Вівторок, 26 квітня 2022 11:52

Про погодження матеріалів, підготованих для ЗМІ. Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ

На запитання відповідає медіаюрист проєктів Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО.

«Отримали листа від міської ради, в якому, по суті, запроваджується цензура  (копія листа додається). По можливості прохання пояснити: чи є законною вимога міського голови  попередньо погоджувати  матеріали, які підготовані для засобу масової інформації?»

– У розпорядженні міського голови від 5 квітня 2022 року № 53 «Про контроль над роботою засобів масової інформації» є посилання на Закони України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про правовий режим воєнного стану»,  але відсутні посилання на конкретні статті цих законів, які б надавали право міському голові з метою забезпечення заходів правового режиму на території територіальної громади здійснювати контроль над роботою засобів масової інформації. Відсутні такі посилання в розпорядженні, бо жодної норми, яка б давала таке право міському голові, в цих законах немає.

Згідно зі статтею 4 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, на територіях, де введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, та забезпечення, разом із військовим командуванням, запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадського порядку та безпеки, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян, можуть утворюватися тимчасові державні органи – військові адміністрації. Таким чином «забезпечення заходів правового режиму» покладається саме на військові адміністрації, а не на міського голову районного міста.

Конституцією України цензура заборонена (ст. 15). Цензура в ЗМІ — це будь-яка вимога з боку органів державної влади або інших структур, спрямована, зокрема, до журналіста, власника, редактора або іншого працівника засобу масової інформації, узгоджувати певну інформацію перед її оприлюдненням, заборона її поширювати чи перешкоджання її тиражуванню і розповсюдженню в будь-який інший спосіб з метою забезпечення політичних, економічних чи інших інтересів цієї структури. Вказане розпорядження міського голови є проявом намагання впровадити пряму попередню цензуру, яка полягає у тому, що відповідний міський голова переглядає друковані видання до їх виходу у світ та дозволяє або не дозволяє публікацію.

Закон України «Про правовий режим воєнного стану» передбачає можливість обмеження конституційних прав і свобод, в тому числі і свободу слова. Також за поширення певної інформації законодавством України передбачено кримінальну відповідальність, наприклад, стаття 114-2 КК України. Правила роботи ЗМІ та журналістів під час воєнного стану в Україні затверджені наказом Міноборони №733 від 3 березня 2022 року. Цей наказ регулює порядок акредитації представників ЗМІ під час воєнного стану, визначає перелік інформації, яку не можна розголошувати, встановлює порядок роботи журналістів в зоні ведення бойових дій. Інших нормативних документів, які б з введенням воєнного стану в Україні накладали певні обмеження на діяльність ЗМІ, на цей час відсутні.

Отже, немає жодних правових підстав для того, щоб ваша редакція здійснювала попереднє погодження матеріалів, які підготовлені до друку, з міським головою.

Консультації надаються в рамках виконання проєкту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики».