Вівторок, 15 лютого 2022 03:58

Платформа для суспільної взаємодії та розвитку громад

15 лютого у Конгрес-центрі Сумського державного університету відбулася презентація ресурсного онлайн центру «Платформа громадської участі».

Платформа створена з метою надання експертної та ресурсної підтримки місцевих органів влади та активістів Сумської області для налагодження взаємодії та партнерства, впровадження інструментів громадської участі, розвитку громадянського суспільства. Ресурс упроваджено в рамках проекту «Розбудова спроможних громад через посилення громадянського суспільства», що реалізується громадською організацією «Сумське громадське коло за підтримки Національного фонду демократії (NED).

У вітальному слові керівниця ГО «Сумське громадське коло» Ніна Чернявська наголосила на важливості співпраці у розбудові спроможних громад, з яких люди не захочуть виїжджати у чужі світи.

Доктор філософських наук, професор Сумського державного університету, член громадської ради при Сумській обласній державній адміністрації Андрій Лебідь, презентуючи Платформу, зазначив, що вона є акумулюючим інструментом для навчання мешканців територіальних громад.

Партнери і партнерки «Сумського громадського кола» розповіли онлайн і офлайн присутнім представникам територіальних громад Сумщини та інших регіонів України, що залучилися до презентації, –  Чернівецької, Запорізької, Івано-Франковської, Черкаської та інших областей – про розділи та складові платформи, її наповнення, можливості та перспективи.

Так, директорка Регіонального центру надання вторинної безоплатної правової допомоги  Олена Демченко розповіла присутнім про діяльність мережі безоплатної правової допомоги в громадах. Було презентовано інформаційний контент «Правовий азимут», до створення і наповнення якого долучилися спеціалісти регіонального центру БВПД.

Доцентка кафедри журналістики та філології СумДУ, координаторка Сумського обласного прес-клубу Алла Федорина представила розділ «Моя громада», де будуть новини із територіальних громад, історії успіху та обличчя, що роблять історію нашого регіону та України. Висвітлення життя громад, популяризація їх, постійний обмін досвідом дають можливості зростання активності мешканців, взаємодії задля суспільного інтересу.

Важливість комунікації громадськості і влади підкреслив голова громадської ради при Сумській обладміністрації Олег Туляков. На його думку, громадські ради, як консультативно-дорадчі органи, є моделлю модерації в комунікації між владою та громадськістю. Але очевидною складовою в розбудові спроможних громад є стратегічні плани розвитку територіальних громад. Наявність макроекономічних показників, до яких іде спільнота, здатні об’єднати громаду. Ціль формулює тактику і відповідальність кожного з партнерів у шляху розбудови спроможної громади. На жаль, у Сумській області діють тільки дві громадські ради  –  у Лебедині та Шостці, але треба розвивати консультативно-дорадчі органи, що сприятиме економічному розвиткові громад.

Важливість саме економічного розвитку  територіальних громад підкреслив і доктор економічних наук, професор СумДУ Олександр Теліженко. Він представляв Інститут економіки і менеджменту СумДУ – порівняно «молодого» партнера ГО «Сумського громадського кола». Центр економічного розвитку громад університету також долучився до наповнення платформи. Представники громад можуть отримати експертну допомогу, знайти ресурс для свого розвитку.

Ще одного партнера, представники якого долучилися до створення платформи, презентувала Наталя Горобець, кандидат юридичних наук, професор Сумської філії Харківського національного університету внутрішніх справ. Модель «Безпека у громадах» – так називається  рубрика на Платформі, яку наповнюють спеціалісти вишу, передбачає спільну відповідальність мешканців громади, влади і поліції. Це комплекс заходів, починаючи від зручних інтер’єрів, доступної архітектури, освітлення, відеоспостереження. Але дуже важливо, щоб була довіра між усіма учасникам моделі. Від мешканців залежить вчасне інформування про правопорушення, поширення успішних кейсів, або висвітлення проблем, які існують у громаді та впливають на безпеку зокрема її мешканців.

Також Наталя Горобець розповіла про доволі новий інтерактивний метод навчання – хакатон, що допомагає громадськості, особливо молоді, згуртуватися довкола проблем у громадах задля їх вирішення, і який незабаром буде розпочатий на базі партнерства «Сумського громадського кола».

На важливості участі молоді у розбудові спроможних громад іможливостям, які дає щодо цього платформа, розповів знаний молодіжний лідер, член правління ГО «Ліцей» Владислав Діброва. Він запропонував провести навчання щодо користування платформою. Історії успіху молодіжних активістів територіальних громад, інформація про конкурси та проекти, «спільнокошт» – те, що залучить молодь до навчання і буде підтримкою діяльності.

Анна Борисова, екпертка проекту, розповіла, як саме відбуватиметься навчання на платформі.

Як родзинку на торті Андрій Лебідь презентував присутнім діяльність активістки з Путивля, Ольги Бутової. Завдяки підтримці експертів ГО «Сумське громадське коло» в Путивльській ТГ активістами було створено екомапу, де фіксуються рівні забруднення повітря, несанкціоновані звалища сміття, сховища пестицидів, вирубки лісу. На шляху до створення мапи  активісти провели опитування, долучили багатьох людей. Публічне висвітлення змушує владу реагувати на проблеми. Тож екомапа – приклад успішного регіонального активізму.

ГО "Сумське громадське коло"