Середа, 29 січня 2020 18:42

Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ. Про виконання редакціями Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної»

На запитання відповідає медіа-юрист проектів Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО.

«Коли для газет настане обов’язок виконувати Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної»?


– Передусім нагадаю, що відповідні вимоги до друкованих засобів масової інформації містяться в статті 25 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної»:
«1. Друковані засоби масової інформації в Україні видаються державною мовою. Друковані засоби масової інформації можуть видаватися іншими, ніж державна, мовами за умови, що одночасно з відповідним тиражем видання іноземною мовою видається тираж цього видання державною мовою. Усі мовні версії повинні видаватися під однаковою назвою, відповідати одна одній за змістом, обсягом та способом друку, а їх випуски повинні мати однакову нумерацію порядкових номерів і видаватися в один день.
Розповсюдження за передплатою друкованих засобів масової інформації, виданих мовами, іншими ніж державна, допускається за умови забезпечення їх засновниками (співзасновниками) можливості передплати в Україні такого самого видання державною мовою.
Засновники (співзасновники) друкованих засобів масової інформації зобов’язані виготовляти, публікувати і доставляти обов’язковий примірник документів (номери (випуски) друкованих засобів масової інформації) державною мовою у порядку, визначеному законом.
У кожному місці розповсюдження друкованих засобів масової інформації друковані засоби масової інформації державною мовою мають становити не менше 50 відсотків назв друкованих засобів масової інформації, що розповсюджуються в цьому місці. У місці розповсюдження друкованого засобу масової інформації, виданого іншою, ніж державна, мовою, розповсюджується такий засіб масової інформації державною мовою.
Вимоги частин першої, другої та абзацу другого частини четвертої цієї статті не поширюються на друковані засоби масової інформації, що видаються винятково кримськотатарською мовою, іншими мовами корінних народів України, англійською мовою, іншою офіційною мовою Європейського Союзу, незалежно від того, чи містять вони тексти державною мовою, та на наукові видання, мова яких визначається статтею 22 цього Закону.
Обов’язковий примірник документів, передбачений частиною третьою цієї статті, у такому разі виготовляється, публікується і доставляється відповідною мовою».
Згідно прикінцевих та перехідних положень цього Закону, він набирає чинності через два місяці з дня його опублікування, крім ряду статей, серед яких є стаття 25. Стаття 25 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» «набирає чинності через тридцять місяців з дня набрання чинності цим Законом для друкованих засобів масової інформації загальнодержавної і регіональної сфер розповсюдження, і через шістдесят місяців  – з дня набрання чинності цим Законом для друкованих засобів масової інформації місцевої сфери розповсюдження». Враховуючи, що Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» було опубліковано 16 травня 2019 року (Голос України № 90 від 16.05.2019 р.), він набрав чинності 16 липня 2019 року. Саме від цієї дати і треба відраховувати терміни, передбачені статтею 25 цього Закону. Таким чином до 16 січня 2022 року для газет нічого не зміниться. А от з 16 січня 2022 року  видання загальнодержавних і регіональних газет можливе будь-якою мовою тільки за умови паралельного видання аналогічного тиражу українською. Для місцевих же газет ця вимога стане обов’язковою з 16 липня 2024 року.

Консультації надаються в рамках виконання проекту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.