Вівторок, 28 лютого 2017 12:31

Як протидіяти політичній корупції: рецепти змін від КВУ

Воркшоп  «Як протидіяти політичній корупції: рецепт змін від КВУ» було проведено в рамках проекту «Моніторинг прозорості надання державної підтримки політичним партіям», який реалізовується ВГО «Комітет виборців України» у співпраці з Національним демократичним інститутом міжнародних відносин та за фінансової підтримки Уряду Канади.

Роботу поділили на два тематичні блоки:  оренда комунального майна політосередками в Сумській області та закон про державне фінансування політичних партій.
«Перш за все, –  наголосив керівник Сумської обласної організації ВГО КВУ Володимир Пономаренко, –    хочеться відзначити відкритість міських рад, які надали нам інформацію щодо переліку партій, які орендують комунальне майно. На відповідні запити належним чином відповідала більшість міськрад і це відповідає ситуації в усій Україні.
Важливо зазначити, що на центральному рівні немає документів, які б зобов’язували міські ради вчиняти такі дії. У той же час існує Постанова Кабінету міністрів України від 4 жовтня 1995 року «Про Методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу», яка стосується розподілу державного майна. У ній визначено перелік організацій, які мають право на оренду майна за 1 грн.. Зокрема, це державні та комунальні заклади охорони здоров'я; музеї, які утримуються за рахунок державного та місцевих бюджетів; національні художні колективи та концертні організації, яким надається фінансова підтримка з державного бюджету; державні та комунальні телерадіоорганізації тощо. І хоча в документі мова йде про державне, а не комунальне майно, міські ради часто приймають власні положення, орієнтуючись саме на документ Кабміну. Інколи до цього переліку додають політичні партії, що надає їм право на пільгову оренду майна за 1 грн.. Наприклад, така практика тривалий час мала місце в місті Києві. І лише останні два роки її було припинено.
КВУ розглядає надання партіям в оренду комунального майна за пільговою ціною як позитивний факт і одну з форм підтримки партій державою. Він рекомендує міським радам закріпити у положенні про порядок оренди комунального майна право політичних партій на оренду такого майна за пільговою ціною.
Крім того, має бути вдосконалено механізм розподілу майна між політичними партіями. Одна з ключових новацій – КВУ пропонує міським радам виділити одне чи кілька приміщень, яким би по черзі могли користуватися різні партії під конкретну діяльність. До прикладу, на проведення заходів.
Щодо державного фінансування партій, то це також частина боротьби із політичною корупцією. Адже тільки фінансово та організаційно спроможні політичні партії зможуть убезпечити себе від потреби в незаконних надходженнях. Нагадаємо, що закон про держфінансування партій був прийнятий у жовтні 2015 року. Кошти з Державного бюджету отримують ті партії, що набрали більше 5% на виборах до Верховної Ради. У наступних скликаннях ради цей перелік буде розширено і гроші надходитимуть й тим партіям, що набрали більше 2%. Загалом мова йде про 400 млн. грн.. Гроші розподіляються між партіями в залежності від результату на парламентських виборах. Парламентські партії вже отримали кошти за ІІІ та ІV квартали 2016 року і до 9 лютого мали про них відзвітувати до Національного агентства із питань запобігання корупції.
Проте вже зараз зрозуміло, що закон доведеться змінювати. Для цього КВУ спільно із народними депутатами розробили проекту закону щодо внесення змін до законодавства про державне фінансування політичних партій. Головні пропозиції:
Перше: партіям заборонено витрачати гроші з держбюджету на політичну рекламу. Зараз КВУ має інформацію, що «Самопоміч» із 42,6 млн. грн. держфінансування  22,7 млн. витратила на ЗМІ (з них 17 млн. – на власну газету). На рекламу витрачала ці кошти й Радикальна партія Олега Ляшка, про що публічно повідомляли її лідери. Є підозри, що гроші «Народного Фронту» також були направлені на ЗМІ. Адже в грудні ми бачили масштабну інформаційну кампанію по телебаченню. Така ситуація не сприяє розвитку партій, тому слід заборонити проведення рекламних кампаній за кошти платників податків;
Друге. Варто чітко встановити перелік того, на що партії можуть витрачати кошти. Ключовими тут мають бути робота з виборцями та навчання власних партійців. Також це можуть бути витрати на оренду офісів, зарплату апарату, створення аналітичних центрів при партіях тощо.
Третє. КВУ передбачає, що 70% коштів партія має направити на розвиток її місцевих осередків і лише 30% залишаються в центрі. Це сприятиме реєстрації осередків як юридичних осіб (щоб кошти надходили на відповідний рахунок) і загалом підвищить якість мережі партій.
За нецільове використання коштів у законопроекті передбачено кримінальну та адміністративну відповідальність. Тож НАЗК може зупинити держфінансування партії, якщо буде встановлено відповідні факти.