П'ятниця, 07 липня 2017 02:50

Юридичні консультації з питань роздержавлення ЗМІ: які документи та угоди співпраці з владою діють після роздержавлення

Допомогу надає юрист мережі  Інституту розвитку регіональної преси  Ігор ФЕДОРЕНКО.

Запитання. Якими документами і законодавчими актами регулюється співпраця газети з районними радою та держадміністрацією щодо висвітлення їх діяльності після роздержавлення?
– Взаємовідносини ЗМІ з державними адміністраціями і районними радами регулюються Законом України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації». Загальними засадами висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування засобами масової інформації є: право ЗМІ висвітлювати всі аспекти діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування та обов’язок органів державної влади та органи місцевого самоврядування надавати ЗМІ повну інформацію про свою діяльність (ст. 2).
Видатки на висвітлення своєї діяльності засобами масової інформації органи державної влади та органи місцевого самоврядування передбачають у відповідних бюджетах, про що зазначено в статті 5 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації». Безпосередньо співпраці по висвітленню діяльності місцевих органів державної влади та органів місцевого самоврядування в друкованих засобах масової інформації присвячені статті 21 та 22 цього закону. Стаття 21 стосується висвітлення діяльності: «Діяльність місцевих органів державної влади та органів місцевого самоврядування висвітлюється в друкованих засобах масової інформації регіональної та місцевої сфери розповсюдження на умовах, визначених у договорах між цими органами і редакціями зазначених друкованих засобів масової інформації». А стаття 22 – опублікуванню офіційних документів органів державної влади та органів місцевого самоврядування: «Недержавні друковані засоби масової інформації мають право оприлюднювати офіційні документи органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до законодавства України і на засадах, передбачених укладеною угодою між цими органами та редакціями друкованих засобів масової інформації.»
Реформованим редакціям, згідно пункту 3 частини 2 статті 12 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», повинно бути надано пріоритетне право на укладення договорів про висвітлення діяльності місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. Але така форма державної підтримки надається виключно за умови забезпечення функціонування друкованого засобу масової інформації, збереження його назви, цільового призначення і тематичної спрямованості.

Консультації надаються в рамках співпраці між Інститутом розвитку регіональної преси та ГО Тернопільський прес-клуб як частина виконання проекту «Комплексна підтримка друкованих ЗМІ різних регіонів України в процесі роздержавлення та налагодження їх самостійної діяльності» при підтримці “Українського медійного проекту” (У-Медіа), що реалізується Інтерньюз в Україні та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).