Понеділок, 17 квітня 2017 12:36

Дивишся новини? А козенятком не станеш?

«В останній час фільми жахів сильно
програють випускам новин».
Невідомий автор

Сучасний світ неможливо уявити без телебачення, суспільство залежне від нього в усіх його проявах: психологічному, емоційному та інших. Саме воно впливає на психічний стан людини та її світогляд.

Телебачення стало невід’ємною ланкою людського буття. З нього ми можемо почерпнути нові знання, збагатити свій досвід. Це ніби вікно у реальний світ, який ми самостійно не можемо осягнути. І тому те, що відбувається на телеекрані, набуває великого змісту. Хоча… наскільки реальний той світ, який нам відкриває телеекран?
На екранах все більше панує негатив, зокрема – медіа-насилля. Воно проявляється у кіно, у телепередачах, у новинах. І хочемо ми визнавати чи ні, але психологи твердять: постійний перегляд негативу викликає страх у людей, призводить до психічних розладів, а відтак – до агресії та вчинення злочинів. Людина вже не може нормально мислити. Вона вважає, що світ – це небезпечне місце, де керують злочинці й на кожному кроці її чекають вбивства та вибухи. Відбувається нагнітання жаху.
Втім, потрібно розрізняти просто негативні новини та «чорнуху». Негативні новини мусять говорити про ті чи інші негативні події нашого життя. «Негативні новини не викликають внутрішньої агресії у телеглядачів, однак спричиняють значну тривожність і помітне погіршення настрою, які за певних умов можуть переходити у хворобливі стани психіки», – так визначили ситуацію науковці КНУ ім. Т. Шевченка.
«Чорнуха», на нашу думку, більш шкідлива. Це ніби така ж сама негативна інформація, пов’язана із смертю, злочинами, стражданням, жорстокістю; яка засмучує своїм змістом, пригнічує, та при цьому – зауважте! – реально не є суспільно значущою! Повідомлення ці часто містять подробиці побутових злочинів, дорожньо-транспортних трагедій, які відбувалися й відбуваються щодня. Але, подані під соусом «суспільно важливих», чи не ТОП-повідомлень, вони безпідставно нагнітають негатив і затьмарюють свідомість соціуму.
Кількість негативних новин і «чорнухи» дослідили студенти спеціальності «журналістика» Сумського державного університету. І дійшли висновку: якби світ був таким, яким його підносять ЗМІ, ми вже давненько б пересувалися вулицями перебіжками, стискаючи у руках рушницю.

Життя прекрасне… на 15%
Для моніторингу новин телеканалів України був взятий проміжок від 7 до 14 днів. Головною задачею було виявлення кількості негативних новин, а також наявність «чорнухи». Серед обраних телеканалів були: «1+1», «Інтер», «СТБ», «Україна», «112» і сумський телеканал «СТС».
Після аналізу отриманої інформації було виявлено, що кількість негативної інформації у вечірніх випусках новин переважає позитивну. Так, на каналі «Інтер» загалом 23-25 новин на випуск, і з них 13-17 негативних (трохи більше 60%). На «1+1» – до 20-ти новин, з яких майже 15 негативних (близько 75%). На каналах «112», «Україна» майже 85% становлять негативні новини, а на «СТБ» та «СТС» – близько 50%.
Лише за цими відсотками можна прийти до висновку, чому все більш популярною стають професіяї психіатра та психотерапевта.
Неодноразово в Україні проводилися опитування щодо негативних новин. Яскравим прикладом є опитування львів’ян віком 40-50 років на тему: «Чи вважаєте ви, що в сучасному ефірі переважають негативні новини?». 87% львів’ян (опитано 60 людей) повністю погоджуються із цим твердженням і вважають це цілком негативним і небезпечним явищем. Інші 13 %, хоч і погоджуються, та не вважають надмір негативу надто шкідливим для суспільства. Один із опитуваних зазначив: «Раніше було «приємно» дивитися телевізор, все у нас було добре, куди не глянь, а тепер вбивства, зґвалтування, катастрофи. Не життя, а суцільне горе».

Вивільнити свою агресію?
Але головною проблемою є не власне кількість негативу, а кількість «чорнухи» у новинах.


«Насильство на телеекрані і на газетній шпальті – речі різні.
Газети повідомляють про насильство, телебачення його виробляє».
Невідомий автор


Історія людства довела, що агресія є невід'ємною частиною життя особистості та суспільства. Більш того, агресія наділена могутньою силою, що притягує та здатна заражати маси. А такі сучасні загальносуспільні засоби поширення інформації та культури як телебачення та кіно відіграють важливу роль в формуванні агресивної поведінки та схильності до насильства у суспільстві
Ера зображення нового насильства розпочалась в кінці 1963 року, коли Джек Рубі в прямому ефірі на очах мільйонів глядачів застрелив Лі Харві Освальда.
Вплив перегляду кадрів насильства на свідомість і поведінку глядача цікавив і продовжує цікавити багатьох дослідників. Але думки щодо цього розходяться. Саме з цієї розбіжності думок виникли такі поняття, як: катарсис та когнітивна теорія Бандури.
Слово «катарсис» ввів ще Аристотель. Воно означало особливий вид задоволення від перегляду драми. Зараз термін використовується у більш медичному спрямуванні: це –отримання психічної розрядки. Тобто коли ми дивимося сцени насильства та жорстокості, ми «вивільнюємо» свою агресію.
Когнітивна теорія Бандури пояснює, що в основному люди навчаються людській поведінці і когнітивним навичкам, спостерігаючи за певними моделями поведінки. Ефект відтворення побаченого в житті підтверджують і висновки Американської академії педіатрії.
Неможливо не зазначити, що лише декілька із сотень досліджень підтверджують теорію катарсису. І тому висновок сам напрошується: когнітивна теорія діє на всю силу.
Для українського телебачення «чорнуха» є порівняно новим явищем, що, втім, розвинулося з неабиякою швидкістю, адже чимало сюжетів у новинах можуть спонукати людину повторити побачене. Наприклад…

