Вівторок, 21 квітня 2020 10:44

Не вірусом єдиним: горимо, потерпаємо від шахраїв, зустрічаємо Великдень. Сумські сайти – очима студентів-журналістів

У час карантину, здається, непросто знайти повідомлення, що не стосувалися б вірусу. Кожен із нас, відкриваючи щодня стрічку новин, передусім бачить: «коронавірус», «карантин», «епідемія»… Ми вирішили перевірити, які новини пропонують аудиторії Сумщини, окрім карантину.
Як і раніше, читаємо десять онлайн видань Сумської області за 14-18 квітня.

«Білопілля City», м. Білопілля – https://bilopillia.city/
На сайті опубліковано 11 новин.  П’ять новин стосуються пандемії, шість присвячені життю міста. Зокрема журналісти попереджають про шахраїв; штрафи за спалювання листя; розповідають про погоду і дають поради, що робити на Великдень. І звичайно, куди без реклами?  «Білопілля City» рекомендує звернути увагу на «Університет державної фіскальної служби України: зроби крок до успіху разом із нами». https://bilopillia.city/read/promo/76368/universitet-derzhavnoi-fiskalnoi-sluzhbi-ukraini-zrobi-krok-do-uspihu-razom-iz-nami
Загалом новини  мають адекватні заголовки,  посилання на джерела інформації, ілюстрації, навіть, відео.
«Неделя», м. Глухів – https://nedelya.info/
Коронавірус не вщухає: про це нагадують 12 із 26 новин. Решта 14 порушують вже знайомі з білопільського сайту проблеми шахрайства та пожеж, загалом злочинності.
«До 6 років позбавлення волі засуджено рецидивіста, на рахунку якого низка злочинів» https://nedelya.info/news/item/11397-za-dev-yat-epizodiv , «Паліям сухостою світить штраф до 153 тисяч гривень» https://nedelya.info/news/item/11424-posilili-pokarannya.
За ці п’ять днів знаходимо десять новин із позитивними заголовками, що несподівано для цього сайту. Адже попередній огляд показав: 22 новини і всього два позитивні матеріали. Різниця! Тож за ці дні читаємо «Напередодні Пасхи пенсіонери отримали продукти від команди однодумців» https://nedelya.info/news/item/11418-pered-svyatom , «Глухівчани, що потребують інсуліну, забезпечені препаратами майже до кінця року» https://nedelya.info/news/item/11419-budut-z-likami та інше.
«05453», м. Кролевець – https://05453.com.ua/
22 новини за п’ять днів розподілилися рівно навпіл: 11 – про коронавірус та 11 – про події у місті та районі.
Серед «некоронавірусних» матеріалів бачимо такі, що висвітлюють проблеми ремонту доріг («Ремонту дороги «Кролевець-Пирятин» не буде?» https://05453.com.ua/remontu-dorogy-krolevets-pyryatyn-ne-bude/ ), пожеж («У Кролевці рятувальники, разом з добровільними пожежними командами місцевих лісгоспів, загасили масштабну пожежу»
https://05453.com.ua/u-krolevtsi-ryatuvalnyky-razom-z-dobrovilnymy-pozhezhnymy-komandamy-mistsevyh-lisgospiv-zagasyly-masshtabnu-pozhezhu/).
У цьому масиві спостерігаємо лише дві новини з позитивним настроєм. Звичайно, малувато, особливо у такий важкий для людей час.
«Голос Конотопа», м. Конотоп – https://konotop.in.ua/
За п’ятиденний період вийшло 40 новин. Із них 24 не стосуються пандемії, але тема карантину все ж є пріоритетною. Часто зустрічаємо нагадування про кількість заражених, померлих, тих, хто одужав. Не впевнені, чи потрібно рахувати кожну тисячу і повторювати це при й без того неспокійній ситуації.
Щодо матеріалів, які не стосуються карантину, тут знову бачимо тему підпалів: «В Україні штрафи за підпал сухої рослинності зросли у 18 разів» https://konotop.in.ua/novosti/ostann-novini/v-ukrayini-shtrafi-za-pidpal-suhoyi-roslinnosti-zrosli-u-28-raziv/. Висвітлюються проблеми насилля:  «За жорстоке забиття товариша молодик з Конотопа проведе залишок життя за гратами» https://konotop.in.ua/novosti/ostann-novini/za-zhorstoke-zabittya-tovarisha-molodik-z-konotopa-provede-zalishok-zhittya-za-gratami/
Хочеться відзначити достатню кількість матеріалів про хороше: «У Конотопі студенти долучилися до акції “Захисти лікаря”» https://konotop.in.ua/novosti/ostann-novini/u-konotopi-studenti-doluchilisya-do-aktsiyi-zahisti-likarya-video/ ,  «Вихованка конотопської дитячої музичної школи – переможець міжнародного конкурсу» https://konotop.in.ua/novosti/ostann-novini/98437/   тощо.
«Конотоп City», м. Конотоп – https://konotop.city/
За період 14-18 квітня  сайт опублікував 15 новин. Із них 6 не стосуються коронавірсу.  Чотири новини мають розважальний характер: пропонується послухати найкращі українські пісні, подивитись чорно-білі фотографії Конотопу, почитати історію з життя Сергія Стеценка і дізнатись, які імена дають конотопці своїм дітям. Одна новина стосується святкування Великодня.
