Субота, 12 травня 2018 06:56

Телебачення – для влади чи для громади?

Експерти виявили ознаки політичної змовності у 42% матеріалів новинних випусків телеканалу «Відікон» (м.Суми), – повідомляє на своїй сторінці у Facebook  представниця Національної ради з питань телебачення і радіомовлення у Сумській області Лариса ЯКУБЕНКО.

«У квітні представництво Національної ради у Сумській області здійснило низку моніторингів інформаційних програм ТОВ «ТРК «ВІДІКОН» (м. Суми) на предмет дотримання журналістських стандартів. Моніторинги проводилися згідно з ПЛАНОМ основних заходів Нацради на І півріччя 2018 року», – інформує Лариса Якубенко.
 «Аналіз інформаційних матеріалів відбувався в рамках співпраці представництва Національної ради в Сумській області з ГО «Сумський прес-клуб», експерти якої здійснюють проект «Сім разів провір – один раз повір» з моніторингу місцевих ЗМІ, підтриманий Фондом розвитку ЗМІ Посольства США в Україні (координатор – регіональний експерт Інституту демократії імені Пилипа Орлика Алла Федорина).
Всього експертами було проаналізували 33 сюжети. Матеріали досліджувалися на предмет дотримання таких стандартів, як оперативність, достовірність, баланс, відокремлення фактів і коментарів, точність і повнота, а також присутність ознак замовності та мови ворожнечі.
За результатами моніторингу і згідно з висновками експертів найбільш повно у новинах ТОВ «ТРК «ВІДІКОН» дотримані стандарти достовірності (присутні джерела інформації) та відокремлення фактів і коментарів: по 0,94 бали при максимальній оцінці за кожен критерій 1 (один) бал.
Стандарт оперативності – 0,91 бала. 
Точність подачі інформації – 0,89 бала.
Проте, як зазначають експерти, у новинах каналу недостатньо дотримуються стандартів повноти інформації (0,64 бала) та балансу (0,52 бала). Експерти наголошують, що представлення збалансованої точки зору лише в половині інформаційних повідомлень – це критично мало.
Експерти також зауважують, що сюжети переповнені задовгими та фактологічно не витриманими синхронами, в яких усі промовці представляють одну позицію. Переважно це позиція влади. Більшість сюжетів у новинах розповідають про офіційні заходи і подають інформацію через призму владного бачення. За підрахунками експертів, у 60,61% матеріалів фігурують і промовляють народні депутати та перші/другі особи обласної/міської влади. Але якщо представники обласної влади отримують слово більш вмотивовано – у рамках тканини сюжету, то Сумський міський голова дає інтерв′ю з будь-яких питань і за будь-яких ситуацій. Експерти звертають увагу, що запитувати голову про ВСЕ, що відбувається у місті, невиправдано, оскільки є безпосередні фахівці тієї чи іншої галузі, чия пряма мова за відповідних ситуацій виглядала б доречніше.
Таким чином, експерти виявили ознаки політичної замовності у 42% матеріалів новинних випусків.
Нагадаю, що моніторинги новин ліцензіатів Сумської області на предмет дотримання журналістських стандартів були заплановані регулятором з огляду на скарги від громадян, громадських організацій, депутатів обласної ради, підприємств щодо недотримання журналістських стандартів ТРО Сумської області у новинах та під час проведення прямих ефірів, які надходили до Національної ради протягом 2017року».