Чи потрібні деталі психічних збочень?
Канал «СТБ».
30.01.17 – 2 сюжети «чорнухи».
У м. Козятин (Вінничина) 14-тирічна школярка приховувала свою вагітність. Народжувала вдома, і дитину, яку народила, викинула з 14-ого поверху. Батько дівчини знайшов мертве маля під вікном багатоповерхівки. Вона справно відвідувала уроки і ніхто вагітності не помічав.
Мати замкнула самих у квартирі двох дітей. Жінка була в іншому куточку міста з новим коханцем. Коли повернулася – маленький син помер з голоду, а дівчинка була непритомною. Їй винесли вирок – два роки позбавлення волі.
02.02.17 – 1 сюжет «чорнухи».
Катівня для тварин. У Миколаєві сусіди підозрюють сусіда у катуванні тварин. Сморід, гавкіт собак, плями крові, хутро, кишки, черепи собак. На його дачі знайшли багато живих собак і рештки вже закатованих.

Канал «Україна».
30.01.17 – 2 сюжети «чорнухи».
Детальне обговорення дій із боку бойовиків; намагаються взяти інтерв’ю у жінки, яка підключена до апарату штучної вентиляції легенів.
«Вибух у будинку» – детально розповідають про 90-відсоткові опіки постраждалих.
01.02.17 – 3 сюжети «чорнухи».
«Атака на Авдіївку» – показ розгромлених будинків; детально розповідають, як розірвало жінку.
«Рятують ранених» – кадри, як пораненого бійця несуть до «швидкої», показ його в реанімації (цікаво, хто й у кого брав дозвіл на такі зйомки?).
«Провели в останню путь» – показ відкритої труни, видно тіло.
03.02.17 – 2 сюжети «чорнухи».
Показ на операційному столі фотокореспондента з Британії.
«Знайдене тіло дитини в Одеській області» – кадри з місця події, фото тіла в пакеті (трішки розмите, але видно).
04.02.17 – 2 сюжети «чорнухи».
«Фатальний ремонт» – відео, на якому четверо обгорілих чоловіків із 90% опіків стоять босими на вулиці (опіковий шок), потім показ похоронів.
«Кривавий день народження» – показують кроваві сліди по всій квартирі, описуючи ситуацію.
06.02.17 – 2 сюжети «чорнухи».
«Дивом вижив» – показують «залізяку», яка простромила тіло постраждалого, та його рентген-знімки.
«Полювання на браконьєрів» – трупи косуль, сліди крові.
07.02.17 – 3 сюжети «чорнухи».
«Комунальники проти пенсіонера» – показ побоїв, синяків.
«Допомога раненим» – відкриті рани.
«Помста цілителю» – місце злочину, запис із камери відеоспостереження, де цілителя на вулиці б’ють арматурою.
09.02.17 – 1 сюжет «чорнухи».
«Пес загриз дитину чотирьох років» – показ кривавих слідів.
10.02.17 – 1 сюжет «чорнухи».
«Відстріл оленів» – трупи.

Канал «СТС».
02.02.17 – 1 сюжет «чорнухи».
«Транспортний бізнес ділять кулаками» – у цьому сюжеті двічі показали бійку (другий раз – у сповільненому режимі).
03.02.17 – 1 сюжет «чорнухи».
«Небезпечний міст» – показали закровавлене сидіння водія, чия машина потрапила в аварію в Сумах.
09.02.17 – 1 сюжет «чорнухи».
Наприкінці випуску дали інформацію, що у Сумах загинуло дві людини під важкою технікою. Показали фото чоловіка, на якого наїхав трактор і журналістка дозволила собі прокоментувати ситуацію так: «Чоловіка РОЗЧАВИЛО трактором прямо на робочому місці». На фотографії крові не було, хоча було добре видно загиблого.
* * *
Телеканали «мають на власний розсуд» попереджати глядачів про видовища, що можуть їх шокувати. Але чи часто ми бачимо будь-які попередження?
Оперативність на телебаченні – це велика відповідальність. Але через конкуренцію, багато журналістів переходять межу етичних норм.
Питання щодо «чорнухи» на телеканалах України порушувалося неодноразово. Було багато спроб суспільного або державного розслідування дії медіа-насилля. Але, як бачимо, це ні до чого не призвело. Потрібно ввести більш жорстоку цензуру для новин, – якщо ви хочете залишитися при своєму розумі у власній квартирі, а не ніжитися в кріслі у психіатра, або ще гірше – в камері СІЗО.

«Якщо ви дивитеся телевізор,
ви повинні були помітити, що гарні хлопці перемагають поганих завжди,
крім новин о дев’ятій».
Е. Маккензі

Анна ЧЕРЕНКОВА
Також дослідження проводили Іван Бондаренко, Юлія Волкова, Антоніна Борзиленко, Олександра Токар, Євген Каплуновський, Марина Пільтяй

Прочитано 1562 разів