Неділя, 17 червня 2018 05:18

Заява Громадського фонду «СУМИ» щодо будівництва Меморіалу пам’яті в м.Суми

13 червня 2018 року відбулися загальні збори організації, де розглядалися питання будівництва Меморіалу, зокрема стану будівництва, планів, проблемних питань, участі Фонду в проекті, термінів завершення будівництва, тощо.

З питання будівництва Меморіалу перед командою фонду та членами Наглядової ради доповідав Вадим Дубодєлов, волонтер Фонду і координатор програми «Сім’я Героїв». Варто зазначити, що Фонд взяв на себе функції замовника будівництва Меморіалу тільки у 2017-му році, до цього відбувався лише благоустрій ділянки. Але тим не менш, ми викладаємо в цій заяві всі події, пов`язані з будівництвом меморіалу, оскільки весь цей час (з осені 2014-го року) волонтери Фонду допомагали сім’ям загиблих Героїв.

За рішенням загальних зборів ми надаємо відповіді на важливі питання, що були отримані нами після публікації матеріалів у деяких місцевих ЗМІ.

ХРОНОЛОГІЯ ПОДІЙ

● Вперше питання встановлення пам’ятників над могилами загиблих воїнів постало навесні 2015-го року. З ініціативи сімей та волонтерів було проведено низку обговорень концепції Меморіалу в міській раді і в колі родичів. Вирішили, що це має бути єдина композиція і пам’ятники мають бути однаковими. Також було запропоновано місцевим архітекторам надати свої ескізи для обговорення.

● В тому ж 2015 році був проведений конкурс на проект Меморіалу (https://goo.gl/142dGd). Автором ескізного проекту-переможця став Олександр Антонець. Управління капітального будівництва Сумської міської ради замовило розробку проектно-кошторисної документації будівництва ФОП Антонець. Кошторисна вартість будівельних робіт, згідно проекту, склала 3,9 млн. без надмогильних пам’ятників.

● Восени 2015 року Сумська міська рада надала 27 сім’ям загиблих матеріальну допомогу в розмірі 54 755 грн на встановлення пам’ятників та замощення території навколо них. 23 з 27 сімей безпосередньо уклали напряму договір з ФОП Сіроштан і встановили однотипні пам’ятники.

● Навесні 2016 року родини звернулись до міської влади з питанням про продовження фінансування будівництва Меморіалу. Міською владою було запропоновано продовжити фінансування через надання родинам загиблих цільової матеріальної допомоги.

● У 2016 року 23 родини отримали матеріальну допомогу у розмірі 47 890 грн з цільовим призначенням на благоустрій місць захоронення. 21 родина на загальних зборах ухвалила рішення делегувати Громадському Фонду “Суми” повноваження по укладанню договорів з підрядниками, оскільки в іншому випадку потрібно було розбивати проектно-кошторисну документацію на окремі частини і укладати договори з кожною родиною окремо. Тому 21 родина наприкінці 2016 року уклали з Фондом відповідні угоди і зробили безповоротний цільовий благодійний внесок на рахунок фонду на загальну суму 975 000 грн.

● З цього моменту Фонд почав процедуру узгодження проектної документації і отримання дозволу на будівництво. На жаль, з бюрократичних причин, процедура затягнулась, і дозвіл на будівництво було підписано лише у липні 2017. Отже повідомлення деяких ЗМІ про те, що “фонд вже 3 роки будує Меморіал” є маніпуляцією.

● У червні 2017 року було укладено тристоронню угоду про будівництво Меморіалу між Громадським Фондом “Суми”, Управлінням капітального будівництва Сумської міської ради та Комунальним підприємством Сумської міської ради “Спецкомбінат”. Також, у червні, на етапі підготовки будівництва було укладено угоди на технічний нагляд з ФОП Пєтухов на суму 13 800 грн. та на авторський нагляд з ФОП Антонець на суму 25 650 грн.

● Після отримання дозволу на будівництво в липні 2017 року було розпочато переговори з потенційними підрядниками. Ми враховували досвід, технічну базу і запропоновану підрядником ціну, що не перевищувала ціну, зазначену в проектно-кошторисній документації. Після переговорів угоди було укладено із ТОВ СумБуд – пілони і фундамент під них, ФОП Єрмаков – плитка/камінь, ФОП Біцак – електромонтажні роботи. Пізніше, ФОП Біцак за зверненням Володимира Біцака було замінено на ФОП Марєєва (Біцак – це родинна компанія, яка має в підпорядкуванні декілька структур, всі підпорядковані головній компанії і основному бренду Біцак, багато років працюють в сфері електропостачання та електрообладнання). Зазначимо, що вся проектно-кошторисна документація і всі договори підряду доступні на сайті Фонду та за посиланням – http://bit.ly/fond_memorial . Кожен може перевірити інформацію, що розповсюджується навколо процесу будівництва.

