Середа, 07 березня 2018 15:16

Розбудовуємо інформаційний простір разом

Представництво Національної ради у Сумській області разом із експертами ГО «Сумський прес-клуб» здійснюють аналіз інформаційних програм місцевих ЗМІ на предмет дотримання журналістських стандартів, – повідомила на своїй сторінці у  Facebook представник Націоанльної ради в області Лариса Якубенко.

– Протягом 2017 року до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення надходили скарги від громадян, громадських організацій, депутатів обласної ради, підприємств щодо недотримання журналістських стандартів у новинах та під час проведення прямих ефірів регіональними та місцевими телерадіоорганізаціями Сумщини, – пише Лариса Якубенко.
– З огляду на це регулятор передбачив у ПЛАНІ основних заходів на І півріччя 2018р. проведення моніторингів новин ліцензіатів Сумської області на предмет дотримання журналістських стандартів.
Представництво Національної ради у Сумській області у лютому 2018р. провело першу серію моніторингів інформаційних програм телерадіокомпаній «Акцент» та «Телеком-Сервіс» (м. Шостка).
Експерти ГО «Сумський прес-клуб», які здійснюють проект, підтриманий Фондом розвитку ЗМІ Посольства США В Україні «Сім разів провір – один раз повір» із моніторингу місцевих ЗМІ (координатор – Заслужений журналіст України Алла Федорина) проаналізували сюжети програм «ДЕНЬ» та «ТВ-курʼер» на предмет дотримання стандартів журналістики. Матеріали досліджувалися з огляду на наступні критерії: достовірність, баланс, відокремлення фактів і коментарів, точність і повнота, а також присутність ознак замовності.
На думку експертів, найкраще у новинах ТРК дотримано стандарти достовірності та повноти інформації. Згідно з висновками, «виразних порушень стандартів не виявлено», але є окремі зауваження, на які експерти хотіли б звернути увагу:
# Неправомірне вживання слова «мер» щодо міського голови Шостки. У законодавстві України поняття «мер» не існує. Тож уживання його допустиме в розмовній мові, але не в журналістських текстах.
# У сюжетах не завжди зазначені в титрах імена-прізвища людей, у яких беруть інтерв′ю журналісти, що також є ознакою неточності.
# Недотримання стандарту «відокремлення фактів від коментарів». Переважно це оцінювальні судження журналістів чи неправомірні узагальнення на кшталт: «якщо ми це зробимо, то все стане добре» тощо.
# Баланс думок переважно дотримується, але подекуди формально. Так, журналісти компаній досягають балансу, не звертаючись до спеціалістів із теми чи експертів, а беручи бліц-інтерв′ю у городян. Тобто баланс не представляє фахові позиції.
#Експерти також зауважили деякі ознаки замовності чи «журналістики відданості» у новинних сюжетах. Недоцільним є підкреслювання партійної приналежності депутатів міськради чи «всує» згадування імен народних депутатів.
Також варто звертати увагу, на якому тлі записуються інтерв′ю. Так, в одному із сюжетів бліц-опитування проводиться на фоні рекламних банерів. Цього слід уникати як елементу замовності.
На підставі висновків експертів ліцензіатам були направлені листи з рекомендаціями щодо дотримання журналістських стандартів.
І пам’ятаємо про слоган на вході в #Національнарада: «Відповідальна журналістика - захист від зовнішньої агресії».