Середа, 16 серпня 2017 09:42

Юридичні консультації з питань роздержавлення ЗМІ: про розмір орендної плати

Допомогу надає юрист мережі Інституту розвитку регіональної преси Ігор ФЕДОРЕНКО.

Запитання. Закон про реформування комунальних ЗМІ передбачає можливість отримання в оренду приміщень, в яких знаходиться редакція. Який розмір орендної плати повинен бути в договорі?
- Частина 2 статті 9 Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» зазначає: «Приміщення, що перебувають у державній або комунальній власності, в яких на час реформування розташовувалися редакції, передаються в оренду строком не менше ніж на 15 років з розміром орендної плати, установленим для бюджетних організацій. Договір оренди укладається між редакцією та Фондом державного майна України (його регіональним відділенням) або відповідним органом місцевого самоврядування». У відповідності із цією статтею приміщення, в яких розташовувалася редакція комунального ЗМІ станом на момент реформування, повинні передаватися в оренду новоствореному підприємству «з розміром орендної плати, установленим для бюджетних організацій».
Постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 р. № 786 затверджено «Методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу». Її 10-й пункт стверджує наступне: «Розмір річної орендної плати за оренду нерухомого майна бюджетними організаціями, які утримуються за рахунок державного бюджету, Пенсійним фондом України та його територіальними органами, державними та комунальними закладами охорони здоров’я, музеями, які утримуються за рахунок державного та місцевих бюджетів, національними художніми колективами та концертними організаціями, яким надається фінансова підтримка з державного бюджету, державними та комунальними телерадіоорганізаціями, редакціями державних і комунальних періодичних видань та періодичних видань, заснованих об’єднаннями громадян, державними науково-дослідними установами, навчальними закладами, трудовими і журналістськими колективами, підприємствами зв’язку, що їх розповсюджують, Товариством Червоного Хреста України та його місцевими організаціями, асоціаціями органів місцевого самоврядування із всеукраїнським статусом, а також інвалідами з метою використання під гаражі для спеціальних засобів пересування, становить 1 гривню. Індексація річної орендної плати проводиться один раз на рік на підставі річних індексів інфляції у строки, визначені договором оренди.
Орендна плата у розмірі, встановленому згідно з абзацом першим цього пункту, не застосовується у разі оренди нерухомого майна для розміщення засобів масової інформації: рекламного та еротичного характеру; заснованих в Україні міжнародними організаціями або за участю юридичних чи фізичних осіб інших держав, осіб без громадянства; в яких понад 50 відсотків загального обсягу випуску становлять матеріали зарубіжних засобів масової інформації; заснованих за участю юридичних або фізичних осіб, до сфери діяльності яких належить виробництво та постачання паперу, поліграфічного обладнання, технічних засобів мовлення…».
Таким чином вартість оренди приміщень для реформованого комунального друкованого ЗМІ повинна складати одну гривню на рік. Певні обмеження, наведені в п. 10 цієї методики стосовно ЗМІ, на які не поширюється розмір орендної плати в 1 гривню, відповідають вимогам Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації». Надання приміщення в оренду за 1 гривню можливе лише при збереженні назви, цільового призначення, мови видання і тематичної спрямованості друкованого засобу масової інформації.

Консультації надаються в рамках співпраці між Інститутом розвитку регіональної преси та ГО Тернопільський прес-клуб як частина виконання проекту «Комплексна підтримка друкованих ЗМІ різних регіонів України в процесі роздержавлення та налагодження їх самостійної діяльності» при підтримці “Українського медійного проекту” (У-Медіа), що реалізується Інтерньюз в Україні та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).