Єдине повідомлення, яке є інформативним, –  «Для миротворчої місії ООН: конотопський «Авіакон» передав військовим три модернізовані вертольоти» https://konotop.city/read/misto/75755/dlya-mirotvorchoi-misii-oon-konotopskij-aviakon-peredav-vijskovim-tri-modernizovani-vertoloti  У матеріалі є і посилання на джерело, і коментар директора підприємства, тобто дотримані стандарти професійної подачі матеріалу.
«Життя Лебединщини», м. Лебедин – https://zhl.news/
За п’ять днів вийшло 15 матеріалів. Одразу видно, що життя міста на карантині не вщухло, адже 9 новин не стосуються коронавірусу. Кілька з них присвячені Великодню, решта віддана темі криміналу: «На Лебединського міського голову «відкрили справу»» https://zhl.news/na-lebedynskoho-miskoho-holovu-vidkryly-spravu/ , «Лебединська поліція інформує (6.04-12.04)» https://zhl.news/lebedynska-politsiia-informuie-6-04-12-04/ ,
«Крадіжку у Лебедині розкрили за пів години» https://zhl.news/kradizhku-u-lebedyni-rozkryly-za-piv-hodyny/ , «Справа є, винуватця ще шукають?» https://zhl.news/sprava-ie-vynuvattsia-shche-shukaiut/ тощо.
І звичайно, загально висвітлювана тема: пам’ятка, про те, що палити суху траву заборонено законом.
Матеріали підкріплені фотографіями, мають посилання на джерела, майже кожна новина містить пряму мову.
«0542», м. Суми – https://www.0542.ua/
Загалом сайт опублікував 160 новин, із яких 49 стосуються коронавірусу та карантину. Тобто, можна сказати, що головна хвиля інформування щодо коронавірусу вже пройшла.
Багато матеріалів стосуються важливої теми  безпеки на дорогах: «У Сумах на проспекті Курському зупинили "проблемну” автівку»  https://www.0542.ua/news/2728935/u-sumah-na-prospekti-kurskomu-zupinili-problemnu-avtivku , «На Сумщині п'яний водій ледь не спровокував ДТП»  https://www.0542.ua/news/2729764/na-sumsini-panij-vodij-led-ne-sprovokuvav-dtp
Згадуються  також проблеми незаконного продажу наркотиків, шахрайства, різноманітних підпалів та загорань. На нашу думку, забагато негативних новин, які під час пандемії впливають на читачів не найкращим чином. Звісно, розуміємо, що про це теж треба говорити, але пресловутий баланс позитиву-негативу все ж хотілося б бачити.
«TheSumyPost», м. Суми – http://sumypost.com/
За п’ять днів на сайті встигли опублікували 140 новин, із яких 88 не стосувалися коронавірусу. Йдеться про Великодні свята, перемоги сумських студентів у різних конкурсах, нових сумських депутатів, комунальні послуги… Але найбільше новин присвячено, на жаль, також сумній тематиці: пожежі, вбивства, шахрайства, адміністративні порушення...
Утім, журналісти подають інформацію без жодних панічних навіювань, заголовки лише інформують читача. Усі тексти посилаються на джерела інформації, мають ілюстрації та  відео для підтвердження.
«Шостка Інфо», м. Шостка – http://shostka.info/
Маємо за 5 днів 62 новини, 24 з яких про коронавірус. Тут теж вочевидь головна інформаційно-вірусна хвиля спала.
Серед новин не про коронавірус виділяємо такі висвітлені проблеми: велика кількість пожеж, хабарі та ДТП, продаж наркотичних речовин... Багато заголовків, як на нас, викликають таке почуття, ніби все дуже і дуже погано. Наприклад, «На Шосткинщине задержали пьяного водителя, который за 7 тыс. грн. пытался откупиться от полиции» http://shostka.info/shostkanews/na-shostkynshhyne-zaderzhaly-pyanogo-vodytelya-kotoryj-za-7-tys-grn-pytalsya-otkupytsya-ot-polytsyy/  Для початку зауважимо, що йдеться, на жаль, про побутові речі, які навряд чи варто подавати як сенсацію. По-друге: давати скорочення типу «тис. грн» у заголовкові – не є ознакою «гарного тону».
Кількість позитивних матеріалів замала.
«Шостка City», м. Шостка - https://shostkanews.city/
За п’ять днів опублікували 12 новин, із них п’ять матеріалів присвятили пенсіонерам, Великодню і депутатам.
У матеріалах є посилання на джерела інформації, фотографії. Тексти написані просто, заголовки є інформативними і концентрують сказане у повідомленнях.
Один матеріал  розповідає про смерть відомої особи:  «На 70-му році життя зупинилось серце директора КЗ "Імпульс" Євгена Чернова» https://shostkanews.city/read/misto/76376/na-70-mu-roci-zhittya-zupinilos-serce-direktora-kz-impuls-evgena-chernova
Проаналізувавши десять видань, робимо висновок, що проблеми у всіх містах однакові. Шахраї і пожежі, Великдень в онлайн-режимі та вічний кримінал. На жаль, про авторитетних і цікавих людей своєї місцевості; про те, як змістовно проводити дні вимушеної ізоляції; про проблеми налагодження дистанційної роботи чи навчання видання переважно мовчать. Що ж, головне – зберігати здоровий глузд і не панікувати.
Сайти оглядали
Даніїл ТРУБАЧОВ і Дар’я ЛОБАНОК