● В квітні 2018 року міська рада виділила наступну матеріальну допомогу в розмірі 46 200 грн кожній родині. 23 із 25 родин передали ці кошти як благодійну допомогу на рахунок ГФ “СУМИ” на будівництво Меморіалу. Нажаль, з причин, невідомих ні нам, ні родинам загиблих, у рішенні про виділення коштів було вказано формулювання “Вирішення соціальних потреб”. Це надало деяким ЗМІ підстави для маніпулювання і введення в оману громадськості. 9 червня 2018 року, представники 20-ти родин на своїх зборах підписали спільне звернення до Сумської міської ради з вимогою змінити формулювання, щоб прибрати підстави для маніпуляцій. Цю заяву буде оголошено на наступній сесії міської ради. З текстом заяви можна ознайомитися за посиланням – https://goo.gl/Fp5H8D

Стосовно витрат в рамках будівництва і якості робіт

Всі роботи ведуться згідно проекту, розробленому ще у березні 2016 року Управлінням капітального будівництва міської ради, і проектанти реагують на будь-які можливі зміни в цьому процесі. Ними спільно із технічним наглядом також здійснюється контроль використання матеріалів, конкретних моделей пристроїв, які мають відповідати вимогам, передбаченим проектом.

Безпосередньо будівельні роботи були розпочаті після отримання дозволу від 20 липня 2017 року. Тривалість будівництва пов’язана зі складністю та унікальністю самого проекту, прикладів якого немає в інших містах України. Реалізація даного проекту дійсно стала викликом для виконавців робіт і ми спільно з проектантами продовжуємо здійснювати контроль, вимагаючи від підрядників належного рівня здійснення робіт. Зокрема перекладення плитки за рахунок виконавця також стало нашою вимогою, після того як були виявлені проблеми з замощенням і це питання наразі вирішується. Сама плитка не є звичайною тротуарною, а особливою на вибір авторів проекту. В Сумах дійсно бракує спеціалістів, готових якісно виконати дані роботи, проте питання на контролі і буде вирішено.

До осені підрядники обіцяють закінчити всі роботи з побудови Меморіалу.

Щодо витрат в рамках проекту

Інформація щодо освоєння ГФ “СУМИ” коштів у розмірі 3,6 мільйонів гривень також не відповідає дійсності. Доводимо до Вашого відома всі надходження і витрати в рамках проекту.

Надходження від сімей загиблих:

  • 2016 рік – 975 274,00 грн
  • 2017 рік – 0,00 грн
  • у квітні-травні 2018 року – 1 051 974,00 грн
  • Всього – 2 027 248,00 гривні (із передбачених 3,9 млн у проекті)

Витрати в рамках проекту:

  • 2016 рік – 333 643,18 грн
  • 2017 рік – 569 947,54 грн
  • 2018 рік – 523 102,25 грн
  • Залишок станом на 14 червня 2018 р. – 600 516,03 грн.

Про емоційність рішення та інформаційну атаку

Станом на сьогодні ми можемо більш раціонально поглянути на  ситуацію, аніж це можна було робити в 2015 році.

На той момент для нас було очевидно правильним рішення підтримати сім’ї загиблих і взяти на себе відповідальність за продовження будівництва Меморіалу, так як сім’ї залишилися з цим питанням практично один на один. Ми прийняли цей виклик і активно йдемо до досягнення поставленої цілі.

Так, сьогодні ми побачили всі недоліки прийнятого на той момент емоційного рішення, але відступати немає куди, роботи будуть продовжуватися і будуть завершені.

Не всі сім’ї загиблих мають одностайний погляд щодо будівництва Меморіалу, вони мають повне право на власне бачення. Проте варто зауважити, що лише ті сім’ї, хто підтримав ідею будівництва, спрямовували виділені кошти на програму ГФ “СУМИ”.

Станом на 14 червня 2018 р. за зверненням народного депутата Олександра Сугоняки триває перевірка реалізації проекту Національною поліцією і ми надаємо всі необхідні документи та свідчення для підтвердження правомірності дій.

Уже зараз Фонд розглядає можливі варіанти проведення незалежного аудиту, промоніторивши вартість даних послуг і провівши попередні консультації. Ми всі зацікавлені в цьому, але процедура дороговартісна, тому потрібно шукати шляхи, розглядати варіанти. Будемо раді, якщо знайдуться меценати для відкритого прозорого незалежного аудиту.

Фонд завжди був і є відкритою організацією, що публікує фінансові документи і виписки рахунків програм, надає щороку публічний Звіт, розміщуючи його на сайті та презентуючи на прес-конференціях, а також долучаючи до перевірки документів та формування самого звіту всіх бажаючих. Окрім цього ми надаємо можливість ознайомитися з усіма документами, що містять детальний опис витрат в рамках усіх програм.