Неділя, 26 листопада 2017 12:13

«Калинове гроно» – справжня громадська організація

До 2015 року я не мала майже ніякого уявлення про роботу громадського сектору. А потім, через волонтерство, доля привела мене у громадський сектор. Тепер я знаю, для чого він потрібний, як він працює і якими бувать справжні громадські організації. Для себе, умовно, я їх розподілила на три категорії.

Перша: ті, що давно створені, живуть інертно, сидять на державному забезпечені, а їхні функції зводяться до банальних привітань на тематичні свята.
Друга категорія – організації-«гранітоїди», що створюють бурхливу видимість діяльності, нещадно піаряться на будь-якій малесенькій активності, і працюють на свій добробут, а не на громаду.
До третьої категорії відношу організації, які справді своєю місією вважають зміни у громаді на краще. В таких ГО не лише вагома грантова історія, а числена кількість проектів, створених і проведених з власної ініціативи і власними силами. Це саме ті громадські об᾽єднання, які здатні міняти, виховувати суспільство, показувати, що зміни треба починати з себе. В таких організаціях є не лише керівник, у них – є команда. Люди, які здатні зробити великий шмат соціальної роботи, де кожен відповідає за свій напрямок роботи і де є професіонали, бо дилетантам у громадському секторі, як і в інших галузях нашого життя, – робити нічого, некомпетентні люди не принесуть користі нашому суспільству.
Я тішусь із того, що побувавши у кількох громадських організаціях і будучи причетною до створення однієї з ГО, зараз я знайшла саме ту НУО, яка є активною і дійсно прагне змін у своїй громаді. Це – ГО «Калинове гроно». Наш керівник, на моє глибоке переконання, не лише унікальна людина, жінка з великої літери, багатодітна мама і громадська діячка (тут можна поставити знак рівності, бо й одне, й інше дуже важливе) Ніна Чернявська.
Оскільки я працюю у ГО з 2015 року, то не знаю всього, що зробила організація з 1993-го, але дещо знаю, звичайно. З історії організації, яку мені розповідала Ніна Чернявська, я зробила висновок, що це прогресивна НУО, яка крокує в ногу з часом. Приклад: 90-ті роки. Організація займається підтримкою та розвитком замісних форм виховання для дітей-сиріт та дітей залишених без батьківського піклування, підтримкою випускників ДБСТ, впровадженням інституту прийомної дитини в Україні. Громадська організація стала ініціатором змін у законодавстві щодо поліпшення умов створення і діяльності ДБСТ та прийомних родин.
У 1998 році організація стає членом Міжнародної Асоціації прийомних родин «ІVCO», потім діє в команді ЮНІСЕФ, яка розробила план дій для України зі створення прийомних родин.
У 2002 році ГО «Калинове гроно» провела Всеукраїнський Форум сімейного дитячого будинку, на якому затвердили Положення про прийомну родину. Оце розмах! Оце робота громадської організації, чи не так?
У 2011 року Сумська обласна громадська організація сімейних дитячих будинків «Калинове гроно» переформатувалася у Центр підтримки та розвитку родини, який підтримує сім᾽ю, що опинилась у життєвій скруті, надає адресні соціальні послуги. Створює соціальний супровід прийомних сімей, тобто бере під захист, патронат. Сюди ж додаємо психологічну, юридичну, педагогічну допомогу таким родинам. Заходи можна перечисляти безкінечно.
До 2014 року проводились літні школи для батьків і дітей. Такі заходи допомагали родинам відпочити і навчитись корисним речам. З батьками і дітьми працювали психологи і педагоги.
А ще в Сумах було започатковано дебатний клуб для молоді.
Вже за моєї роботи в ГО стільки проведено цікавих, змістових і корисних заходів, що спогади про все, що зроблено, займуть дуже багато сторінок. Я лише окреслю деякі: фестиваль «Арт-мама», який вперше об᾽єднав творчих жінок із сумських родин і сімей переселенців; зустрічі ВПО поважного віку у бібліотеці № 17, які допомогали інтегруватись у громаду, витягували людей з депресивного стану, долати стереотипи. Створення першої інформаційної карти для ВПО – також «Калинове гроно».
Ми продовжуємо опікуватись цими людьми. І це тільки один напрямок роботи!
Із того, що ми провели буквально недавнього тижня: Всеукраїнська науково-практична конференція «Соціальна підтримка сім᾽ї та дитини в соціокультурному просторі громади» та Форум соціально спрямованих громадських організацій Сумської області «Коло єднання громад»! І це – власними силами!
Так, ми маємо і грантові проекти, але вони спрямовані на користь громади. У квітні 2017 року ініціативною групою від ВПО, якими опікується наша організація, створено клуб «Надія». Трохи згодом ми вигадали кінолекторій, а потім ініціативна група отримала підтримку від Агенції ООН у справах біженців у рамках грантової програми з підтримки ініціатив переселенців, що впроваджується ГО «Крим SOS». Тепер у клубі «Надія» маємо і групу «Здоров᾽я».
Відкрили «Школу волонтера».
Всі заходи спрямовані на інтеграцію в громаду, на те, щоб люди поважного віку були ще корисними і активними.
В нас дуже багато ідей і ми обов’язково їх зробимо реальністю. Добре, що в нас є однодумці і партнери, які допомагають нам втілювати наші задуми у життя. І просто прекрасно, що я є в команді ГО «Калинове гроно»!
Лілія ГАФУРОВА