких мандрівників, як ми, це ще й місто для різних експериментів, випробувань і отримання нових знань.
Ще на початку поїздки до Львова школярів, які мріють про журналістику, викладачі запропонували нам поділитися на гурти і виконати якісь спільні завдання. Наша група зробила цікаве опитування: ми порівнювали знання і асоціації людей про Львів і про Суми. З самого початку у мене не було думки про те, що жителі заходу України багато знають про наше місто. Так і виявилося. Мало у кого з львів᾽ян виникають якісь асоціації з містом Суми, а у кого й виникають, то головним чином такі: індустріальне містечко; десь на сході; Ющенко звідти; чули про місто, але нічого не знаємо… Здивувало також те, що не українці, а туристи з Польщі, Узбекистану таки знали дещо про наше місто і асоціювали його з сумками.
То що ж дає право Львову носити горде звання «КУЛЬТУРНОЇ СТОЛИЦІ» України?
Львів давня столиця галицьких князів, тож має дуже велику і цікаву історію. Варто зауважити, що протягом великого проміжку часу містом володіли не одна імперія і держава. Велична архітектура, що створює обличчя міста, вирізняється європейським стилем. Але головною окрасою Львова є його мешканці. Це дуже доброзичливі й усміхнені люди. Мабуть, саме цього не вистачає іншим куточкам нашої країни.
Вражає фантазія львів’ян: вони роблять «фішку» міста з будь-чого. Так, ми натрапили на музеї пива, скла, боксу, кави, шоколаду, аптеки і ще багато інших. На даху одного з ресторанів приліплений «запорожець», а в іншому нас зустрічали з рушницями. Вражає також, що нам не забороняли знімати на камеру сюжети у цих закладах. Все було навпаки –  працівники ресторанів були навіть раді нам допомогти… Оця доброзичливість, яка стала візиткою міста, є першим плюсом за те, аби  Львів мав право носити наймення культурної столиці нашої країни.
Отже, ми запитували львів᾽ян про Суми. Але опитування було б неповним, якби ми не продовжили його в своєму місті. Отже, Суми.
Якщо зрівнювати Суми зі Львовом, то наше місто значно молодше. Суми почали свій найбільший розвиток у другій половині ХІХ ст., за часів Харитоненків, землевласників, купців, промисловців, благодійників, меценатів. Саме споруди, що були збудовані за їхнього часу, і є найбільшими окрасами міста. Але місто має й козацьку історію, адже колись тут стояла одна з найбільш укріплених фортець Слобожанщини. Та й взагалі місто вважалося столицею краю. Суми – це…
…Зелене місто, місто троянд, старовинних ліхтарів, цікавої архітектури, Харитоненків, молоді, – ось що очікуєш почути від корінного населення. А натомість… Найбільше, на що спромоглися наші сум’яни: рідне місто; важко відповісти;  гарне місто; не знаю… Можливо, ми не там запитували? Ні, для чистоти експерименту, як і у Львові, було обрано будень, полудень, центр міста.
Сумно чути, адже Суми насправді не менш європейське містечко, ніж Львів, але мало хто знає про це. Варто придивитись до архітектури, і можна знайти безліч прекрасних куточків. Воно, звичайно, не таке розрекламоване, як Львів; менш величне, ніж Київ. Можливо, нам ще потрібно трішки навчитися привітності західноукраїнців і побільше попрацювати в сфері туризму. Але наше місто чарівне, і, як говорять його жителі, «таке рідне».
Два різних міста, а якщо придивитися, то схожі й рідні між собою. Тільки за одним –пильний і дбайливий догляд, а за іншим …люди які люблять своє рідне місто, але, можливо, не знають, як його презентувати; що зробити, аби воно було відомим. І хочеться вірити, що сумчани таки в змозі зробити для свого рідного міста більше гарного й корисного.
Олександра МОРОЗ


Матеріал створений у рамках проекту « Практична підготовка журналістів початківців до реальної професійної діяльності» за підтримки Управління молоді та спорту Сумської ОДА